Vjesnik: 02. 06. 2005.

Ukida li se Republika Srpska

ALENKO ZORNIJA

Točno tri godine nakon što je preuzeo mandat visokog međunarodnog predstavnika u BiH, i sâm Paddy Ashdown mogao se uvjeriti da su Republika Srpska i u ovom entitetu vladajuća Srpska demokratska stranka (SDS) najveće prepreke putu Bosne i Hercegovine k Europi, na što već godinama upozoravaju brojni domaći i strani političari i stručnjaci. Narodna skupština RS-a glatko je odbacila ključnu reformu, odbijajući ukidanje postojeće etničko-entitetske segregacije u policiji.

Time su, u režiji stranke koju je utemeljio Radovan Karadžić, za BiH zatvorena vrata prema potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom, čime ova zemlja ostaje jedina u širem okružju bez ugovornoga odnosa s EU-om. Posljedice za sve građane BiH bit će, jasno, teške. A ovaj put Ashdown je najavio da će visoku cijenu platiti i oni koji su odgovorni za neuspjeh reforme policije - Vlada RS-a i vladajući SDS.

Visoki predstavnik kazao je da će dio te cijene biti plaćen brzo, drugi dio kasnije. Nakon što se utvrdi jesu li za opstrukcije krivi pojedinci ili široke strukture unutar Republike Srpske. O tome će ovisiti sankcije koje će međunarodna zajednica očito morati nametnuti. Na ovaj ili onaj način Republici Srpskoj morat će se pokazati da ona nije država, nego samo jedan entitet unutar BiH. Vrlo je upitno je li to uopće moguće dok ovaj entitet postoji. No, zabrinjavaju informacije o tome da je za prkošenje zahtjevima međunarodne zajednice i ulazak u izolacionističku politiku RS-a dobio izravnu potporu službenog Beograda, preciznije premijera Vojislava Koštunice. Srbiji, navodno, odgovara generiranje krize u BiH pred rješavanje pitanja konačnog statusa Kosova. Srbi u BiH, a zajedno s njima i ostali građani ove zemlje, opet će platiti cijenu nacionalističke politike.