Vjesnik: 02. 06. 2005.

Četiri dana za »haaški prolaz«

Jedino spektakularan obrat u »slučaju Gotovina« mijenja izvješće glavne haaške tužiteljice

ZAGREB - Budući da izvješće glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte o nedovoljnoj suradnji Hrvatske s Haaškim sudom nije nacrt, nego krajnja verziji koja je u četvrtak poslana Vijeću sigurnosti UN-a u New York, hrvatske će vlasti tužiteljici ili Europskoj uniji uistinu morati predočiti vrlo konkretne dokaze o onome što je dosad učinjeno u traženju odbjegloga generala Ante Gotovine.

EU je već nekoliko puta poručio službenom Zagrebu da ključ uspjeha nije isključivo Gotovinino uhićenje, nego vjerodostojni dokazi istrage koja će dovesti do njegove lokacije. Za takav pozitivan obrat vremena gotovo da i nema. Ako do njega ne dođe na sastanku u Zagrebu, za četiri će dana, 6. lipnja, luksemburško predsjedništvo EU-a kontaktirati Carlu del Ponte ne bi li još jednom provjerilo ima li pomaka u hrvatskoj suradnji s Haagom da bi EU mogao pripremiti svoju odluku. Prema planovima, Hrvatska neće biti na dnevnom redu sastanka Vijeća ministara 13. lipnja. Tema o zapadnom Balkanu najviše će obuhvatiti Kosovo. No, u planovima za EU-ov summit 16. i 17. lipnja Hrvatska bi se trebala naći na dnevnom redu, i to s Rumunjskom, Bugarskom i Turskom u poglavlju - proširenje.

Pojednostavljeno rečeno, ako dođe do važnih pomaka u »slučaju Gotovina«, Radna skupina EU-a može se sastati u kratkom roku da bi procijenila nove okolnosti i preporučila zemljama članicama kako je Hrvatska napravila napredak u jedinom preostalom preduvjetu za početak pregovora. U tom najpovoljnijem scenariju šefovi država i vlada mogli bi Hrvatskoj na summitu otvoriti europska vrata.

Pitanje suradnje s Haaškim sudom za sve ključne čimbenike međunarodne zajednice iznimno je važno. Diplomatski izvori potvrdili su Vjesniku da se obavještajci Njemačke, Francuske i Velike Britanije u posljednje vrijeme sastaju »jako često, svaki tjedan« kako bi razmijenili informacije. Europski diplomati s kojima smo razgovarali naglašavaju da je važno riješiti Gotovinin slučaj »jer s obzirom na probleme koje EU ima, u tom slučaju ne može ne početi pregovore s Hrvatskom«.

Ako odluke o početku pregovora ne bude u lipnju, to će značiti da se članice EU-a slažu s ocjenom Carle del Ponte da će za provedbu Akcijskog plana trebati tri do četiri mjeseca.

Jedino bi spektakularan obrat u »slučaju Gotovina« mogao natjerati Carlu del Ponte da u svom usmenom obraćanju Vijeću sigurnosti 13. lipnja kaže suprotno od onoga što je napisala.

Ako do rješenja »slučaja Gotovina« ne dođe brzo, stvari se mogu zakomplicirati i na drugim adresama. Prije nekoliko dana Nicholas Burns, bivši američki veleposlanik pri NATO-u, a trenutačno jedan od najvažnijih ljudi u State Departmentu, izjavio je na jednom okruglom stolu u Washingtonu da bez Gotovine u Haagu Hrvatska neće dobiti pozivnicu za NATO.

Hrvatska strana tvrdi da se dobro pripremila za sastanak s haaškom tužiteljicom te da će na njemu predočiti dokaze o potpunoj suradnji sa Sudom.

U Vladi naglašavaju i da se Carla del Ponte dva puta, kada je to Hrvatskoj bilo izuzetno važno, o suradnji sa Sudom izrazila - pozitivno.

Bruno Lopandić