Večernji list: 04. 06. 2005.

HRVATSKA - HAAG Europski diplomatski izvori procjenjuju situaciju s početkom pristupnih pregovora za našu zemlju

Hrvatska čeka do jeseni?

Autor: DEANA KNEŽEVIĆ, JADRANKA JUREŠKO-KERO

Dok su se obraćali novinarima nakon sastanka u Banskim dvorima, ni glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte ni premijer Ivo Sanader nisu se smiješili. Ozbiljnost atmosfere pogotovo je potencirana jučer, nakon što je Vjesnik objavio sadržaj izvještaja kojeg bi glavna haaška tužiteljica trebala 13. lipnja predstaviti Vijeću sigurnosti UN-a. Ton toga izvještaja daleko je oštriji od onog što je Del Ponte rekla na press konferenciji, kad je mnoge iznenadila pozitivnom ocjenom. Podsjetimo, Del Ponte je među ostalim izjavila kako se sada "zaista, zaista uvjerila" da je hrvatska Vlada voljna postupiti tako da Gotovina bude prebačen u Haag.

Radna verzija

Izvor iz Vlade ističe da je riječ o radnoj verziji izvještaja koji se do 13. lipnja, odnosno do sjednice Vijeća sigurnosti, još može mijenjati. Isti izvor napominje da je taj nacrt izvještaja sastavio ured tužiteljstva, i to još ranije. To što je nacrt izvještaja u jednom dijelu oštar shvatili smo kao još jedno ozbiljno upozorenje rekao nam je jučer dužnosnik Vlade nastojeći objasniti raskorak između kritika na račun hrvatskih vlasti u tom dokumentu i pozitivne intonacije usmenoga istupa glavne haaške tužiteljice u Zagrebu.

Del Ponte prati

Dan nakon sastanka s Del Ponte, sugovornik iz Vlade uvjeravao nas je da Banski dvori nisu zapali ni u euforiju zbog najnovijih pozititivnih ocjena Del Ponte.

Mi nastavljamo provoditi akcijski plan istim tempom kao dosad, a Del Ponte je i sama istaknula da će dalje pozorno pratiti primjenu akcijskog plana.

Razgovor između glavne haaške tužiteljice i Sanadera te njegovih suradnika vodio se zapravo o akcijama koje su nadležne državne vlasti poduzimale u posljednjih sedam dana kako bi se još dublje ušlo u trag Gotovininim pomagačima i novčanim kanalima kojima se financira njegov bijeg. Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i državni tajnik u MVP-u Hidajet Biščević, koji je koordinator akcijskog plana, nedavno su tajno otputovali u Haag kako bi glavnu haašku tužiteljicu osobno uspoznali s rezultatima akcija koje su poduzimane ranije.

Neizvjesnost oko 13. lipnja dalje traje i Hrvatska bi do tog datuma morala ili izručiti Gotovini ili locirati ga. Prema shvaćanju hrvatskih vlasti, šanse postoje čak i ako se ne bude moglo pronaći Gotovinu i otkriti njegova skrovišta. Bitno je, smatra se u Vladi, da međunarodna zajednica bude čvrsto uvjerena da hrvatska Vlada traži Gotovinu bez fige u džepu.

U europskim diplomatskim krugovima sastanak Del Ponte Sanader popraćen je s velikom pažnjom. Da se ne bi moralo oslanjati na izvještaje iz druge ruke, britansko je veleposlanstvo poslalo jednog od svojih zaposlenika na press-konferenciju Banske dvore. U BBC-evom Newsnight programu posvećenom slučaju Gotovina, citiran je britanski izvor koji vrlo grubo kaže: - Ovdje u Londonu, svi su izgubili strpljenje. Dali smo im obavještajnu službu, ali oni su potpuno zaribali stvar...

Državni tajnik u MVP-u Hidajet Biščević nije želio u emisiji Otvoreno komentirati tu situaciju, nego je samo rekao da je vrlo zanimljiv tajming BBC-ove emisije. Reuters je pak jučer emitirao vijest da će EU na lipanjskom summitu najvjerojatnije ustvrditi da je Hrvatska postigla napredak u rješavanju slučaja Gotovina, ali će istaknuti da je potrebno nastaviti sa sadašnjim naporima. A pitanju početka pregovora Unija će se vratiti na jesen, javlja ta agencija pozivajući se na anonimni izvor iz europske diplomacije.

Vraćeno povjerenje

Neimenovani diplomat EU rekao je nakon briefinga s Carlom del Ponte da se sada suradnja ne može opisati kao potpuna. To stoji u tekstu (izvještaja Vijeću sigurnosti) i ona to neće promijeniti rekao je isti izvor agenciji Reuters, čiju je vijest preuzela Hina.

Glavna haaška tužiteljica prema toj bi verziji raspleta događaja ponovno ocjenjivala suradnju Hrvatske s Haagom tek za tri do četiri mjeseca. Situaciju bi jedino moglo pormijeniti ako bi Hrvatska uhitila Gotovinu. Nama ne treba nužno Gotovina u Haagu. Treba nam dostatan dokaz da je učinjeno sve kako bi ga se lociralo, ali za to će trebati vremena kaže isti izvor.

Jedan drugi izvor iz europske diplomacije rekao je jučer Večernjem listu da je nakon posljednjih akcija popravljeno povjerenje između Hrvatske i Haaga, te da je Hrvatska postigla napredak. Ali, prerano je reći da je riječ o punoj suradnji!

Izvješče o suradnji zemalja bivše Jugoslavije s Haaškim sudom glavna tužiteljica Carla del Ponte poslala je Vijeću sigurnosti u New York prije desetak dana. Izvješče je, kako Večernjak saznaje na East Riveru, “ vidio i pročitao” hrvatski državni vrh i prije službenog posjeta Carle del Ponte Zagrebu. Nije slučajno što je glavna tužiteljica prije puta u Beograd, Zagreb i Sarajevo završila svoje pismeno izvješče. Ona je, tvrdi naš izvor, svjesna činjenice da izvješće sada može nadopuniti samo u “usmenom obliku” 13. lipnja kad bude govorila pred Vijećem sigurnosti. Nakon posjeta Zagrebu, potvrđuje naš izvor, Carla del Ponte neće promijeniti ni jednu rečenicu u službenom izvješću jer to nije primjereno pravilima, ali “ostaje prostora za njezine usmene nadopune, pohvale, kao i negativne ocjene”. Ima i onih koji najnovije poteze hrvatske vlade oko sprovedbe akcijskog plana, poput ulaska u kuću Ante Gotovine i traženje predaje oružja, ocjenjuju zakašnjelima ili kontraproduktivnima . “Ako su se sada toliko angažirali i pokazati da provode akcijski plan, onda potvrđuju i činjenicu da je Carla del Ponte bila u pravu kad je tvrdila da “nema dovoljno volje za uhićenjem”.

Asselborn u ponedjeljak s Del Ponte

Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn "primijetio je pozitivne pomake u riječima Carle del Ponte izrečenima u četvrtak u Zagrebu", rekla nam je njegova glasnogovornica Krisztina Nagy i dodala: Kad dobijemo izvještaj haaške tužiteljice moći ćemo reći nešto više. Del Ponteova će, potvrđeno nam je iz luksemburških diplomatskih izvora, u ponedjeljak telefonom razgovarati s predsjedateljem Vijeća EU Jeanom Asselbornom. Potom će predsjedništvo EU odlučiti treba li sazvati novi sastanak neformalne Radne skupine EU za Hrvatsku. (SdP)