Vjesnik: 08. 06. 2005.

Ili reforme ili ostanak na vlasti

DARKO MARKUŠIĆ

Ispuni li Vlada sve zahtjeve MMF-a, vrlo je izvjesno da će sljedeći parlamentarni izbori značiti promjenu vlasti

Hrvatska vlada više nema previše izbora. Izaslanstvo Međunarodnog monetarnog fonda jasno je ovih dana u Zagrebu Vladi premijera Ive Sanadera dala do znanja da ne prihvaća daljnje odgode neugodnih reformi, osobito u zdravstvu i mirovinskom sustavu. Vlada je iskoristila proteklih mjeseci svu blagonaklonost MMF-a, koji je neočekivano pokazao dosta razumijevanja za njezine predizborne teškoće. Sada je, poručuju, vrijeme za ekonomiju. Fond stoga od Hrvatske traži da se odluči želi li nastaviti suradnju s MMF-om i dalje provoditi stand-by aranžman ili ima druge planove za posrnulo hrvatsko gospodarstvo.

Naravno da drugih planova i vizija nema. Stoga će Vlada, kao uostalom i sve prijašnje, nastaviti provoditi ono što joj predlože MMF i Svjetska banka, s obzirom na to da je to jednostavnije nego preuzeti odgovornost i ponuditi alternativu.

Dakle, u sljedećih godinu, dvije slijede daljnje restrikcije u zdravstvu, smanjenje mirovina i državnih potpora te ubrzanje privatizacije.

U tom kontekstu najviše su se spominjali Ina, Croatia osiguranje i T-Hrvatski telekom. Vlada više neće, dakle, moći izbjeći niti restrukturiranje brodogradnje i početak privatizacije u tom segmentu nacionalnoga gospodarstva. MMF od Hrvatske traži postupno gašenje državnih subvencija, osobito kroničnim potrošačima i gubitašima - željezarama i brodogradnji.

Isto tako, umjesto prije parlamentarnih izbora najavljivanog smanjenja poreza na dodanu vrijednost, treba očekivati ukidanje nultih stopa poreza na dodanu vrijednost na pojedine proizvode i usluge, te povećanje trošarina.

Predstavnici Fonda očekivano upozoravaju i na pad proračunskih prihoda i na neodrživost planiranog modela povrata duga umirovljenicima. Želi li Vlada zadržati podršku Međunarodnog monetarnog fonda morat će usporiti s povratom duga umirovljenicima, te spriječiti da dionice koje im u tu svrhu kani prepustiti završe odmah na tržištu, i to u bescjenje.

Ukratko, sve što još nije prodano treba privatizirati ako je to moguće, izdatke za zdravstvo i mirovine bitno smanjiti bez obzira na razinu prava i standard života umirovljenika, te povećati proračunske prihode... Učini li to Vlada, na način na koji predlaže MMF, vrlo je izvjesno da će sljedeći parlamentarni izbori značiti i ponovnu promjenu vlasti u Hrvatskoj. Nezadovoljstvo građana radikalnim reformama kakve zagovara MMF moglo bi HDZ stajati gubitka vlasti. Problem je jedino što će te reforme morati provesti i neka buduća vlada bude li htjela potporu MMF-a.