Večernji list: 09. 06. 2005.

EU Izvještaj haaške tužiteljice Carle del Ponte umanjio izglede za skori početak pregovora

Mimica: Pregovora nema do listopada

Autor: STOJAN DE PRATO, DEANA KNEŽEVIĆ

Hrvatska će se naći na dnevnome redu sastanka Europske unije idućega četvrtka i petka u Bruxellesu, kao jedna od podtočaka dnevnoga reda na kojem će se govoriti i o Bugarskoj, Rumunjskoj te Turskoj.

No pristupne pregovore s EU na summitu može započeti samo ako do tada "uhiti haaškoga bjegunca Antu Gotovinu ili bar pruži sve potrebne podatke za njegovo otkrivanje".

Tako je, naime, punu suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju precizirala glavna glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte u svojemu preksinoćnjem pismu luksemburškom predsjedatelju Vijeća EU Jeanu Asselbornu.

Tri do četiri mjeseca

U izvještaju objavljenom prekjučer, a što će ga njegov predsjednik Theodor Meron i C. del Ponte 13. ovoga mjeseca pročitati pred Vijećem sigurnosti UN-a u New Yorku, pozitivno je ocijenjen Vladin akcijski plan za rješavanje slučaja Gotovina, ali se kaže i da "posljednja prepreka prema ostvarenju pune suradnje još nije riješena".

"Trebat će od tri do četiri mjeseca za vrednovanje čini li Hrvatska ovaj put sve da uhiti Gotovinu", stoji u izvještaju iz kojeg se ne vide izgledi za skori početak pregovora. U krugovima bliskim Vladi smatra se međutim da i takve formulacije mogu poslužiti kao podloga na temelju koje bi hrvatski politički prijatelji mogli tražiti početak pregovora u lipnju.

No nitko ne može biti siguran da će se to doista dogoditi jer je u međuvremenu u prvi plan izbio Europski ustav. Zato se u tim krugovima realnom smatra i opcija da zbog izostanka ocjene da postoji puna suradnja, pregovori počnu u rujnu, što se podudara s najavom C. del Ponte da su potrebna još "od tri do četiri mjeseca".

Širenje zbog imidža

Neven Mimica, predsjednik saborskog Odbora za europske integracije, vidi tri moguća scenarija prema prvom, Hrvatska uopće ne može doći na dnevni red prije listopada ili studenog, a tada više preprekom neće biti samo Gotovina nego i to što neke članice neće pristajati na daljnje proširenje EU.

Drugi je mogući scenarij da EU poštuje prijašnje obećanje o početku pregovora, ali da se oni zbog sporova oko proširenja otežu najmanje od tri do četiri godine.

Tek na posljednjem mjestu Mimica vidi optimističan scenarij po kojem EU počinje pregovore s RH sada, ali zapravo da bi popravila vlastiti imidž i tim proširenjem pokazala kako ima privlačnu snagu iako se ne može dogovoriti o unutarnjem uređenju.

Hrvatska mora snubiti Francuze

Britansko bi predsjedanje Europskom unijom za Hrvatsku moglo biti upravo sićušna teškoća u usporedbi s pravom zaprekom koja nas čeka na putu u EU ako se prije 1. srpnja Ante Gotovina ne pronađe. Francuska je vlada, naime, stavila na snagu ustavni amandman koji zahtijeva da se za ulazak u EU svake zemlje koja započne pristupne pregovore nakon toga nadnevka provede nacionalni referendum. Zbog nekoliko mjeseci lobiranja, umjesto djelovanja, nije izgubljeno samo vrijeme nego će to hrvatski proračun stajati i velike novce, koje će morati uložiti u opsežnu promidžbenu kampanju Hrvatske u Francuskoj. A ni to možda neće biti dovoljno ne budu li Francuzi u vrijeme referenduma o Hrvatskoj zadovoljni svojom vladom... (SdP)