Slobodna Dalmacija: 10. 06. 2005.

OCJENA GLAVNE HAAŠKE TUŽITELJICE DOBRO PRIMLJENA U BRUXELLESU, KOJI POTRESA KRIZA OKO USTAVA

Europa odahnula nakon izvještaja Carle del Ponte

Iz Bruxellesa: Ines SABALIĆ

Povjerenik za proširenje Olli Rehn konstatirao je da u izvještaju koji je glavna tužiteljica pripremila za Vijeće sigurnosti stoji da je Hrvatska postigla izvjestan napredak, ali da se, za sada, suradnja s Tribunalom ne može opisati kao potpuna.

Reakcija Ollija Rehna stigla je nakon što je izvještaj Carle del Ponte objavljen na web stranicama UN-a i nakon što je glavna tužiteljica poslala izvještaj i popratno pismo članicama EU-a o suradnji Zagreba i ICTY-ja.

"Žalim što će hrvatske vlasti trebati više vremena da osiguraju potpunu kontrolu demokratskih struktura i da se cijela državna uprava povinuje vladavini prava i međunarodnim obvezama", rekao je povjerenik za proširenje u posebnoj izjavi u kojoj je dodao da je budućnost Hrvatske u EU-u te da je Unija spremna na početak pregovora "čim se ispune uvjeti".

"Svjestan sam da su građani zabrinuti kad je riječ o budućim proširenjima Unije. Moj savjet kandidatu je da se čvrsto drže kriterija", rekao je Olli Rehn.

Europska komisija, dakle, na istoj je liniji kao i Carla del Ponte, a koja glasi "Hrvatskoj treba više vremena" da ispuni kriterije. Kao i drugi akteri, i Olli Rehn pozitivno govori o "akcijskom planu" Ive Sanadera i "nada se da će njegova implementacija donijeti pozitivne rezultate".

Diplomati zemalja članica stacionirani u Bruxellesu još nisu bili spremni komentirati sadržaj izvještaja niti popratnog pisma tužiteljice Carle del Ponte. Luksemburško predsjedništvo tek sada kreće u konzultacije sa svojim europskim partnerima o tome da li je ton popratnog pisma dovoljno pozitivan da se sastane "radna skupina" odnosno visoki dužnosnici bruxelleskih institucija i zemalja članica čiji bi cilj bio da se uvjere postoji li puna suradnja Zagreba s Tribunalom.

Neki izvori i dalje tvrde da će se Austrija založiti da se radna skupina sastane iako o tome nema službenih potvrda iz austrijske diplomacije. S druge strane, britanski diplomati na desku za Hrvatsku rekli su da pismo još nisu proučili i da će svoj stav formirati nakon konzultacija s luksemburškim predsjedništvom. Jedino je sigurno da će se Hrvatska naći na dnevnom redu ministarskog sastanka u Luxembourgu u ponedjeljak i utorak, te Europskog vijeća, odnosno summita šefova država i vlada EU-a u četvrtak i petak u Bruxellesu. Ako se radna skupina sastane, to će biti pozitivan signal Zagrebu, jer je ranije bilo dano na znanje da bez dobrih vijesti iz Haaga nema smisla sazivanje ovako visokog društva.

Dan nakon objavljivanja tužiteljičina izvještaja, prevladava dojam da su članice EU-a odahnule nakon što je Carla del Ponte zaključila da "Hrvatskoj još treba vremena" da postigne punu suradnju. Unija je, naime, u ovom trenutku toliko razjedinjena i slaba da ne bi — politički — mogla osigurati otvaranje pregovora s kandidatom Hrvatskom.

Unija će prvo na predstojećem summitu drugog tjedna dogovoriti se sama sa sobom kako ograničiti štetu nastalu krizom oko ustava, a tek onda će moći okrenuti glavu prema Hrvatskoj i, prije svega, naravno, Turskoj. Dođe li do bilo kakvog dogovora među njima, otvaranje pregovora, bude li napretka po akcijskom planu, može se očekivati na jesen.