Večernji list: 14. 06. 2005.

EUROPSKA UNIJA Odluka o početku pristupnih pregovora prenesena na britansko predsjedanje Unijom

Hrvatska čeka Srbiju?

Autor: Deana Knežević

Neizvjesnost oko datuma početka pregovora, ali i nade, protežu se u srpanj. Potvrdi li Europsko vijeće na sastanku potkraj tjedna zaključke koje predlažu ministri vanjskih poslova, Hrvatska će ponovo biti na dnevnom redu 18. srpnja. U međuvremenu, pozdravljeni su njezini napori u akcijskom planu za rješavanje slučaja Gotovina, a suradnja s Haaškim sudom uz malo pozitivnije ocjene nego dosad prenesena je iz luksemburškog predsjedanja Unijom koje istječe u lipnju prema britanskom predsjedanju koje će trajati idućih pola godine.

Tumačenja trenutačna hrvatskog položaja u krugovima političkih analitičara vrlo su različita. Pošto je američki podtajnik za političke odnose Nicholas Burns prošli petak izjavio da SAD neće Hrvatskoj dati potporu ni za NATO dok se Gotovina ne pojavi pred Haaškim sudom, kao da su se počele ostvarivati prognoze kako će Hrvatska morati čekati na pregovore s EU dok se ne normalizira stanje u Srbiji. Burns je tu izjavu dao nakon balkanske turneje tijekom koje je posjetio Sarajevo, Beograd i Prištinu.

Uzdrmana Unija

Pojedini analitičari smatraju kako bi se moglo dogoditi da međunarodna zajednica, koja će se u idućih godinu dana usredotočiti na rješavanje sudbine Kosova, pokuša Srbiji naknaditi politički gubitak time što će i Hrvatsku ostaviti u čekaonici za Europsku uniju.

U krugovima bliskim Vladi priznaju da se s posljednjim vijestima iz Luksemburga dobilo manje nego što se očekivalo. Ali, tvrde, treba uzeti u obzir trenutačno stanje u Uniji koje je najlakše opisati kao šok i krizu.

Mimica vidi pomak

Našim analitičarima nije promaknulo ni to da je čak i bivša austrijska ministrica vanjskih poslova, a sadašnja povjerenica EU Benita Ferero, koja je zdušno zagovarala pregovore s Hrvatskom, sada izjavila da bi bilo dobro razmisliti o tempu proširenja Unije s obzirom na javno mnijenje. Propast Europskog ustava u Francuskoj i Nizozemskoj te odgoda referenduma u Velikoj Britaniji, uzdrmali su Uniju iznutra, a u takvoj situaciji velik je uspjeh već i to što je Hrvatska uspjela održati dosadašnju dinamiku odnosa s Bruxellesom.

O Hrvatskoj je prema našim informacijama tijekom rasprave izrečeno mnogo pozitivnih ocjena i velika je stvar što je akcijski plan za rješavanje slučaja Gotovina u tim okolnostima ostao u središtu zanimanja rekao je analitičar blizak Vladi. Predsjednik saborskog Odbora za europske integracije i bivši ministar za Europu Neven Mimica u novim zaključcima ipak vidi određen pomak.

Nisam očekivao da će Europsko vijeće u srpnju uopće stavljati Hrvatsku na dnevni red kazao je Mimica koji pretpostavlja da bi to mogao biti dio strategije prema kojoj bi pregovori s Hrvatskom ipak počeli u jesen. Slučaj Gotovina u toj bi se varijanti rješavao tijekom pregovora. Britansko predsjedanje, smatra Mimica, ne mora za Hrvatsku biti negativno kako se mnogi pribojavaju. Uloga Velike Britanije bit će u prvom redu medijatorska i Britanci neće moći jednako kao dosad samo inzistirati na svom stavu.

Sanader bez prognoza

Premijer Ivo Sanader ovaj će tjedan ponovno u Bruxelles. Najprije na sastanak Europske pučke stranke koji počinje u četvrtak, a u petak će se pridružiti premijerima ostalih zemalja sa statusom kandidata za članstvo u EU, koje poziva Europsko vijeće. Odluku da se o slučaju Hrvatske raspravlja na srpanjskom sastanku premijer je jučer komentirao s velikim oprezom i ne upuštajući se ni u kakve prognoze. Sanader kaže da su odnosi Hrvatske s Europskom unijom u uzlaznom trendu.