Slobodna Dalmacija: 18. 06. 2005.

BRUXELLESKI SUMMIT DVADESET PETORICE O EUROPSKOM PRORAČUNU

Novci posvađali Chiraca i Blaira

Iz Bruxellesa: Ines SABALIĆ

Izvan konferencijske dvorane, neki europski lideri pozivali su na to da se napravi kakav-takav dogovor za zajednički europski proračun, ali, očito da se još nisu približili rješenju.

Kancelar Gerhard Schroeder kojeg se do jučer razumijevalo kao nekog tko želi ostati po strani od sukoba Blair-Chirac, jučer, drugog dana summita, ubacio se u bitku na, očekivano, francuskoj strani. Schröder je svojim argumentima napao britanski rabat, odnosno povrat novca u iznosu od 4,6 milijardi eura, koji London godišnje dobiva iz Bruxellesa, kao posve neopravdan. Argument je da je Margaret Thacher ishodila tu povlasticu u doba kad je, 1984. ekonomija njene zemlje bila u vrlo lošem stanju, dok je danas britanska ekonomija najjača u EU-a. No, Blair na to pristaje jedino ako se dogovori reforma poljoprivredne politike, od koje najviše koristi ima Francuska. "Francuzi imaju najveći rabat u Uniji - zajedničku poljoprivrednu politiku", kaže Tony Blair i podsjeća da i uz rabat, Britanija daje više novca u zajedničku blagajnu od Francuske.

Bez dogovora o rabatu, naime, nemoguće je napredovati u pregovorima o europskom proračunu jer nije jasno koliko su najveći spremni dati. Blair svakako traži i restrukturaciju bruxelleskog zajedničkog proračuna, te način kako da veliki plate manje, a siromašniji dobiju više. Svađa se ne odvija samo o rabatu, i ne vodi samo oko Blairovih zahtjeva. Nizozemski premijer Jan Peter Balkenede, čija je zemlja najveći neto platiša u bruxselleske sefove, došao je u Bruxelles s namjerom da za 1,5 milijardu eura smanji nizozemska davanja u zajednički proračun. To bi značilo da ona svoja davanja smanjuje na 1 posto BND-a. Nijedna bogata zemlja, "neto platiša", ne želi davati više od toga i to je područje gdje se inače zakrvljeni protivnici, Njemačka, Francuska, Britanija, Austrija, Nizozemska slažu.

Ali, druge zemlje, kao Španjolska, Italija, Portugal, Grčka, ne žele smanjivanje proračuna, jer bi to značilo manje novca za razvoj njihovih siromašnih regija. Razumljivo, niti nove zemlje nemaju sluha za smanjenje proračuna, sad kad su se, nakon toliko godina, dočepale Unije. Novi zajednički proračun treba stupiti na snagu 2007. i važiti do 2013.

Bogata Švedska također smatra da je proračun prevelik, ali zapravo, u središtu pozornice je Tony Blair. Najava iz britanskih krugova da će Blair možda biti prisiljen upotrijebiti veto, što se ovdje smatra jako antipatičnim i politički agresivnim. Blair se tako našao politički izoliran, ali još uvijek nesklon kompromisu. Na drugoj strani, Jacques Chirac također i ne pomišlja na to da se odrekne novca iz poljoprivrednih fondova koji čine 40 posto golemog europskog zajedničkog proračuna, ali nastupa diplomatski uglađenije.

Blair i Chirac, koji predstavljaju dva pogleda na Europu, dvije generacije, dvije ideologije i dva totalno različita temperamenta - toliko su udaljeni jedan od drugoga, da i to sprečava eventualni kompromis.

Mnogi misle da će Britanija zadržati svoje pozicije o budžetu dok u Njemačkoj ne dođe do smjene na vrhu države i kormilo ne preuzme Angela Merkel, što se očekuje na sljedećim općim izborima u jesen. Tada bi možda Chirac ostao usamljeniji, a šanse da dođe do kompromisa, na nekom od sljedećih summita, veće.

Danska odgađa referendum o ratifikaciji ustava EU-a...

KOPENHAGEN - Danska je na neodređeno odgodila referendum o ratifikaciji ustava EU-a koji je bio predviđen za rujan, izjavio je danski premijer Anders Fogh Rasmussen u petak u radijskom obraćanju javnosti. Rasmussen je dodao da je o toj odluci razgovarao s čelnicima svih stranaka te da su se oni složili s odgodom referenduma koji je bio predviđen za 27. rujna.

...i Irska

DUBLIN - Irska će također odgoditi održavanje referenduma o ustavu Europske unije, nakon francuskog i nizozemskog referenduma, izjavio je izvor blizak irskoj vladi.

"Irska neće održati referendum kao što je planirano u jesen ove godine, već će ga odgoditi do 2006. godine", izjavio je taj izvor za agenciju Reuters.

...i Švedska i Finska

STOCKHOLM - Švedska i Finska planiraju odgoditi ratifikaciju ustava Europske unije (EU), objavili su čelnici dviju zemalja.

Parlamenti tih država trebali su potvrditi ustav do kraja ove godine.

"Odgodit ćemo ratifikaciju. Tom pitanju vratit ćemo se iduće jeseni", izjavio je švedski premijer Goran Persson za Švedski radio. "Tada ćemo odlučiti hoćemo li nastaviti s ratifikacijom", dodao je.

"Nijedan od europskih čelnika ne dovodi ustav u pitanje. No, posve je jasno da nam ne treba još jedno 'ne'", rekao je finski premijer Matti Vanhanen.