Vjesnik: 20. 06. 2005.

Hrvatska mora požuriti u ispunjavanju kriterija

Ne bi bilo dobro da Hrvatska dočeka jesen bez odluke o početku pregovora, jer bi to zajedno s početkom pregovora Turske moglo stvari dodatno zakomplicirati, kažu diplomatski izvori zaduženi za proširenje. Kada jednom počne pregovore, Hrvatska će se suočiti s mnogo strožom kontrolom ispunjavanja kriterija

BRUXELLES (Od Vjesnikova izvjestitelja) - Iako se u službenom dokumentu sastanka na vrhu Europska unija obvezala na nastavak proširenja, diplomatski izvori s kojima smo razgovarali kazali su nam da se Hrvatska mora požuriti u ispunjavanju haaškoga kriterija, jer bi se u suprotnome stvari mogle dodatno zakomplicirati. No, dodatnim naporima tu nije kraj. Kada jednom počne pregovore, Hrvatska će se zajedno s ostalim kandidatima suočiti s mnogo strožom kontrolom ispunjavanja kriterija i određivanjem preciznih rokova njihova ispunjenja.

Diplomatski izvori u Europskoj uniji zaduženi za proširenje smatraju da ne bi bilo dobro da Hrvatska dočeka jesen bez odluke o početku pregovora jer bi to zajedno s početkom pregovora Turske moglo stvari dodatno zakomplicirati.

»Nitko u formalnom smislu ne povezuje Hrvatsku i Tursku, ali pad entuzijazma za proširenje mogla bi osjetiti i Hrvatska«. Drugim riječima, diplomatski izvori s kojima smo razgovarali poručuju da se hrvatska vlada, »ako se u međuvremenu ne dogodi nešto dramatično na terenu«, upušta u političku kocku: najesen bi slučaj Turska mogao pomoći da na valu političke volje dođe do dogovora i za Hrvatsku, ili da u suprotnome bude dodatno blokirana. Zato je jako važno, tvrde EU-diplomati, da Zagreb svoj dio posla obavi što prije.

Akcijski plan još jednom je pohvaljen, no obavještajne službe zemalja EU-a i one, kako doznajemo, izvan Unije imaju precizan popis ljudi koji bi mogli imati veze s odbjeglim generalom. Hrvatske vlasti, tvrde u EU, nisu ih sve dotakle. U Bruxellesu priznaju da ne znaju kako je glavna tužiteljica Haaškoga suda Carla del Ponte došla do »tri do četiri mjeseca« potrebna za procjenu efikasnosti Akcijskog plana, no naglašavaju da bi »drama na terenu« bila najbrži put za početak pregovora. Ako riješimo »slučaj Gotovina«, bez obzira na sve probleme, pregovore možemo početi doslovno odmah. Nećemo morati čekati sastanak ministara vanjskih poslova. U tom slučaju odluku mogu donijeti primjerice ministri poljoprivrede, ako njihov sastanak bude sljedeći na redu.

No, kada pregovori započnu, Hrvatska neće imati vremena za predah. [Hina]Kao prvo, u Europskoj komisiji smatraju da će proces screeninga trajati oko godinu dana, nakon čega slijede pregovori. U Komisiji su nam potvrdili da će se na usvajanje i provedbu kriterija odsad gledati mnogo pažljivije. Razloge za to treba tražiti dijelom u iskustvu ulaska 10 tranzicijskih zemalja u EU, a dijelom zbog nastale krize unutar same Unije.

Drugo, Komisija će kada počnu pregovori odrediti precizne rokove (benchmarks) za otvaranje, ali i za zatvaranje pojedinih poglavlja iz pravne stečevine EU-a koja se tijekom pregovora prihvaća. To će sasvim sigurno usporiti proces, no u Komisiji tvrde da će pojednostaviti samu proceduru.

Hrvatski izvori bliski Vladi pozdravili su to načelo kazavši da utvrđivanje tih rokova može pridonijeti transparentnosti procesa. U Bruxellesu svaku ocjenu o tome da će Hrvatska biti »na ledu« dok u EU ne uđe zajedno s Srbijom i Crnom Gorom nazivaju neutemeljenom i - smiješnom.

Bruno Lopandić