Vjesnik: 21. 06. 2005.

Mesić opet smanjio kazne ratnim zločincima

Predsjednik je pomilovao Damjana Vukmirovića te Slobodana Bosanca, dvojicu ratnih zločinaca osuđenih na 20 godina zatvora. unatoč protivljenju Ministarstva pravosuđa

ZAGREB - Još dva ratna zločinca, Damjan Vukmirović i Slobodan Bosanac, koji su zbog ratnih zločina protiv civilnog stanovništva osuđeni na maksimalnu moguću kaznu od 20 godina, predsjedniku Stjepanu Mesiću mogu zahvaliti što u zatvoru neće odsjediti onoliko koliko su im dosudili hrvatski sudovi.

Nakon što je prije nešto više od mjesec dana izazvao skandal smanjivši za godinu dana kaznu ratnom zločincu Nikoli Dragušinu iz okolice Pakraca, pa potom i Stjepanu Grandiću, trećeoptuženom iz tzv. gospićke skupine, predsjednik Mesić nastavlja svoju tradiciju smanjivanja kazni ratnim zločincima. U odluci o pomilovanjima osuđenih osoba, koja je u ponedjeljak objavljena u Narodnim novinama, među desetak pomilovanih nalaze se tako i Damjan Vukmirović te Slobodan Bosanac, dvojica ratnih zločinaca osuđena na 20 godina zatvora. Jednako kao i u slučaju Nikole Dragušina, Mesić je odluku donio unatoč protivljenju Ministarstva pravosuđa, pa je Vukmiroviću kaznu smanjio za tri, a Bosancu za dvije godine.

Obrazloženje ovih odluka u ponedjeljak iz Predsjednikova ureda nismo uspjeli dobiti, tek nam je načelno rečeno da se odluke o pomilovanjima uvijek donose zbog okolnosti koje su nastale nakon izricanja presuda, a ne čina zbog kojeg su dotične osobe osuđene. Stjepanu Grandiću iz tzv. gospićke skupine kazna je, primjerice, smanjena jer je u molbi za pomilovanje naveo kako mu je žena, nakon što je završio u pritvoru, potpuno zapustila odgoj njihova malog sina pa je iz zatvora odmah zatražio razvod i sudskim putem tražio da se slučaj istraži i dijete oduzme majci. Postupak je potvrdio zanemarivanje, dječak je oduzet od majke i smješten u dom, a Grandić je postao jedini roditelj koji se o njemu brine, te su mu dopušteni susreti sa sinom dok je bio u zatvoru u Rijeci. Koje su pak nove okolnosti zbog kojih bi trebalo pomilovati Vukmirovića i Bosanca u Predsjednikovu uredu nisu nam znali reći, dok u Ministarstvu pravosuđa tvrde da one jednostavno ne postoje. Objašnjenje nismo uspjeli dobiti niti od predsjednice Komisije za pomilovanja Neve Šibl, koja nam je bila nedostupna. No ona nam, kažu u Uredu Predsjednika, ionako ne bi ništa rekla.

Osim u najmanju ruku upitnih odluka kojima predsjednik Mesić u posljednje vrijeme smanjuje kazne ratnim zločincima, te javnost dodatno iritira komentarima da »ne postoji zakon koji brani smanjivanje kazne Srbima«, u najnovijem je slučaju zanimljiv i »tajming« objave ovih odluka.

Slučajno ili ne, ali objava o smanjenju kazni Vukmiroviću i Bosancu objavljena je više od mjesec dana nakon što je donesena (Mesić ju je potpisao 13. svibnja). Prije nje objavljena je pak odluka o smanjenju kazne Hrvatu Stjepanu Grandiću, iz tzv. gospićke skupine, iako ju je Predsjednik potpisao tek 2. lipnja, dakle nekoliko tjedana nakon odluke u Vukmiroviću i Bosancu.

Zbrci pridonose i tvrdnje iz Predsjednikova ureda da oni sve odluke šalju na objavu odmah po donošenju, a termin objavljivanja određuju Narodne novine, dok nam u Narodnim novinama i u Uredu za zakonodavstvo Vlade, koji slaže sadržaj objavljenih izdanja, izričito tvrde da se sve odluke objavljuju čim stignu iz Vlade, odnosno Ureda Predsjednika.

Marija Pulić