Vjesnik: 23. 06. 2005.

Nema opravdanja za pomilovanje zločinaca

ZAGREB - Ratni zločinci moraju odslužiti kaznu do kraja i ne postoje razlozi zbog kojih bi ih se trebalo pomilovati i smanjivati im kaznu - jednoglasni su saborski zastupnici SDP-a Josip Leko i IDS-a Damir Kajin, s kojima smo, potaknuti još jednim činom »samilosti« kojim je predsjednik Stjepan Mesić pomilovao novu dvojicu ratnih zločinaca, u srijedu razgovarali o tome treba li onemogućiti pomilovanje najtežim zločincima, među kojima su sigurno i oni ratni.

I iako ne dovode u pitanje ovlast pomilovanja koju ima predsjednik Republike, ni Kajinu niti Leki nije jasno po kojem kriteriju je Mesić odlučio, odnosno prihvatio prijedlog Komisije za pomilovanje da osuđenici za ratne zločine protiv civilnog stanovništva Nikola Dragušin, Stjepan Grandić te, najnovije, Damjan Vukmirović i Slobodan Bosanac trebaju ranije izaći iz zatvora.

IDS-ovac Kajin ističe tako da je odluka o pomilovanju bez jasnog, nedvosmislenog i duboko utemeljenog obrazloženja čin potpune neodgovornosti. »Predsjednik države treba imati pravo pomilovanja, ali ne smije biti benevolentan prema najtežim od svih zločina - ratnim zločinima. Sama činjenica što ratni zločin ne zastarijeva nigdje u svijetu, pa ni u Hrvatskoj, dovoljno je teška kvalifikacija zbog koje ratni zločinci trebaju odslužiti kaznu do kraja. A pomilovati nekoga zato što mu je žena zapostavila dijete, kao što je Mesić učinio u slučaju Stjepana Grandića, je u krajnjem slučaju - plitko. Jer, pitanje je kako će se netko tko je ubijao tuđu djecu ili granatirao gradove u kojima su živjela druga djeca skrbiti o djetetu«, istaknuo je Kajin zaključivši cinično da bi, istina, možda trebalo i stati iza te odluke kad znamo što se sve događa u hrvatskim domovima koji zbrinjavaju djecu.

Da bi trebalo onemogućiti pomilovanje ratnih zločinaca slaže se i SDP-ovac Josip Leko koji, kaže, ne zna stav svoje stranke, ali s njim se u tome slažu svi pravnici s kojima je razgovarao. Kazne za neka kaznena djela, a ponajprije ratne zločine moraju se služiti do kraja, bez obzira na olakotne okolnosti ili socijalne prilike, ističe Leko dodajući da postoji razlog zašto ratni zločini ne zastarijevaju i nema logičnog opravdanja za smanjivanje tih kazni. Socijalne prilike u obitelji u ovim su slučajevima zaista nebitne, zaključio je Leko.

Zahvaljujući državnom prazniku u srijedu nismo uspjeli dobiti stavove zastupnika ostalih stranaka o tom pitanju. Što se pak tiče Vlade, njezin glasnogovornik Ratko Maček na pitanje treba li onemogućiti smanjivanje kazni ratnim zločincima neodređeno je odgovorio kako »to pitanje treba, ne ulazeći u dosadašnje slučajeve, precizirati kako bi se spriječile moguće pogreške«.

Marija Pulić