Novi list: 23. 06. 2005.

BURAN DAN U EUROPSKOM PARALAMENTU I EUROPSKOJ KOMISIJI

Barroso zamutio vodu izjavom o Turskoj

Pred europarlamentarcima je govorio Juncker, dok je Barroso upozorio Francusku i Velikoj Britaniju da »su u krivu ako misle da će biti po njihovom«

BRUXELLES – Jean-Claude Juncker jučer u Europskom parlamentu nije imao riječi isprike za svoje nasljednike na čelu Europske unije, a u toj su mu se konstataciji, iznoseći mu laude za iznimno kvalitetno vođenje Unije u posljednjih šest mjeseci pridružli i mnogi europarlamentarci.

»Nisam na proteklom summitu EU želio biti diplomatičan, daleko od toga. Želim raditi za dobrobit Europe i njezinih građana«, Juncker je objasnio svoje razočaranje, točnije tugu koju je osjećao u petak, 17. lipnja na summitu EU. Juncker je vrlo kritičan prema Velikoj Britaniji zbog sadašnjih zaključaka o proračunskom okviru 2007. – 2013. i to ne skriva smatrajući da je rješenje na summitu 16. i 17. lipnja bilo gotovo nadohvat ruke. »20 je zemalja bilo za, nasuprot pet koje su bile protiv luksemburškog kompromisnog prijedloga o smanjenju proračuna na jedan posto GDP-a«, dodao je, čestitavši novim zemljama članicama EU »jer su na summitu mirno pristale, tj. ponudile da ne dobiju novac«.

Podvlačeći crtu pod šestomjesečni luksemburški doprinos EU, istaknuo je reformu Pakta o stabilnosti i oživljavanje transatlantskog partnerstva izmedu EU i SAD-a.

– Najveći je uspjeh vjerojatno revidiranje Lisabonske strategije. Ono što zaokuplja naše građane jest tržište rada, nemogućnost pronalaženja posla, zaključio je pak Jose Manuel Barroso koji je jučer u dva navrata, najprije u Europskoj komisiji, a potom i u Europskom parlamentu, istaknuo da smatra da nema razloga za pesimizam. Barroso je u Europskoj komisiji ranije jučer već dao indikaciju kako će se Komisija od sada ponašati. Ona će, rekao je, u cilju postizanja rješenja, te iako neće poticati raspravu o cjelokupnoj poljoprivrednoj politici, a na čemu inzistira Velika Britanija, podržavati Blairovo vođenje Unije. »Koledž Europske komisije rekao je da je naš prioritet Lisabon«. Jučer koledž nije imao dodataka već zaključenom na Vijeću ministara o Hrvatskoj i Turskoj, dodao je on. No, Barroso je ipak uspio zamutiti vodu izjavom da »je Komisija svjesna da treba ozbiljno razmotriti signale glasača na referendumima o turskom članstvu«. Barroso, međutim, pere ruke. Kaže da odgovor trebaju dati države članice. Njegovo upozorenje Francuskoj i Velikoj Britaniji da »su u krivu ako misle da će biti po njihovom« nešto kasnije u Europskom parlamentu ponovio je i lider Europske pučke stranke Hans Georg Pöttering a s njime je bio suglasan i liberalni demokrat Graham Watson: »Trebamo dobru bilateralnu vezu. Nekim je političarima potrebna njemačko-francuska osovina, a nama zapravo samo trebaju dobri bilateralni kontakti i zajedništvo«.

Vođa socijalista Martin Shulz upozorio je jučer kako ugovor iz Nice nije dovoljan i da »je to premalen korak k integraciji Europe«. Tonyju Blairu ironično je dobacio da se raduje novom radnom danu, četvrtku i susretu s njime u Parlamentu.

Sanja ROMIĆ