Novi list: 27. 06. 2005.

Zašto je Račan odbio večeru s četvoricom

Većina SDP-ovih koalicija na svibanjskim je izborima doživjela fijasko. Zbog toga Račan vjerojatno i odbija pomisao na obnovu peteročlane koalicije za parlamentarne izbore. Volja glasača iz svibnja tjera SDP da se sam nametne kao zamjena HDZ-u

Piše: Branko Podgornik

Ivica Račan, prema indiskrecijama iz političkih krugova, nedavno je odbio prijedlog Zlatka Tomčića da dođe na večeru predsjednika pet stranaka iz koalicije koja je vladala do kraja 2003. godine.

Zašto šef oporbe nije želio na večeru s bivšim partnerima nije poznato, ali je sigurno da bi javnost taj sastanak protumačila samo na jedan način: kao pripremu stare koalicije za nove izbore i za još jedno preuzimanje državne vlasti.

Nagađa se da od večere nije bilo ništa zato što prijevremeni izbori u državi ipak nisu tako blizu, kako se činilo još prije dva-tri mjeseca. HDZ je na lokalnim izborima doživio udarac, ali ne tako težak da se od njega ne bi mogao oporaviti.

Račanova nesklonost prema večeri »petorice« vjerojatno leži i u tome što oporba na lokalnim izborima nije postigla uspjeh kakav je željela. Većina SDP-ovih koalicija s HSS-om doživjela je fijasko. Dvije stranke o tome javno ne govore, kao da će tako umanjiti neuspjeh njihova partnerstva koje je prije godinu dana sklopljeno na Tomčićev prijedlog.

Tomčić i Račan očekivali su da će SDP i HSS zajedno postići bolje izborne rezultate nego pojedinačno. Naknadna analiza, međutim, pokazala je obrnuto. U 13 od ukupno 18 županija oni su zajedno osvojili manji postotak glasova od zbroja njihovih stranačkih rezultata iz svibnja 2001., kada su na izbore izašli svaki za sebe. Na sličan način podbacile su i druge SDP-ove koalicije, s HNS-om i ostalim strankama.

Uvjerljive brojke

Primjerice, na izborima u Karlovačkoj županiji prije četiri godine zbroj pojedinačnih rezultata SDP-a (17) i HSS-a (13) iznosio je 30 posto, a sada su u koaliciji dobili 24 posto. U Bjelovarskoj su 2001. dobili ukupno 45, a sada 37 posto. U Osječkoj županiji pali su sa 21 na 15 posto, u Zagrebačkoj sa 41 na 34, a u Šibenskoj sa 30 na 20 posto. U Dubrovačkoj su SDP, HSS, HNS i HSLS godine 2001. dobili ukupno 44, a danas u koaliciji 34, dok je ukupni rezultat Račanove i Tomčićeve stranke s HSU-om u Međimurju pao sa 35 na 26 posto.

SDP-ovi savezi uspjeli su samo u Sisačkoj, Koprivničkoj, Vukovarskoj i Primorsko-goranskoj županiji te u gradu Zagrebu, što je – zbog velike koncentracije SDP-ovih glasača u gradovima – popravilo ukupne rezultate na državnoj razini. Tako je HDZ u zbroju glasova iz svih županija izgubio oko sedam posto, a SDP-ove koalicije dobile su samo 1,4 posto više birača.

Tamo gdje su Račanova i Tomčićeva stranka izašle same, kao u Krapinskoj županiji, SDP je skočio sa 17 na 25 posto glasova, a HSS se sa 17 spustio na 16 posto. U Požeškoj je sam SDP za četiri godine skočio sa 17 na 31 posto, dok je HSS pao sa 15 na 10 posto.

Petorka definitivno prošlost

Iz ovih je brojeva jasno da su predizborne koalicije SDP-u postale uteg na nogama te da se novim večerama petorke i obnavljanju njihovih političkih seansi više ne treba nadati. Petorka je definitivno postala prošlost, a SDP će na parlamentarne izbore izaći sam, kako je to nedavno neslužbeno našem listu najavio i jedan socijaldemokratski dužnosnik.

Logično je da je HDZ-u na lokalnim izborima pala popularnost jer to se strankama za državnim kormilom stalno događa. Dogodilo se to i petorki prije četiri godine. No, nelogično je da oporbene stranke na lokalnim izborima postižu isti rezultat kao i onda kada su vodile državu. Račanovi partneri, prema svemu sudeći, gube potporu birača, a sam SDP ne uspinje se tako brzo kako se nadao.

Sve to pokazuje da većina građana još ne vidi pravu zamjenu za HDZ-ovu vlast, iako je Sanaderova vlada – prema raširenoj ocjeni – slabija od Račanove. Ako građani i traže zamjenu, rezultati lokalnih izbora pokazuju da alternativu HDZ-u ne vide u koaliciji SDP-a i HSS-a, pa ni u nekadašnjoj petorki. Očito, SDP će se morati sam nametnuti kao alternativa HDZ-u, što prije, to bolje. Problem je, međutim, što će mu koalicijski partneri vjerojatno ipak biti potrebni – ali nakon izbora, da bi sastavio vlast. Tu počinju nove komplikacije jer napušteni članovi bivše petorke mogu organizirati zajedničke večere i bez Račana. To znači da im ni Sanader ne mora biti daleko.