Vjesnik: 29. 06. 2005.

Istraga o kriminalno-političkim vezama

Ako se pokaže da su pronađeni inkriminirajući dokumenti, nisu isključena ni nova uhićenja

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Pompozno izvedena akcija federalnog MUP-a, koji je uz podršku Eufora u ponedjeljak pretražio prostorije uprave Mesne industrije »Lijanovići« iz Širokoga Brijega očito je bila u funkciji prikupljanja dokumentacije za proces protiv četvorice braće Ivanković-Lijanović, vlasnika spomenute kompanije, koji su pred Državnim sudom BiH optuženi za milijunske carinske prijevare.

No, osim Joze, Jerke, Slave i Mladena Ivankovića Lijanovića, u istom su predmetu optuženi i čelnik HDZ-a BiH i bivši član državnog Predsjedništva Dragan Čović, predsjednik Ustavnoga suda BiH Mato Tadić, te pravni stručnjak, profesor Zdravko Lučić.

Tužitelj će u procesu protiv te sedmorice pokušati dokazati da je postojala zamršena kriminalno-politička veza, te da su zahvaljujući mitu, korupciji, zloporabama službenoga položaja i dr. izvršna i sudbena vlast u BiH praktično stavljene u funkciju »Lijanovića« odnosno stjecanja nelegalnog profita, pri čemu je oštećen državni proračun.

Zbog imena optuženih, ali i kaznenih djela koja im se stavljaju na teret, ovo suđenje u kojem bi glavna rasprava trebala početi u rujnu, već se najavljuje kao »proces desetljeća«.

Posebni, međunarodni odjel tužiteljstva BiH za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije očito želi što spremnije dočekati početak glavne rasprave i izbjeći pogreške zbog kojih je pred Sudom BiH praktično izgubio procese u slučaju Ante Jelavića i navodnih zloporaba u Hercegovačkoj banci, te u slučaju protiv zamjenika ravnatelja Interpola BiH Asima Fazlića. Akciju prikupljanja dokumentacije izvedenu po nalogu tužitelja Johnatana Rattela zato treba promatrati u ovom svjetlu, ali i kao demonstraciju snage i odlučnosti.

Upitna je naravno vrijednost zaplijenjenog za kazneni postupak, a iz pravne zgrade »Lijanovića« izneseno je oko 10 kutija dokumentacije. Pretres je obavljen i u stanu glavnog revizora kompanije Ljube Šimunovića i njegove supruge, šefice pravne službe »Lijanovića« Zdenke Šimunović.

Obrana je već i prije iznosila primjedbe na način kako tužiteljstvo pokušava dopuniti optužnicu, no ako se pokaže da su pronađeni inkriminirajući dokumenti nisu isključena ni nova uhićenja.

Iz krugova »Lijanovića« tvrdi se je cijela spektakularna akcija zapravo dokaz da tužiteljstvo nema dovoljno dokaza za optužnicu, pa čak i to da iza cijele akcije stoji »uvozni lobi« kojemu smeta domaća proizvodnja. Tvrde i da se cijela optužnica temelji tek na iskazu jednog zaštićenog svjedoka, čiji će kredibilitet navodno osporiti.

No, postoji i druga strana priče, a ona govori o tome da su mediji već objavili velik broj dokumenata o poslovanju »Lijanovića« od 1999. naovamo u kojima su razotkrivene mreže oslobađanja plaćanja pristojbi za ovu kompaniju. Činjenica je da »Lijanovići« za to dosad nisu osuđeni - no tužitelj će i pokušati dokazati da su sudske presude izostale zbog sprege kriminala i vlasti.

Teško je vjerovati da su samo zahvaljujući svom poslovnom talentu »Lijanovići« usred rata i najveće krize od dvije mesnice za nekoliko godina uspjeli sagraditi poslovno carstvo vrijedno desetke, pa i stotine milijuna. No, da je u tome bilo kriminala nije lako dokazati.

Alenko Zornija