Slobodna Dalmacija: 06. 08. 2005.

KNINSKI ’KONCERT’ DESETU GODIŠNJICU VOJNO-REDARSTVENE I OSLOBODILAČKE AKCIJE OBILJEŽIO INCIDENT NA GRADSKOM NOGOMETNOM IGRALIŠTU

MESIĆ IZVIŽDAN NA PROSLAVI OLUJE

APLAUZI Najviše se pljeskalo Vladimiru Šeksu i svakom spomenu imena Franje Tuđmana

SUZE Državni vrh je Oluju ocijenio legitimnom, čistom i blistavom poput suze te odbio teze o etničkom čišćenju

SJENE Istaknuto je da valja osuditi i privesti odgovornosti sve one koji su počinili nedjela i kriminal nakon akcije, ali i da takve pojave ne mogu zasjeniti veličinu Oluje

Piše: Olga RAMLJAK

KNIN - Oluja je bila legitimna, blistava kao suza, čista akcija, poručio je državni vrh iz Knina gdje je u petak održana središnja proslava Dana domovinske zahvalnosti i 10. godišnjice vojno-redarstvene akcije Oluja. Na gradskom nogometnom igralištu "Dinare" u Kninu govorili su predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Stjepan Mesić, predsjednik Vlade dr. Ivo Sanader, predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks i načelnik Glavnog stožera general zbora Josip Lucić. Uz svečano postrojene ešalone Hrvatske vojske i MUP-a i zastave postrojbi koje su sudjelovale u Oluji odana je minuta šutnje u počast svim palima u toj akciji.

Okupljeni na gradskom nogometnom igralištu "Dinare" više su zviždali nego aplaudirali. Najčešće se aplaudiralo pri spominjanju imena prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, a najviše se zviždalo predsjedniku Mesiću koji je jedini aplauz dobio pri spomenu Tuđmanova imena. Iz publike se u više navrata skandiralo "Ante, Ante". Ako je suditi po tim reakcijama, raspoloženje publike najbolje je pogodio Šeks, predsjednik Sabora, kojemu publika nije zviždala, a najčešće ga je prekidala aplauzom.

Čelnici hrvatske države odbili su teze da je Oluja bila planirano etničko čišćenje Srba iz Hrvatske. Osudili su ono što je bilo nakon Oluje iz osvetničkih i kriminalnih pobuda, ali i istaknuli da to ne može zasjeniti čistoću i opravdanost Oluje.

Predsjednik Mesić je zahvalio svima koji su na svojim plećima iznijeli borbu za hrvatsku slobodu, izrazio počast onima koji su dali svoje živote te zahvalio i onomu koji je bio na čelu u vrijeme stvaranja hrvatske države dr. Franji Tuđmanu. Polazeći od ocjene da je Hrvatska stvorena prije deset godina, predsjednik Mesić je ocijenio da se od tada mnogo promijenilo oko nas, a i Hrvatska, i tome dodao da smo na dobru putu premda smo ponegdje i zastranili. Svaki dan je sve veća vladavina prava i moramo napraviti državu koje se ne bi postidio nijedan neznani junak, državu ravnopravnih i jednakopravnih građana.

Mesić je zatražio da se privedu odgovornosti svi koji se nisu borili za domovinu, nego za sebe jer dovode u pitanje čistoću borbe istinskih hrvatskih branitelja. Onima koji su Dan domovinske zahvalnosti iskoristili za poziv na protest protiv manifestacije u Kninu, poručio je da nitko nema pravo ne priznavati hrvatske zakone.

— Pozivi da se ustane za Hrvatsku su zakasnjeli i promašeni — rekao je Mesić - jer Hrvatska stoji uspravno već deset godina otkad je uspostavljena.

Unatoč zvižducima, zatražio je da poštena i hrabra Hrvatska prizna što u njezinoj prošlosti nije bilo dobro i da zatraži oprost od onih kojima se u njezino ime učinilo zlo.

Premijer Sanader je Oluju označio prekretnicom i simbolom odlučnosti hrvatskog naroda. Podsjetio je da Oluja nije imala alternative jer je razorna agresija velikosrpskih snaga manipulirala srpskim narodom u Hrvatskoj i dovela do okupacije dijela hrvatskog teritorija, velikog broja izbjeglica, prekinutih komunikacija, do situacije u kojoj je Vukovar bio razoren, Dubrovnik opkoljen, a Hrvatska razoružana. Podsjetio je da su upravo u Kninu stolovali oni koji su željeli stvoriti veliku Srbiju i izići na Jadran.

— Oluja trajno obilježava budućnost Hrvatske i stvorila je pretpostavke za uspostavu trajnog mira na jugu Europe — rekao je Sanader, označivši akciju središnjim mjestom tih burnih godina. Pozvavši da se nikada više ne dopusti da ovi dani ponosa i slave padnu u zaborav, Sanader je istakao da ih treba odijeliti od nedjela i propusta koji su se dogodili nakon Oluje. Hrvatska to rješava na tragu pomirbe i normalizacije odnosa. Pobjeda u ratu traži da s nje skinemo svaku sjenu bilo čijeg čina, zaključio je Sanader, istakavši da je svaka hrvatska vlast dužna poštovati hrvatske branitelje.

— Oluja je bitka svih bitaka, zadnja oružana bitka u našoj prošlosti, a nadajmo se i budućnosti — rekao je Šeks, ocijenivši Oluju blistavom pobjedom nad zlom, čistom kao suza i utemeljenoj na svakom pravu o povratku vlastitog teritorija. Olujom je srušena zločinačka paradržava, tzv. srpska krajina, koja je četiri godine terorizirala hrvatske građane, pod čijom je okupacijom pogubljeno više od 600 ljudi, izvršeni udari na mnoge hrvatske gradove. U Kninu je bilo srce toga zločina pa je dužnost i pravo hrvatske države bilo da prekine s tim terorizmom i uspostavi ustavnopravni poredak na hrvatskom teritoriju. Stoga nema ni govora da su u pravu oni koji Oluju proglašavaju planiranom zločinačkom akcijom, čvrsto je poručio Šeks.

— Istina je da je velikosrpska politika zavela i ostavila na cjedilu Srbe u Hrvatskoj. Obećavala im je veliku Srbiju, zavela ih da dignu ruku na svoju domovinu i državu za što su platili, ali zato krivnju snose oni koji su ih planirano pripremili za evakuaciju nakon Oluje. Oni su odgovorni za stradanje Srba — zaključio je Šeks.

Dotakao se i onoga što se dogodilo poslije Oluje kao osveta ili kriminal, što treba osuditi, ali ne može zatamniti čistoću i opravdanost Oluje. U prilog tome Šeks je pozvao da se prisjetimo 15.000 mrtvih u Domovinskom ratu, golemoga broja invalida, siročadi te da se oda počast prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu, ocu moderne hrvatske države, i svima koji su svoje sposobnosti, krv i živote ugradili na oltar domovine.

General Lucić podsjetio je da je Oluja počela u 5 sati 4. kolovoza 1995. iz 30 smjerova, a da su prvi planovi za oslobađanje hrvatskog teritorija napravljeni već krajem 1991. godine. Hrvatskim građanima je poručio da se mogu i danas pouzdati u svoje oružane snage.