Slobodna Dalmacija: 06. 08. 2005.

BEZLAŠĆE U DRŽAVNIM USTANOVAMA BiH

POLA INSTITUCIJA NEMA DIREKTORA!

U BiH trenutačno egzistira 20 državnih institucija od kojih njih jedanaest imaju direktore, dok ostale nemaju ili tu aktivnost obnaša osoba s rješenjem vršitelja dužnosti direktora. Međutim, visoki predstavnik uskoro će imenovati direktora GDS-a na način kako je to učinio kod SIPA-e

SARAJEVO - Možda šef državne vlade BiH Adnan Terzić i ne snosi toliku odgovornost za krizu koja već duže vrijeme potresa njegov kabinet. Naime, skandali koji su se događali u SIPA-i DGS-u otkrili su sve slabosti aktualne vlasti, te još jednom zorno potvrdili kako je vlast na državnoj razini nakon deset godina od potpisivanja mirovnog sporazuma samo fikcija, ali ne i funkcija.

Naime, državne institucije u BiH, zbog reformi koje su uvjet za pristupanje Europskoj uniji, svakim danom su sve brojnije, ali isto tako one ne funkcioniraju niti ima tko da ih vodi i organizira. Premda se često razlozi za takvo kaotično stanje u državnim institucijama pripisuju isključivo političarima u borbi za fotelje, takve tvrdnje se mogu smatrati djelomično točnim jer su problemi druge prirode.

Podsjećanja radi, Državna agencija za istrage i zaštitu SIPA formirana je još 2002. godine, a zakon o SIPA-i usvojen tek 2004. godine, no ni godinu dana kasnije ova krovna policijska organizacija nije profunkcionirala u punom kapacitetu. Iako je na kraju sve presjekao Paddy Ashdown i imenovao Sredoja Novića za direktora SIPA-e, Vijeće ministara još nije potvrdilo njegovo imenovanje.

Po svemu sudeći isti scenarij se ponavlja i s imenovanjem direktora Državne granične službe BiH (DGS-a), jedne od najvažnijih institucija. Prema provjerenim infomacijama, danas u BiH još uvijek ne postoji kompletiran popis državnih institucija, niti su na jednome mjestu objedinjeni bilo kakvi podaci iz kojih se može vidjeti imaju li ili nemaju te institucije direktora.

Podaci govore kako u BiH trenutno egzistira 20 državnih institucija od kojih njih jedanaest imaju direktore dok ostale nemaju, ili tu aktivnost obnaša osoba s rješenjem vršitelja dužnosti direktora.

Najsmješnija situacija je u Službi za zajedničke poslove institucija BiH. Naime, ova služba ima tri prva čovjeka koji se stalno rotiraju, ali o njihovu statusu i rezultatima rada nitko ne zna ništa. Vijeće ministara bi trebalo uskoro donijeti odluku kojom će se regulirati hoće li oni ostati direktori ili će biti raspisan novi natječaj za to radno mjesto.

Prema nekim informacijama, ured visokog predstavnika već je poduzeo određene korake kako bi došlo do bržeg imenovanja ostalih direktora u državnim institucijama BiH. Izvor blizak OHR-u kazao nam je da će visoki predstavnik uskoro imenovati direktora GDS-a na način kako je to učinio i kod imenovanja Sredoja Novića na čelo SIPA-e. Međutim za imenovanje ostalih sedam direktora državnih institucija, u OHR-u vjeruju kako će ta procedura biti prepuštena aktualnim vlastima.

Zlatko TULIĆ

Ashdown: Imenovat ću šefa DGS-a

Visoki predstavnik Paddy Ashdown u petak je izrazio zabrinutost činjenicom da još nije imenovan direktor Državne granične službe BiH (DGS).

— U pitanju je ključna institucija za čuvanje sigurnosti države i takvo stanje stvari ne može još dugo ostati neriješeno - rekao je visoki predstavnik, navodi se u izjavi dostavljenoj medijima iz OHR-a.

- Veoma loša vijest bi bila ako bih ja još jednom morao izvršiti ovo imenovanje. No, nitko ne bi trebao sumnjati u moju odlučnost niti bi trebao imati bilo kakvih dvojbi da će - ako budem obavezan obaviti to imenovanje - ono biti bazirano samo na sposobnosti i profesionalnim kriterijumima, a ne etničkoj pripadnosti - rekao je visoki predstavnik.

Visoki predstavnik je također naglasio da oni koji su već legalno imenovani, kao što je to direktor SIPA-e, ne mogu biti smijenjeni. Ne smije biti nikakva petljanja u to. Nije na Predsjedništvu ili bilo kome drugome, da nelegalno smjenjuje one koji su postavljeni - zaključio je visoki predstavnik.D.P.