Večernji list: 08. 08. 2005.

Pesimistične prognoze o ulasku BiH u Europsku uniju

Američke analize: BiH u Europskoj uniji - nikada!?

Autor: Dejan Jazvić

SARAJEVO - Iako državni premijer Adnan Terzić još ne odustaje od svoje procjene da bi Bosna i Hercegovina već 2009. godine mogla ući u Europsku uniju, prognoze koje dolaze iz inozemstva, a posebno iz Sjedinjenih Američkih Država, više su nego pesimistične. Službeno se u Europskoj uniji kao mogući termin prijama BiH u punopravno članstvo te udruge najčešće spominje 2014. godina.

Ispunjenje tog roka vezuje se uz početak pregovora o pridruživanju i stabilizaciji do kraja ove godine, a za što je, pak, uvjet reforma policije i usvajanje zakona o RTV sustavu. Pretpostavlja se da bi BiH u slučaju provedbe takvog scenarija u EU mogla ući zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Američki analitičari, međutim, mnogo su manje uvjereni da bi BiH do 2014. godine mogla postati punopravni član Europske unije. Takve stavove ponajprije temelje na unutarnjim nesuglasicama u BiH, ali i na problemima koji se sve otvorenije javljaju i unutar EU, uključujući i neusvajanje proračuna za razdoblje od 2007. do 2013. godine.

Pesimistične prognoze američkih analitičara idu čak tako daleko da predviđaju i scenarij po kojem BiH nikada ne bi postala članicom Europske unije. Nacionalno obavještajno vijeće, koje vodi bivši američki veleposlanik u BiH Richard Kauzlarich, objavilo je izvješće pod nazivom "Projekcija globalne budućnosti 2020.", u kojem se navodi da bi u slučaju da EU ne provede unutarnju reformu proces proširenja mogao biti potpuno zaustavljen.

Drugim riječima, BiH i neke druge zemlje regije zauvijek bi mogle ostati pred vratima europske obitelji. Kakve bi posljedice ostvarenje takvih prognoza moglo imati na budućnost i političko-ekonomsku stabilnost BiH, teško je pretpostaviti. Izvjesno je tek kako perspektive BiH ne ovise isključivo o ovdašnjim građanima i njihovim političkim predstavnicima.