Vjesnik: 08. 08. 2005.

Koštunica u listopadu u Zagrebu

Dokaz da Srbija zaista želi bolju suradnju sa Zagrebom bio bi da srbijanski premijer dođe s objašnjenjima o sudbini nestalih Hrvata, na čemu Hrvatska već dulje inzistira

ZAGREB - Srbijanski premijer Vojislav Koštunica službeno će posjetiti Zagreb u listopadu i s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom razgovarati o poboljšanju hrvatsko-srpskih odnosa. Posjet je bio predviđen za lipanj, a u Koštuničinu kabinetu kažu da je premješten za jesen »zbog Mesićevih izjava«.

Koštuničin posjet Hrvatskoj doći će nakon njegovih radikalnih izjava o »Oluji«, što će bez sumnje ostaviti traga na odnosima dviju susjednih zemalja. Međutim, i Zagreb i Beograd znaju da je došlo vrijeme kada se treba okrenuti budućnosti, posebno europskoj, te da je suradnja zemalja jugoistoka nužnost.

Premijer Sanader je za vrijeme prošlogodišnjeg posjeta Beogradu uputio snažne poruke ohrabrenja i poziva na suradnju zemalja jugoistoka, pa je za očekivati da će to učiniti i srbijanski premijer u Zagrebu. Jedan od dokaza da Srbija zaista želi bolju suradnju sa Zagrebom bio bi da srbijanski premijer dođe s objašnjenjima o sudbini nestalih Hrvata, na čemu Hrvatska već dulje inzistira.

Gospodarska suradnja se dobro razvija, i tu gotovo da i nema prepreka. Traže se modeli kako bi Hrvatska mogla više investirati u zemlje regije, a posljednji prijedlog premijera Sanadera u Salzburgu o stvaranju boljih uvjeta za slobodnu trgovinu to bi sigurno i omogućio. U budućnosti će i turistička suradnja biti bolja, a nisu isključeni ni neki zajednički poslovi.

Suradnja Sanadera i Koštunice zasad je bila dobra. Prošle godine na skupu u Solunu dvojica premijera dogovorili su da će intenzivirati kontakte, a sastaju se i razmjenjuju mišljenja gotovo pred svaki europski summit.

Koštunica je više puta otvoreno govorio kako hrvatski put za Europu Srbiji može biti primjer i kako je Hrvatska dosad učinila znatno više nego Srbija. Koštunica se založio i za početak pregovora EU-a s Hrvatskom, znajući da bi to otvorilo za koju godinu i put Srbiji. Za očekivati je da su izjave o »Oluji« samo dio srbijanske političke scene na kojoj treba pokazati »čvrste stavove« u vremenima kada je sudbina zajedničke države Srbije i Crne Gore krajnje neizvjesna, kao i budućnost Kosova.

U posljednje vrijeme Beograd je zamjerao Zagrebu i podršku »secesionizmu« Crne Gore, pa će susret Sanadera i Koštunice biti prigoda da se otvoreno porazgovara o odnosima Hrvatske i Srbije. [J.K.]