Slobodna Dalmacija: 09. 08. 2005.

OČEKIVANI ZVIŽDUCI SIGURNOSNE SLUŽBE NISU PONOVILE POGREŠKU IZ DRAČEVCA 2000.

Predsjednik je bio upozoren

Unatoč namjerama grupe provokatora, predsjednik Stjepan Mesić na proslavi Oluje u Kninu nije dopustio da se ponovi "čuveni" incident iz vojarne Dračevac iz 2000. godine. Tada su prosvjednici, u organizaciji pojedinaca iz tajnih službi i pod paskom umirovljenih generala, izviždali i izvrijeđali Mesića, on je uzvratio protuvrijeđanjem, što je cijelom slučaju dalo još veću političku dimenziju.

Mesić se nije dao isprovocirati

Prošlog petka isti scenarij pripremao se i u Kninu. Prema riječima generala Džanka, kao jednog od sudionika proslave, veliki dio uzvanika na svečanoj pozornici "s podsmijehom i namigivanjem" popratio je zvižduke tijekom Mesićeva govora, ali scenarij je uglavnom doživio fijasko. Iz nekoliko razloga. U prvom redu, predsjednik Mesić unaprijed je očekivao takve provokacije i zvižduci ga nisu izbacili iz takta. Prema riječima nekim njegovih suradnika, provokacije su ga čak inspirirale da savršeno pročita svoj govor, bez ijedne pogreške, sa savršeno tempiranim naglascima, a nadahnuće ga je odvelo čak i da izvan govora uputi poruku kako hrvatski građani "moraju biti jedinstveni, ne smiju se dijeliti".

Time je izbjegao i pogrešku iz Dračevca kad je nervozno reagirao i uzvratio na vrijeđanje provokatora. Ovaj put čak je to iskoristio da naglascima iz govora uzvrati na zvižduke, iako ni svojim govorom nije dao previše povoda za provokacije. Dapače, u njemu je izrekao i riječ zahvale "onome tko je u tom trenutku bio na čelu države, dr. Franji Tuđmanu".

Nadalje, prema nekim informacijama s Pantovčaka, Mesića su sigurnosne službe bile upozorile da se spremaju provokacije. U Dračevcu su upravo tajne službe zakazale, u prvom redu tadašnja vojna protuobavještana služba SIS i Služba osiguranja predsjednika pri UNS-u. Kritike su se upućivale i Tomislavu Karamarku, tadašnjem predstojniku UNS-a, koji je danas na čelu POA-e. Nakon Dračevca, Karamarko je napustio Pantovčak, baš kao i Zoran Cvrk, voditelj Službe osiguranja predsjednika. Ovaj put, sigurnosne službe obavile su bolji posao, što ne bi trebalo biti tako teško, s obzirom na to da su prosvjednici sa zviždaljkama ponosno hodali po cesti.

Treće, pet godina nakon Dračevca takav incident više se ne može ponoviti. Desničarska pobuna potpuno je splasnula i svodi se tek na povremeno isticanje plakata generala Gotovine, umirovljeni generali na paralelnoj proslavi Oluje doživjeli su totalni fijasko, radikalne političke snage krahirale su na izborima, a HDZ je promijenio retoriku, što su potvrdili Ivo Sanader i Vladimir Šeks u svojim govorima.

U ovako promijenjenim okolnostima sami zvižduci Predsjedniku države na proslavi oslobodilačke operacije pokazali su se zapravo kontraproduktivnima. Pljuvačka upućena Mesiću vratila se u lice pošiljateljima. Nije bilo ni mjesto, ni vrijeme za takvu vrstu prosvjeda.

Tajne službe pod kontrolom

Tajne službe u velikoj mjeri vraćene su pod okrilje i nadzor službene vlasti, političke snage koje organiziraju takve provokacije pokopane su u dubokoj anonimnosti, ispuhala se atmosfera državnog udara potencirana uhićenjem Mirka Norca i bijegom Ante Gotovine, HDZ se odrekao svoje "tamne strane", a velika većina građana — unatoč sve većem euroskepticizmu — ne želi povratak u mračni dio hrvatske prošlosti, pun radikalizma i ostrašćenosti.

Zbog svega toga, šuplji kninski zvižduci Mesiću ostavili su jednako patetičan dojam kao i paralelna generalska proslava pred stotinjak "prijatelja i rodbine". Više od zvižduka, predsjednika Mesića i druge predstavnike vlasti trebao je zabrinuti diplomatski bojkot kninske proslave. Hrvatska se danas ne treba plašiti domaćih provokacija, već europskih prijetnji.

Tomislav KLAUŠKI