Vjesnik: 10. 08. 2005.

Hrvatskoj nedostaje liječnika!

Ministar Neven Ljubičić: Mlade liječnike nakon studija zapošljavaju farmaceutske tvrtke nudeći im bolje plaće i automobile

ZAGREB - Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, krajem lipnja bilo je 250 nezaposlenih doktora medicine, a poslodavci su tražili 356 liječnika opće prakse i specijalista. Hrvatskoj tako trenutačno nedostaje više od 100 liječnika.

»Svake godine Medicinski fakultet završi oko 500 liječnika opće medicine i to je za Hrvatsku sasvim dostatno«, smatra ministar zdravstva i socijalne skrbi Neven Ljubičić. »Nedostatak se, međutim, pojavljuje zbog toga što se mnogi od njih ne zapošljavaju u sustavu gdje ih traže, nego ih s barem 1,5 puta većim plaćama i automobilima privlače farmaceutske tvrtke i njihova predstavništva«, kaže Ljubičić i dodaje kako mladi liječnici, bez obzira koliko voljeli medicinu, računaju da do stjecanja uže specijalizacije trebaju učiti još najmanje šest godina, za što će dobiti manju plaću od one koje im se nude u farmaciji.

Nedostatak liječnika, odnosno lošu distribuciju toga kadra, u Ministarstvu otkrivaju prema situaciji na terenu: ove godine potrebnog liječnika nije mogao naći Zadar, Knin, Vukovar, Vinkovci pa čak ni Varaždin. Istodobno, u Zagrebu posao čeka jako puno ljudi.

»Za koju će godinu specijalizaciju interne medicine u Općoj bolnici "Sveti Duh" završiti poveća skupina liječnika i svima ćemo im ponuditi da odu raditi u županijske bolnice. Neki gradovi nude i zapošljavanje bračnog partnera i najam stanova. Vinkovačka bolnica već dvije godine nudi stipendije za specijalizacije, ali nitko ih neće, vjerojatno zbog ugovora po kojem trebaju određene godine raditi u provinciji«, tvrdi ministar.

Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore, upozorava da se manjak liječnika ne osjeća samo za vrijeme godišnjih odmora, nego je to trajno stanje stvari i »samo je pitanje vremena kad će problem eksplodirati«.

Minigo kaže da na upozorenja, koja je Komora uputila krajem lipnja, o opasnostima koje prijete prema sadašnjim trendovima - pad zanimanja za studij medicine, "starenje" specijalista čija je prosječna dob 55 godina i sve manje liječnika na burzi - nitko od nadležnih ne reagira.

Manjak specijalista

U Europi je prosječno 380 liječnika na 100.000 stanovnika, a u Hrvatskoj ih je 228, i to radno aktivnih, a ne samo članova Liječničke komore, u kojoj su i umirovljenici«, kaže Ivica Babić, predsjednik Liječničkog sindikata. Dodaje da se stanje pogoršava te da je u specijalističkim ordinacijama u bolnicama još i teže nego u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, gdje nedostaje više od 300 timova. U nekim bolnicama, kaže, nedostaje i po 50 posto specijalista, ali su tako organizirani da to pacijenti ne primjećuju. »Golem su problem nejednoliko raspoređeni timovi po modelu "što južnije, to tužnije"«, kaže Babić.

Biserka Lovrić