Večernji list: 10. 08. 2005.

SLUČAJ OSIJEK U istrazi o ubojstvima civila na Županijskom sudu u Zagrebu tajno ispitan novi svjedok

Treći svjedok protiv Glavaša bivši SIS-ovac?

Autor I. Draganić, A. Kasanić, V. Moskaljov

Novi svjedok u slučaju Osijek jučer je u tajnosti ispitan u zagrebačkom Županijskom sudu. Ispitan je u povodu prijedloga Državnog odvjetništva koje je ispitivanje tražilo u sklopu svoje istrage protiv još uvijek nepoznata počinitelja u vezi s ratnim zločinom protiv civilnog stanovništva.

Kako je potvrdila Mirjana Rigljan, predsjednica istražnog odjela, nakon ispitivanja svjedoka spis je dostavljen Državnom odvjetništvu. U sudu nisu željeli govoriti o identitetu ispitanog, kao ni o detaljima njegova iskaza.

Svjedok nepoznat

U Državnom odvjetništvu također, u interesu istrage, nisu htjeli reći tko je novi svjedok. Zamjenik glavnoga državnog odvjetnika Dragan Novosel samo nam je rekao kako on nije u programu zaštite svjedoka. Tko je novi svjedok, nije poznato ni HHO-u u Osijeku, iz čijega je ureda poteklo 20 dokumenata koji unatoč dobroj volji nisu mogli pomoći Državnom odvjetništvu.

Predsjednik osječkoga Ureda HHO-a Jaroslav Pecnik rekao nam je da se o slučaju Osijeka iz 91. godine posljednjih dana nitko nije javljao te da mu novi svjedok nije poznat. Je li osobu koja je tražila izuzeće Županijskoga suda u Osijeku te razgovor u Zagrebu, i to zbog straha, pronašao Faberov specijalni tim istražitelja koji radi na slučaju, ostat će nepoznanica dok se izvješće o istrazi ne predoči javnosti.

Faber ne komentira

Naime, načelnik PU osječko-baranjske Vladimir Faber i dalje odbija komentirati istragu smatrajući kako ne treba vršiti pritisak. Ne vjerujemo u pritisak na svjedoke, mislim da su svjedoci dobro zaštićeni bio je kratak Faber, a na naše pitanje je li svjedok pronađen u Osijeku tijekom istrage ili se sam javio policiji, s druge strane telefonske žice naišli smo na šutnju i smiješak.

No kako se pojavio svjedok koji može potvrditi navode Krunoslava Fehira, u osječkim kuloarima ponovno se spominje ime Andrije Getoša, koji je u ratnom Osijeku bio visokopozicionirani pripadnik SIS-a, a prema tome bi mogao i mnogo znati. Naime, Getoša se u tome kontekstu spominje ne samo zbog pozicije koju je imao u ratu nego i zbog navodno dobrog prijateljstva s Vladimirom Šeksom.

Stoga, ako se postavi teza o političkom progonu Branimira Glavaša koje provode Šeks i Ivo Sanader, tada bi Getoš mogao i biti svjedokom. Jer jedno je sigurno, on nešto zna, ali je pitanje na čiju će se stranu stati.

Andrija Getoš: Možda je istina da sam svjedok, a možda i nije

Ne bih ništa komentirao, ne želim razgovarati s vama novinarima rezolutno nam je jučer u telefonskom razgovoru odgovorio bivši djelatnik SIS-a Andrija Getoš, a na upit kako se ponovno spominje kao svjedok koji je zatražio razgovor sa zagrebačkim istražnim sucem zagonetno je rekao "možda je istina, a možda nije". Getoš je na lokalnim izborima bio na Nezavisnoj listi Branimira Glavaša, prilikom konstituiranja skupštine Osječke županije trebao je postati vijećnik. No, s obzirom da su se njih dvojica u međuvremenu razišli, nije ušao u skupštinu.

Dnevnik zapovjednika Ševe

Istražiteljski tim načelnika osječke policije informiran je o dnevniku zapovjednika voda za posebne namjene, formacije pod Glavaševim zapovjedništvom. Zapovjednik Ševa (podaci poznati redakciji) navodno je vodio opsežan dnevnik o svim ratnim događajima i zapovijedima koje je dobivao kako bi se osigurao u budućnosti jer su neki njegovi suborci poginuli pod čudnim okolnostima. Faber je potvrdio da mu je poznato ime i nadimak, i to ponovno uza smiješak. Znači li to da je pronađen dnevnik i da policija ima informacije na temelju kojih bi se mogla pokrenuti istraga protiv Branimira Glavaša ili je priča o dnevniku samo patka, također će biti razjašnjeno naknadno.