Slobodna Dalmacija: 10. 08. 2005.

ŽESTOK SUKOB BOŠNJAČKOG ČLANA PREDSJEDNIŠTVA BiH I VISOKOG PREDSTAVNIKA

Tihićeva paljba po Ashdownu

Ashdowna je zasigurno zaboljela i Tihićeva tvrdnja da je do prosinca prošle godine "Ashdown bio najuspješniji visoki predstavnik u jačanju države BiH." Ako je, po Tihiću, do prosinca bio najuspješniji, onda je u ovoj godini bio vrlo uspješan u očuvanju Republike Srpske

Prepiska visokog predstavnika Paddyja Ashdowna i člana Predsjedništva BiH Sulejmana Tihića veoma je znakovita za aktualno stanje u BiH.

Tihić Ashdownu predbacuje nepoštovanje dogovora najviših narodnih predstavnika oko imenovanja vodećih ljudi sigurnosnih i obavještajnih službi, dok Ashdown Tihića optužuje za pokušaj političkog utjecaja na izbor odgovornih ljudi.

Kad se ni nakon upozorenja Ashdowna Tihić nije posuo pepelom, postalo je jasno da je sukob načelan i da se ne radi tek o trenutnom nesporazumu.

I zbilja, problem imenovanja direktora sigurnosnih službi (SIPA, OSA i DGS) razotkrio je do srži sve sukobe, nacionalne i osobne interese aktera te ukazao i na samu bit dviju politika koje nastoje kreirati budućnost BiH. I dakako, definirao je i savezništva koja su i prije bila manje ili više poznata.

Paddy Ashdown je imenovao direktorom SIPA-e, najvažnije sigurnosne službe, Sredoja Novića, srpskog kandidata i predratnog obavještajca, što bi rekli narodnim jezikom - udbaša, i ratnog suradnika Radovana Karadžića. Po političkom dogovoru to mjesto je trebalo pripasti Hrvatima.

No, pod izgovorom stručnosti i profesionalnosti Ashdown je imenovao Novića. Dakako da je Sredoje Nović, kompromitiran predratni i ratni obavještajac, idealna osoba za srpske političare, za visokog predstavnika i za sve one koji imaju potrebu nešto sakriti ili po potrebi nešto otkriti.

S tim se nije složio Tihić koji smatra da je to greška, jer je izvršeno imenovanje ne poštujući nacionalni raspored. To prije što je na popisu isto tako uspješnih kandidata Ashdown imao i osobu iz reda hrvatskog naroda.

"Druga je stvar što je imenovana osoba koju predratna, ratna i poslijeratna prošlost uopće ne preporučuju za obavljanje te funkcije.

To, uostalom, vidimo i po uspješnosti implementacije Zakona o SIPA-i, funkcioniranju i samom kadrovskom rasporedu osoba u SIPA-i za koje se vežu ratne i poratne afere, čak i ratni zločini" - kaže Tihić.

Ashdown se osjetio pogođenim te je Tihića opomenuo da ima "namjeru izvršiti politički utjecaj na ključne pozicije u državnoj službi u strukturama sigurnosti u BiH".

Tihić se ne povlači, nego ističe svoje pravo i obvezu kao član Predsjedništva i predsjednik najjače stranke u BiH "iznositi stavove, mišljenja i komentare na procese imenovanja, pa čak i onda kada to Vi činite.

To je, uostalom, moja ustavna i obaveza prema bh-građanima."

Ma koliko god bilo bitno za ukupne odnose, pa i po pojedinačne sudbine korumpiranih političara, osumnjičenih za ratne zločine i kriminalce svake vrsti tko će voditi sigurnose službe i što je dovoljan i jak razlog za svađe najviših političata u BiH, Ashdowna je sigurno zabolila i Tihićeva tvrdnja da je do prosinca prošle godine "Ashdown bio najuspješniji visoki predstavnik i da je BiH u tom vremenu napravila snažne korake u jačanju države BiH."

Ashdown broji posljednje mjesece svog mandata u BiH i veoma mu je stalo do toga s kakvim će ocjenama otići iz BiH.

No, još mu je važnije hoće li ispuniti očekivanja svojih pretpostavljenih. Ako je do prosinca bio najuspješniji, po Tihiću, u jačanju državnosti BiH, onda je u ovoj godini bio vrlo uspješan u očuvanju Republike Srpske.

Zapravo, svojom telerancijom opstrukcija neophodnih refromi iz Republike Srpske on je na sigurnom putu da bude okvalificiran najneuspješnijim visokim predstavnikom s aspekta funkcioniranja državnih institucija, porasta siromaštva, produbljivanju nejednakopravnosti naroda i gubljenja nade u budućnost BiH i kod najvećih njezinih zagovornika. Ako mu je to bio zadatak, Ashdown ga je odlično odradio.

Tihić zauzimanjem za poštovanje dogovora brani smisao postojanja domaćih političara i institucija. Na žalost, s hrvatske strane nema suradnika.

Oni su, oni najviši dužnosnici, u drugom savezu - Ashdowna i vrha Republike Srpske.

Zlatko TULIĆ