Vjesnik: 12. 08. 2005.

Dvostruko više opljačkanih banaka

Od 19 banaka, mjenjačnica i kladionica u kojima je MUP nedavno obavio nadzor, samo u osam ispravan alarm

ZAGREB - U prvih je sedam mjeseci ove godine opljačkano dvostruko više banaka nego u istom razdoblju lani, što je najveći porast te vrste kriminalnih djela u posljednjih nekoliko godina. Prošle je godine opljačkano 13, a ove čak 26 banaka.

U MUP-u kažu da se taj porast može protumačiti lošim socijalnim stanjem mnogih građana te željom nekih za bržim bogaćenjem bez rada, ali i činjenicom da mnoge banke i druge djelatnosti koje posluju s velikom količinom novca (na primjer kladionice i mjenjačnice), nemaju odgovarajuću zaštitu i nadzor. Većina banaka ima interne video-nadzore te zaštitara na ulazu, no mjenjačnice i kladionice ih uglavnom nemaju te na putu do željenog »utrška« razbojnicima »smeta« samo - službenik na šalteru.

Poslovanje novčarskih ustanova propisano je Zakonom o ispunjavanju minimalnih tehničkih uvjeta za poslovanje novčarskih ustanova, koji je stupio na snagu 1. studenog prošle godine i prema kojem djelatnost nadzora nad radom tih ustanova ima Inspektorat MUP-a. Djelatnici Inspektorata nedavno su na zagrebačkom području - gdje je smješteno najviše banaka, poštanskih ureda, kladionica i mjenjačnica - proveli nadzor u kojem je u čak 47 posto slučajeva (nadzor je obavljen u 19 uglavnom manjih poslovnica banaka, mjenjačnica i kladionica na području Zagreba, Sesveta, Zeline, Sv. Nedjelje, Zaprešića, Samobora i Pojatnog), utvrđen nekakav nedostatak zbog kojeg je policija podnijela zahtjev za pokretanjem prekršajnog postupka.

Zanimljivo je kako je od tih 19 poslovnica samo u osam utvrđeno da je skrivena tipka kojom se aktivira alarm u slučaju razbojstva bila ispravna. Također, u samo osam slučajeva je zabilježeno uredno poslovanje, što znači da je postojala uredna tehnička dokumentacija o sustavu tehničke zaštite te da su interni alarmni sustavi spojeni na središnji dojavni sustav zaštitarske tvrtke. U dva slučaja donesena su rješenja po kojima poslovnice moraju otkloniti nedostatke. U MUP-u kažu kako se u poslovnicama u kojima su utvrđeni nedostaci pokazuje da neki vlasnici i odgovorne osobe uporno ne provode mjere koje nalaže zakon. U nadzoru se pokazalo da se nepoštivanje zakona u nekim slučajevima može pripisati čak i nepoznavanjem propisa. Neki su vlasnici nepoštivanje zakona obrazložili i time da ne vjeruju u efikasnost primjene tih mjera.

Tako se pokazalo da vlasnici uglavnom ne vjeruju da će zaštitari, po dojavi o pljački, do poslovnice koja je opljačkana stići na vrijeme da bi uhvatili pljačkaše, zbog čega smatraju kako je povezivanje alarmnih sustava s centralnim dojavnim sustavom - nekorisno. Bilo je i vlasnika koji su se pravdali time da im je sustav zaštite koji nalaže zakon veći trošak od plaćanja jednokratnih kazni zbog nedostataka koje utvrdi inspekcija.

Budući da su razbojstva u porastu, MUP je povećao broj nadzora u tim institucijama kako bi se osiguralo provođenje minimalnih mjera zaštite. Na tom će se poslu stoga angažirati i više inspektora, pa će ih biti tridesetak. Učestaliji nadzor, očekuje se, mogao bi pridonijeti poštivanju zakona.

Također, uskoro bi inspektori za nadzor zaštitarskih i detektivskih djelatnosti, mogli dobiti ovlasti policijskih službenika, čime bi bili znatno samostalniji i učinkovitiji. U tom bi slučaju u poslovnici u kojoj su utvrdili prekršaj sami mogli odrediti i napisati kaznu te podnijeti prekršajnu prijavu, dok sada samo obavljaju inspekciju i o tome sastavljaju zapisnik.

Mladen Bokulić