Slobodna Dalmacija: 17. 08. 2005.

IZMJENE OVRŠNOG ZAKONA VRATILE U PRAKSU "TVRDU" FIDUCIJU

Dužnici oprez, pljenidbe prijete!

Izmjene zakona omogućuju bankama oduzimanje nekretnine vrijedne milijun kuna ako dužnik ne plati jednu kunu kredita, te "sjedanje" na cijelu plaću, a ne samo jednu trećinu

Nakon što je 2003. bivša koalicijska vlast izmijenila Ovršni zakon u smislu umanjivanja fiducijske moći, jer je u vrlo nepovoljan odnos stavljala dužnike u odnosu na vjerovnike, novim izmjenama Ovršnoga zakona koje su nedavno stupile na snagu fiducija je opet postala "zlatno" osiguravajuće sredstvo za vjerovnike. Pravni stručnjaci koji su zagovarali povratak "tvrde" fiducije smatraju da će ona pridonijeti boljoj zaštiti vjerovnika, ali istodobno djelovati edukativno na građane, odnosno na njihovu (ne)odgovornost u dizanju kredita. Ipak, iako nema sumnje da se vjerovnici trebaju maksimalno pravno zaštititi, jednako tako će ovom izmjenom zakona dužnici biti dovedeni u izrazito nepovoljan položaj, pogotovo, odnosno prije svega ako uzmemo u obzir nedostatnu kvalitetu sudske teorije i prakse u Hrvatskoj.

Stupica za dužnike

Naime, za razliku od "najbližeg" hipotekarnog osiguranja kredita nekretnina ili pokretnina, gdje se pokrivanje vrijednosti trenutno kreće u odnosu jedan naprema dva, kod fiducijarnog osiguranja nema takvih ograničenja i vjerovnik, na primjer banke, mogu od dužnika uzeti nekretninu vrijednu milijun kuna ako nije plaćena jedna kuna preostalog kredita. I to, prema upravo izmijenjenom zakonu, ako dužnik u roku od tri mjeseca nije, u krajnjem slučaju, prodao nekretninu i vratio dug.

Na stupice koje dužnicima donose promjene ovršnog zakona upozoravao je niz naših pravnih stručnjaka, a ni politička oporba aktualnoj vlasti nije ostala skršenih ruku. Najrječitija je bila Ingrid Antičević-Marinović, saborska zastupnica SDP-a, koja je tvrdila kako je novi Ovršni zakon velik korak unatrag zbog toga što otvara veću mogućnost žalbi i prigovora na ovrhu, pa one neće biti brzo provođene, "a istodobno je ostao neograničen institut fiducije kojim banka može ući u vlasništvo nekretnine bez suda i za mali dug".

Novim zakonom se predviđa i da će u slučaju nenaplaćenog potraživanja vjerovnik smjeti "sjesti" na cijelu plaću dužnika, iako je Zakonom o radu određeno da to može biti jedna trećina plaće ili pola plaće ako se radi o izdržavanju. Vjerovnicima će biti olakšan i pristup institucionalnim podacima o trenutnom profesionalno-radnom statusu dužnika, te posjedu nekretnina i pokretnina.

Imovina na bubnju

Novim odredbama će biti omogućeno organiziranje javno-komisijskih prodaja pokretnina i nekretnina dužnika, što znači da bi uskoro i u Hrvatskoj mogle zaživjeti crne scene iz američkih filmova koji su se bavili sudbinama dužnika iz doba Velike gospodarske depresije tridesetih godina u SAD-u, kada su stanari izlazili iz neotplaćenih stanova, a njihove pokretnine i nekretnine se prodavale na licu mjesta. S tim da će se moći kupovati i anonimno, preko zastupnika, a i preko interneta. Vjerovnik će moći zaplijeniti i automobil ako nije plaćena zadnja kuna kredita. Između ostalog, Ingrid Antičević-Marinović tvrdi kako će ovim zakonom biti dodatno usporen rad sudova koji su pretrpani zaostacima, a od njih je 600 tisuća ovrha. Ipak, ako će u bolji položaj doći banke, i bivše supruge koje do sada nisu mogle doći lako do alimentacije od bivših supruga, sada će mnogo lakše i brže moći doći do tih sredstava.

Dakle, novim zakonom se dodatno jača pozicija vjerovnika, donekle se tehnički ubrzava ovršni postupak, ali će biti upitno koliko će se taj postupak zbilja i organizacijski ubrzati. Naravno, "njezina ekselencija" fiducija se vraća na velika vrata i nema sumnje kako će postati još omiljenija zaštitna institucija za vjerovnike. Stoga, braćo i sestre dužnici, oprez. Velika depresija nas vreba.

Frenki LAUŠIĆ