Glas Istre: 19. 08. 2005.

NAKON SLUŽBENE NAJAVE UVOĐENJA ADMINISTRATIVNIH PRISTOJBI GRAĐANI U STRAHU OD RESTRIKCIJA KRENULI U ZDRAVSTVENI SHOPPING

Planula medicinska pomagala

Promet pomagalima u lipnju u odnosu na svibanj porastao je 25 posto, a u usporedbi s lanjskim lipnjem za više od 54 posto. Zbog rasta troškova za lijekove i manjka novca za porodiljne naknade i bolovanja HZZO će godinu završiti s milijardu i pol kuna manjka

ZAGREB - Nakon prve službene najave uvođenja administrativnih pristojba u zdravstvu Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje trošak za lijekove u lipnju povećao se 11 posto, no pravi problem predstavlja golem rast troškova za medicinska i ortopedska pomagala. Promet medicinskim i ortopedskim pomagalima u lipnju u odnosu na svibanj porastao je 25 posto, a ako se usporedi ovogodišnji lipanj s istim razdobljem lani, proizlazi da je u toj branši promet porastao za više od 54 posto. Nameće se logično pitanje jesu li Hrvati zaista bolesniji, ili u strahu od restrikcija pune ormare pelenama za inkontinenciju i trakicama za mjerenje šećera.

U HZZO-u to drukčije tumače. Nedavno je završio natječaj za nabavku ortopedskih pomagala, u što spadaju pomagala za slijepe, slabovidne i gluhe te dijabetičare, zatim pelene za inkontinenciju, očna pomagala, pokrivala za rane i slično. Riječ je o velikom poslu jer HZZO godišnje za ortopedska pomagala daje 400 milijuna kuna, a na novom su natječaju postignute i 20 posto niže cijene. Neke bi tvrtke lako mogle ostati bez ekstra profita, a riječ je o desecima milijuna kuna.

Zbog toga rade pritisak na udruge pacijenata i specijaliste da bi brže-bolje, prije objave rezultata natječaja, ispraznili skladišta. Bolesnima, koji su ionako prestrašeni da će ubrzo zbog zakonskih izmjena morati plaćati više, ne treba puno, i bespotrebno gomilaju pomagala koja će ubrzo najvjerojatnije stajati manje.

- Svjesni smo golemog rasta troškova za ortopedska pomagala. Umjesto 400 milijuna kuna, koliko smo predvidjeli, trebat će nam 500 milijuna kuna, kaže direktor HZZO-a Većeslav Bergman.

Rast troška za lijekove u lipnju bio je, izgleda, jednokratan jer su se brojke već u srpnju vratile na normalu, no svaka najava novih restrikcija potiče ljude da stvaraju zalihe lijekova. U usporedbi s lanjskim lipnjem, promet u ljekarnama, a to se odnosi i na prodaju lijekova, dodataka prehrani i ostale robe, veći je 15 posto.

Računa se da će ukupan proboj zdravstvenog proračuna koji teži 14,6 milijardi kuna na kraju godine iznositi oko milijardu i pol kuna, a nakon dizanja kredita od 800 milijuna kuna za stari dug za lijekove novi krediti nisu u planu. HZZO ponovno kasni s plaćanjem lijekova, a rokovi su pomaknuti na 140 do 145 dana. Na godišnjoj razini novca u zdravstvenom proračunu nedostajat će za lijekove (oko 800 milijuna), porodiljne naknade i bolovanja te za ortopedska pomagala.

Pozitivno je što je ove godine država iz doprinosa na plaće prikupila 700 milijuna kuna više nego lani, no Vlada uporno krši članak 68. Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zavodu iz državnog proračuna ne doznačuje dovoljno novca za porodiljne naknade, bolovanja i druge naknade. Administrativnim pristojbama i ostalim mjerama, čija primjena počinje 1. listopada, HZZO namjerava namaknuti 510 milijuna kuna.

N. DOMAZET