Glas Istre: 22. 08. 2005.

SUDEĆI PO BROJU PRIZNANJA, KOJE SU PREDSJEDNICI S PANTOVAČAKA URUČIVALI ZASLUŽNIMA, HRVATSKA JE ZEMLJA ODLIKAŠA

U deset godina 13 i pol tisuća odlikovanja građanima

Već u prvih sedam mjeseci s Pantovčaka je »izašlo« 166 odlikovanja i priznanja, što je rekord Mesićeva mandata, dok ih je Tuđman podijelio 12.622

ZAGREB - Ova godina mogla bi biti rekordna po broju odlikovanja i priznanja koja je zaslužnim građanima dodijelio predsjednik Stjepan Mesić. Već u prvih sedam mjeseci s Pantovčaka je »izašlo« 166 odlikovanja i priznanja, što je samo 16 manje od, za Mesićeva mandata rekordne, 2001. godine.

Tijekom posljednjeg desetljeća civilna odlikovanja i priznanja dobilo je nešto manje od 13,5 tisuća ljudi, hrvatskih i stranih državljana, od čega su, prema podacima iz Ureda predsjednika, čak 12.622 podijeljena za vrijeme pokojnog predsjednika Tuđmana. Mesić je pak uručio 744 civilna odlikovanja i 39 priznanja.

Aktualni predsjednik građane najčešće odlikuje za njihov doprinos u području zdravstva, socijalne skrbi i promicanja moralnih vrijednosti. Za vrijeme njegova mandata podijeljena su, naime, 333 Reda Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske, a među dobitnicima je i dvjestotinjak građana koji su se istaknuli po tome što su dali krv više od stotinu puta.

U drugoj polovini devedesetih godina najčešće odlikovanje iz Ureda predsjednika bila je pak Spomenica domovinske zahvalnosti. Njih je u tom razdoblju dodijeljeno više od tri tisuće, dok je Spomenica Domovinskog rata dodijeljeno deset puta manje. Po brojnosti je slijedio Red hrvatskoga pletera, s nešto preko dvije i pol tisuće uručenih odlikovanja koji dobivaju hrvatski i strani državljani za osobit doprinos razvitku i ugledu Hrvatske i dobrobiti njezinih građana. Za iste zasluge Mesić je dosad odlikovao samo 78 osoba.

Sudeći prema podacima o broju odlikovanja, u Hrvatskoj se sve manje skrbi za nacionalna i socijalna prava i razvitak hrvatskoga naroda jer je u zadnjih pet godina za tu vrstu zasluge odlikovano svega petero građana. Ni slika gospodarstva, znanosti, izumiteljstva i prosvjete nije ništa blistavija. Na području izumiteljstva nitko nije odlikovan već četiri godine, prije toga dodijeljena su pak samo tri odlikovanja, 11 puta manje nego za vrijeme Tuđmana. U prosvjeti zadnji put su posebne zasluge priznate prije dvije godine. Pokojni predsjednik dodijelio je inače gotovo 400 odlikovanja prosvjetarima, a aktualni predsjednik svega 14. U gospodarstvu, pak, lanjska godina zjapi prazna, ove je godine samo jedan dobitnik, a u znanosti bez dobitnika su i ova (zasad) i pretprošla godina.

Jedno od plodonosnijih područja je ipak sport. Mesić je uručio 57 »sportskih« odlikovanja, a kako je poznato među dobitnicima su i hrvatski zlatni rukometaši, zatim tenisači i niz drugih zaslužnih sportaša i trenera.

No, od 25 vrsta odlikovanja, Mesić dosad nikada nije dodijelio sedam vrsta. Među ostalima, riječ je o spomenicama Domovinske zahvalnosti i Domovinskog rata, zatim o Redu hrvatskog križa (dodjeljuje se onima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu i pritom teško ranjeni) te o Redu Petra Zrinskog i Frane Krsta Frankopana (dodjeljuju se kao spomen poginulima za hrvatsku državu, odnosno nestalima tijekom Domovinskog rata). Vrhovni zapovjednik do sada nije dodijelio niti Red bana Jelačića koji je namijenjen dužnosnicima, časnicima i zapovjednicima postrojbi hrvatskih oružanih snaga »za osobite vojne zasluge u njezinu ustroju i razvitku za iznimno uspješno zapovijedanje njezinim postrojbama«.

I. FRLAN, G. GALIĆ

Više od 150 osoba nagrađeno za životno djelo

U Hrvatskoj je u zadnjih 15-ak godina dodijeljeno više od 150 državnih nagrada za životno djelo iz različitih područja. Na području sporta, primjerice, uručeno je 25 takvih nagrada, u znanosti dvostruko više, a u kulturi čak 85.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta dodijelilo je od 1991. do 2004. ukupno 175 državnih nagrada, uglavnom pojedincima, ali i sportskim udrugama. Isto je Ministarstvo od sredine devedesetih godina do danas podijelilo i 262 državne nagrade za znanost. Ministarstvo kulture je pak od 1990. do 2003. dodijelilo 178 državnih nagrada »Vladimir Nazor«, također najvećim dijelom pojedincima.