Glas Istre: 23. 08. 2005.

SINDIKAT ISTRE I KVARNERA SMATRA DA JE SLUČAJ »LIBURNIA RIVIERA HOTELI« JOŠ DALEKO OD PRAVEDNOG RJEŠENJA

Radnici »Liburnije« i dalje na cjedilu

Sindikat će tražiti da se 25 posto plus jedna dionica LRH-a daju besplatno Opatiji i uposlenicima, jer su radnici dvije i pol godine primali svega 50 posto prosječne plaće

OPATIJA - Hrvatski fond za privatizaciju leglo je svih zala u ovoj državi, jer je to politička, a ne gospodarska tvorevina. Kod svake promjene Vlade mijenja se predsjednik tog fonda u kojem caruju nepotizam, korupcija i političke odluke koje su uvijek na štetu radnika. Zakonska regulativa o hrvatskoj privatizaciji najveća je pljačka hrvatskog naroda, a žalosno je da se niti jedna dosadašnja Vlada nije uhvatila u koštac s počinjenim kriminalom u privatizaciji, posebno onoj kuponskoj. Ovo što je sada izboreno u slučaju »Liburnia riviera hotela« trenutačna je politička pobjeda, ali ne i radnička. To su samo neke izjave predsjednika Sindikata Istre i Kvarnera Bruna Bulića na jučerašnjoj konferenciji za novinare na temu »Situacija oko LRH-a potvrđuje SIK-ove sumnje da zapravo nikome nije stalo do radnika«.

Bulić je naglasio da kao predstavnik radnika u NO-u LRH-a nije znao za odluku i način donošenja odluke o privatizaciji najvećeg opatijskog hotelijera, što je odrađeno na zatvorenoj sjednici Vlade, ali je i dodao da na posljednjoj sjednici NO-a službeno nije bilo govora ni o kakvom modelu privatizacije s predstavnicima Grada Opatije, već se najvjerojatnije o tome raspravljalo na ručku poslije sjednice, kojemu on nije prisustvovao. Zamjerio je opatijskim gradskim čelnicima što na sjednicu Gradskog vijeća na kojoj se razgovaralo o privatizaciji LRH-a i na kojoj je donijeta deklaracija o neprihvaćanju tog čina nisu službeno pozvali predstavnike sindikata, odnosno što se priča o nekoj novoj petozvjezdanoj Opatiji, a istovremeno se zatvaraju oči pred činjenicom da Opatija već ima četvero i petozvjezdane hotele u kojima radnici rade na crno, nisu adekvatno plaćeni, dok su usluge u takvim kućama nerijetko na razini jedne hotelske zvjezdice.

Prema Bulićevim riječima, Sindikat Istre i Kvarnera zalaže se za cjeloviti LRH i njegov brand, a zatražit će i službeno da se Gradu Opatiji i djelatnicima LRH-a da 25 posto plus jednu dionicu, jer je ta firma samo po osnovi zbrinjavanja prognanika i izbjeglica pretrpjela 40 milijuna eura štete, dok su zaposlenici 2,5 godine primali 50 posto prosječne plaće turističkih djelatnika iz Istre. Opatija i LRH u odlučujućim su godinama bili u trokutu između SDP-ove uprave LRH-a, gradske IDS-ove vlasti i HDZ-ovih nadzornih odbora pa stoga, uz ostalo, nikad ni nije službeno zatražena odšteta za zbrinjavanje prognanika i izbjeglica. Sindikat Istre i Kvarnera će se zalagati da se u razgovore o svakom modelu privatizacije uključe i predstavnici LRH-a.

Razvoj situacije u vezi s prijenosom dionica LRH-a dvama fondovima, koja je nakon povlačenja suglasnosti Vlade sada pravno još kompliciranija, iako se u javnosti pogrešno ostavlja dojam riješenosti, još nas više uvjerava da smo bili u pravu kad smo, to moramo naglasiti, uz javnu osudu načina na koji je transakcija učinjena, odlučili moguće sindikalne aktivnosti vezati isključivo za dva cilja: zaštitu radnih mjesta u LRH-u i jedinstvenost te tvrtke, ističe se u jednom od zaključaka koji su u pisanoj formi uručeni novinarima.

Ivo KIRIGIN

Opatija se nije digla na noge

Predsjednica Radničkog vijeća i Sindikata Istre i Kvarnera u LRH-u Mirjana Mikleus izrazila je žaljenje što je novinar nije kontaktirao u vezi sa sazivanjem Radničkog vijeća i zbora uposlenika LRH-a, odnosno otkazivanja tih skupova. Na novinarov upit kako tumači činjenicu da se Opatija i Hrvatska dižu na noge i Grad bori protiv nakaradne privatizacije, a LRH najavljuje dolazak Darka Ostoje na sjednicu Radničkog vijeća, odgovorio je Bruno Bulić, koji je rekao da po dvjesto ljudi na dva opatijska skupa nije dizanje Opatije na noge, uz dodatnu zahvalu novinarima što su čitav slučaj podigli na hrvatsku razinu.