Slobodna Dalmacija: 23. 08. 2005.

UVERTIRA U DUBOKOJ KAMIONSKOJ SJENI PRIVATIZACIJE TRANSPORTA ŠIBENSKOG TLM-a

PRODAJE SE HRVATSKA ALUMINIJSKA INDUSTRIJA

POZIVNI NATJEČAJ ZA TRI TVORNICE Za kupnju TVP-a, TPP-a i TOFAL-a s ukupno 1650 radnika TLM-a, zanimanje pokazuju Aluflexpack, zagrebački dalekovod i širokobriješki FEAL, Davor Štern čiji ruski klijenti žele sve tri proizvodne cjeline, a spominje se i velika španjolska korporacija Aliberico

Piše: Zdravko PILIĆ

U debeloj, kamionskoj sjeni natječaja za privatizaciju i same privatizacije Promala, transportne jedinice TLM-a, u svijet je prošlih dana, za širu javnost prilično nezamjetno, iz Ražina odaslan još jedan natječaj čija vrijednost i važnost za TLM ima možda i sudbinsko značenje. Riječ je o pozivnom natječaju za podnošenje neobvezujućih javnih ponuda za prodaju Tvornice valjanih proizvoda (TVP), Tvornice prešanih proizvoda (TPP) i Tvornice oplemenjenih folija (TOFAL) ili pojednostavljeno - hrvatske aluminijske industrije.

Neobvezujuće ponude

Međunarodni javni natječaj bit će otvoren do 3. listopada, a bit će kako je najavljeno iz uprave TLM-a, podijeljen u dvije faze. U prvoj fazi će zainteresirani kupci moći obaviti tzv. dubinsko snimanje TLM-ovih društava po svim relevantnim kategorijama, nakon čega će moći dostaviti svoje neobvezujuće ponude, na osnovi kojih će TLM i Hrvatski fond za privatizaciju izraditi listu kvalificiranih ponuditelja, tzv. short listing, uz odabir jedne ili više pravnih struktura čitave transakcije. To će u konačnici biti natječajni kriterij po kojem će izabrani ponuditelji biti pozvani da podnesu svoje ponude.

Dakako, u natječaju je navedeno da se pored uobičajenih dokumenata o identitetu i bonitetu ponuditelja te prijedloga pravnog modela preuzimanja društva u ponudi moraju dostaviti i plan razvitka ljudskih potencijala s brojem preuzetih radnika, obujmu financijskih obveza koji su spremni preuzeti s prijedlogom programa ulaganja. Nužna je i izrada poslovnog plana - za TOFAL u sljedeće tri, a za TVP i TPP u idućih pet godina.

Ukratko, Uprava TLM-a, na temelju odluke Nadzornog odbora i Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju, ozbiljno je krenula u postupak ubrzane privatizacije TLM-a kojom će se pokušati naći ozbiljni, dugoročni partneri za, kako je najavljeno, upravljačko i poslovno unaprjeđenje ponuđenih proizvodnih cjelina. Međunarodni javni natječaj stoga je opipavanje terena, lakmus interesa ozbiljnih igrača na svjetskom aluminijskom tržištu od kojih se traži da u odnosu na ponuđeno i vlastite namjere i mogućnosti stave karte na stol.

Procedura privatizacije

Na temelju ponuđenog, Uprava TLM-a i Vlada trebali bi raspisati natječaj na kojem bi se mogli natjecati samo oni koji su već dostavili svoje (neobvezujuće) ponude i na kraju ispregovarati i odabrati najbolje. Stoga i ne čudi naznačena, za širu javnost prilično komplicirana procedura privatizacije. Jer, kako je prije nekoliko dana kazao Ivan Koštan, predsjednik Uprave "Od 100 posto TLM-a, valjaonice čine 85 posto, presa 12 a TOFAL 3 posto". Privatizacija Promala i Elemesa, za koji se svaki dan očekuje potpisivanje ugovora s novim vlasnikom, splitskim Konstruktorom bila je dakle samo uvertira i "čišćenje terena" pred glavni privatizacijski posao koji će umnogome odrediti sudbinu TLM-a i 1650 zaposlenih koliko ih trenutno ima, zajedno s Promalovih 58 i Elemesovih 113 radnika.

Kada je o valjaonicama ili TVP-u riječ, radi se o jedinom hrvatskom proizvođaču valjanih aluproizvoda, s oko 700 zaposlenih koji prerađuju aluminij i al-legure u standardne limove i trake, toplovaljane trake, rondele i folije. U njezinu je modernizaciju, uz pomoć i garanciju države, u zadnjih nekoliko godina uloženo više od 50 milijuna eura, pa je danas godišnji kapacitet tople valjaonice golemih 150 tisuća tona čistog aluminija s mogućnošću obrade aluminijskog bloka do maksimalno 11 tona u traku od minimum tri milimetra debljine, maksimalne širine 1800 mm.

Odmah pored hala valjaonica, koje su im i najveći dobavljač, smještena je i presaonica ili TPP s 250 zaposlenih. Proizvodi aluminijske profile, te prešane i vučene al-šipke koje se koriste u građevinskoj, automobilskoj i transportnoj industriji. TOFAL ima 55 zaposlenih i specijalizirana je za proizvodnju folija za domaćinstvo, konditorsku, farmaceutsku i prehrambenu industriju, a zajedno s TPP-om ima i certifikat sustava ISO - 9001.

Španjolci spremni uložiti još 50 milijuna eura?

Što se imena zainteresiranih, potencijalnih kupaca i partnera tiče, do njih je u ovom trenutku u Upravi TLM-a službeno nemoguće doći. Što zbog slučaja "Promal" što zbog boljih poslovnih običaja koji priječe otkrivanje takvih indiskrecija, kad već i potencijalni kupci kod podizanja dokumentacije potpisuju Ugovor o povjerljivosti. No, neslužbeni, dobro obaviješteni izvori vele da je interes za TOFAL još otprije pokazivao Aluflexpack, koji je već otprije kupio i uvezao u svoj sustav drniški TOF i omiški Omial, a navodno su osim za folije, pokazali i interes i za sam TVP.

Za presaonicu se kao zainteresirani spominju zagrebački Dalekovod i širokobriješki FEAL. Obično dobro upućeni spominju i sveprisutnog Davora Šterna, čiji su klijenti s ruskog tržišta, vele, zanimaju za sve tri ponuđene proizvodne cjeline.

U kuloarima se spominje i velika španjolska korporacija ALIBERICO, koja je navodno spremna uložiti u valjaonice dodatnih 50 milijuna eura, čime bi im se omogućilo da i ostvare onih naznačenih 150 tisuća tona aluminija optimalnog godišnjeg kapaciteta. Kako je do 3. listopada i konačnog svođenja ponuda još puno vremena, jasno je da će rasti i broj imena i špekulacija s milijunima ...