Vjesnik: 24. 08. 2005.

Indonezijska mornarica zaplijenila hrvatski brod

Hrvatsko veleposlanstvo je oštro prosvjedovalo zbog oružanog napada na brod te zatražilo da se kazni počinitelje

RIJEKA – »Svih 16 članova posade broda "Mirna" je dobro, situacija je mirna, od 12 indonezijskih vojnika naoružanih mitraljezima njih sedam šeće po brodu, a petorica odmaraju«, raportirao je putem telefona zapovjednik »Mirne« kapetan Josip Nekić direktoru Lošinjske plovidbe Zlatku Mokoviću u utorak u 13.30 sati, nakon što je rano ujutro 200 indonezijskih vojnika presrelo ovaj hrvatski brod.

Na konferenciji za novinare u sjedištu Lošinjske plovidbe u Rijeci Moković je objasnio da je vojska zauzela brod u utorak u pet sati ujutro, i to , kako je ustvrdio, bez ikakva razloga, zatraživši pritom od zapovjednika Nekića da potpiše nekakve »papire« ispisane na indonezijskom jeziku, što je on odbio.

Zapovjednik »Mirne«, koja se već gotovo godinu dana nalazi usidrena ispred vojne i trgovačke luke Surabaya na istočnoj Javi, zatražio je prevoditelja i odvjetnika, ali mu vojska nije udovoljila.

Moković je podsjetio kako »Mirna« od početka svibnja ove godine čeka da, na temelju presude indonezijskog suda, isplovi iz Surabaye nakon što je zbog neispravnih brodskih dokumenata tadašnji zapovjednik »Mirne« kapetan Milan Saganić, prema presudi suda, platio kaznu od 2200 dolara. Iako je presuda donesena još u travnju 2005., kazna plaćena, a sudska odluka postala pravomoćna da brod i posada slobodno napuste Indoneziju i da ih pritom indonezijska ratna mornarica isprati do međunarodnih voda, to do danas nije učinjeno unatoč nastojanjima hrvatske diplomacije te menadžmenta Lošinjske plovidbe. U svom priopćenju u utorak Ministarstvo vanjskih poslova ističe kako je iznenađeno napadom. Hrvatsko veleposlanstvo u Jakarti, kojemu je na čelu Aleksandar Broz, u lipnju 2005. službeno je od indonezijskog ministarstva vanjskih poslova zatražilo poštivanje sudske odluke o »Mirni«. Također, zatražio je da tamošnja izvršna vlast prestane s opstrukcijom i odmah omogući isplovljavanje broda. Predstavnici indonezijskih državnih institucija uključenih u »slučaj Mirna« donijeli su 20. kolovoza nove zaključke, koje su u nedjelju priopćili hrvatskom veleposlanstvu.

Iako je visoki sud za istočnu Javu odbacio mogućnost žalbe Indonezije na oslobađajuću presudu, Lošinjska plovidba je prihvatila novi zahtjev indonezijskih vlasti da osigura oko milijun dolara, kao polog za eventualni nastavak sudskog procesa, a sve da bi brod i pomorci mogli napokon isploviti.

Moković napominje kako indonezijske vlasti nisu nikoga obavijestile o namjerama da kane oružanom akcijom zaposjesti brod. Hrvatsko veleposlanstvo je oštro prosvjedovalo zbog oružanog napada na brod te zatražilo da se kazni počinitelje.

Vojnici tražili hranu!

Činjenica da je oko 200 vojnika koji su upali na »Mirnu« odmah tražilo hranu, govori i u prilog nekim glasinama da se indonezijska vojska mora snalaziti kako zna i kad je u pitanju prehrana. Uz to, osiguravajuća društva imaju posebnu tarifu za brodove koji plove u indonezijskim vodama, u kojima ima dosta pirata, pa se to područje otprilike tretira kao ratna zona.

U proteklih nekoliko godina u indonezijskim je lukama zaplijenjeno desetak brodova zbog navodne umješanosti u šverc drvom, a najviše je onih u vlasništvu tvrtki iz Paname, Singapura i Sjeverne Koreje. Kako doznajemo, u Indoneziji mnogi šverc drvom smatraju velikim biznisom, a izvoz te robe u inozemstvo pod posebnom je kontrolom državnih vlasti.

Nedavno je indonezijska ratna mornarica zaustavila jedan singapurski brod na probnoj vožnji s radnicima brodogradilišta na njemu, utvrdivši da je brod bio u indonezijskim vodama. Ta novogradnja je privedena u jednu od singapurskih luka kako bi sud izrekao vjerojatno ne malu kaznu za navodni prekršaj.

Damir Herceg