Slobodna Dalmacija: 24. 08. 2005.

OVE ĆE GODINE RODITELJI OSNOVACA MORATI DUBLJE POSEGNUTI U NOVČANIK

Prvašićima knjige skuplje za 24 posto

ZAGREB - Ispraženjene kućne budžete nakon godišnjih odmora već uobičajeno čekaju obavezne kupnje knjiga i školskog pribora u kolovozu, a za roditelje više školaraca, nepotrebno je naglašavati, ti izdaci premašuju i mjesečne prihode.

Ove godine učenicima i nastavnicima, kao i prijašnjih godina, bilo je ponuđeno više paralelnih udžbenika za pojedini predmet, no za koju god varijantu udžbeničkih kompleta se odlučili, roditelji će ove godine morati izdvojiti više novca nego lani. Tako je cijena najjeftinijih udžbenika porasla u prosjeku za 8,4 posto, a najskupljih za 4,42 posto.

U prosjeku su najviše poskupjeli udžbenici za prvi razred osnovne škole, pa je cijena najjeftinijeg kompleta za prvi razred veća za 79 kuna ili čak 23,65 posto nego lani.

Najskuplji komplet za prvi razred roditelje će stajati 534 kune, što je za 72 kune ili 15,58 posto više nego prošle školske godine.

Dok su svi najjeftiniji osnovnoškolski udžbenici iz prošle godine ove školske godine zabilježili porast cijena, među najskupljim udžbenicima bilo je čak i - sniženja.

Tako je cijena najskupljega kompleta udžbenika za šesti razred niža za 77 kuna, ili oko deset posto u odnosu na prošlogodišnju i iznosi 702 kune.

Nije se mijenjala ni cijena najskupljeg udžbeničkog kompleta za osmi razred, pa je ostala na prošlogodišnjoj razini (857 kuna).

Ove će godine najviše novca za udžbenike morati izdvojiti roditelji učenika sedmih razreda, i to ako se odluče za najskuplju varijantu udžbeničkog kompleta.

Cijena najskupljega kompleta za sedmi razred naime stoji 878 kuna, što je za oko tri posto ili 21 kunu više nego prošle školske godine. Cijena najjeftinijeg kompleta za sedmi razred viša je za 26 kuna ili oko 3,5 posto nego lani.

Kako ističu u Ministarstvu, u Katalogu odobrenih udžbenika za 2005./2006. godinu u petom, šestom, sedmom i osmom razredu jedan je udžbenik više nego prošle godine, i to udžbenik iz informatike, a u drugom, trećem, petom i šestom razredu uvedena je i radna bilježnica iz vjeronauka. To je, kažu u Ministarstvu, također povećalo realnu cijenu udžbenika.

Marijana CVRTILA

I do osam udžbenika za jedan predmet!

Ministarstvo znanosti, kako doznajemo, namjerava unijeti više reda oko udžbenika, a pogotovo utjecati na smanjenje broja paralelnih udžbenika za pojedini predmet kojih je sada nerijetko između šest do osam. Zbog toga se intenzivno radi na dovršetku Nacrta prijedloga Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu kojim će biti uvedene neke promjene.

Tako će, kako doznajemo, biti predloženo da trajanje jednog udžbenika bude identično trajanju programa, dakle četiri godine. Time ministarstvo želi spriječiti praksu nepotrebnog mijenjanja udžbenika gotovo svake godine, a značit će to da će više generacija djece iz jedne obitelji ponovno moći koristiti iste udžbenike.

Također, planira se da se minimalni prag korištenja udžbenika u nastavi podigne na 20 posto, umjesto sadašnjih deset, što znači da će svi oni udžbenici koje koristi manje od 20 posto učenika biti povučeni iz nastave. To bi, računaju u Ministarstvu, trebalo smanjiti broj paralelnih udžbenika.

- Intenzivno radimo na dovršetku Nacrta prijedloga Zakona, s obzirom da ga želimo uputiti u Vladinu proceduru najkasnije do početka listopada. U izradi smo konzultirali iskustva zapadnoeuropskih zemalja - sve je što je o novom zakonu htio u utorak reći ministar obrazovanja Dragan Primorac.

Besplatne knjige za zagrebačke osnovce

Raspodjela besplatnih udžbenika za zagrebačke osnovnoškolce počela je u utorak, kada je sa Zagrebačkog velesajma krenuo prvi kamion s besplatnim udžbenicima u zagrebačku Osnovnu školu Stenjevec. Zagreb je, prema zasad dostupnim podacima, jedini grad u Hrvatskoj koji osigurava besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce, a kako je u utorak podsjetio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ovo je treća godina zaredom da Zagreb osigurava besplatne udžbenike. Udžbenike će dobiti ukupno 68,5 tisuća učenika u 114 osnovnih škola, a ukupno će biti podijeljeno 1,2 milijuna primjeraka.

Jedan komplet u prosjeku košta 560 kuna, a za sve je udžbenike iz gradskog proračuna osigurano 38,8 milijuna kuna. Stari, ali očuvani udžbenici, prikupljeni su i bit će poslani gradovima i općinama u 14 hrvatskih županija u škole s težim materijalnim uvjetima.