Glas Istre: 25. 08. 2005.

ZAVRŠIO KOLEKTIVNI ODMOR U VLADI: PREMIJER SE JOŠ NIJE VRATIO U BANSKE DVORE

Ministri čekaju Sanadera

Čini se da je premijer Sanader odlučio svoj odmor produžiti za tri dana i vratiti se na posao tek danas. Čekaju ga pregovori s Dom i SN holdingom, koje mora »nagovoriti« da se odreknu Liburnije

ZAGREB - Pregovori Vlade s Dom i SN holdingom o opatijskoj Liburniji počet će tek kada se u Banske dvore vrati premijer Ivo Sanader. Rečeno nam je to u Vladi uz najavu da bi premijer na poslu trebao biti danas. Uz to, Sanaderov se povratak čeka i da bi Vlada nastavila s radom nakon kolektivnog godišnjeg odmora.

Naime, svi su se ministri još u ponedjeljak vratili s dvotjednog godišnjeg odmora, ali čini se da je premijer Sanader odlučio svoj produžiti za još tri dana i vratiti se na posao tek u četvrtak. Premijer je u svom posljednjem gostovanju na HTV-u u emisiji »Fokus« najavio da će na godišnji nekoliko dana krajem srpnja te dva tjedna u kolovozu, kada će na kolektivnom odmoru biti cijela Vlada.

No cijela Vlada se vratila s dopusta, a premijera u Banskim dvorima nema. Na pitanje je li možda neplanirano produljio godišnji odmor ili se »zaboravio« na vrijeme vratiti na radno mjesto, glasnogovornik Vlade Ratko Maček odgovorio nam je da premijer nije produžio godišnji odmor. Maček tvrdi da je premijer Sanader iskoristio tek dva od ukupno četiri tjedna godišnjeg odmora na koje ima pravo te da je njegov godišnji počeo službeno teći od srijede 10. kolovoza i da prema tome završava danas, kada se i vraća na posao.

Budući da su svi ministri otišli na godišnji prije Sanadera, nije jasno što je to premijer nekoliko dana nakon njihova odlaska radio u Vladi. Uz to, nije se teško prisjetiti da se o aferi »Liburnija«, koja je počela nakon sjednice Vlade 4. kolovoza, u nekoliko sljedećih dana premijer oglašavao s Jadrana.

Budući da se na godišnjem odmoru morao baviti nimalo ugodnim slučajem »Liburnija«, radi čega je organizirana i izvanredna telefonska sjednica Vlade, te da je bio domaćin austrijskom kancelaru na utakmici Hrvatska - Brazil, odnosno da je dopust na neki način provodio radno, možda premijer smatra i da se može odmarati malo dulje od svojih ministara.

J. MARIĆ

Telefonska sjednica

Telefonska sjednica kojom je Vlada brzopotezno odustala od nagodbe s bivšim PIF-ovima spasonosno je rješenje sadašnjoj Vladi u svim situacijama kada je željela ispraviti situacije u kojima je zabrljala, ili kada je u kratkom roku morala donijeti neke odluke daleko od očiju javnosti bez ikakvih objašnjenja. Tako je Hrvatska, primjerice, iz primjene ekološkog pojasa izuzela zemlje EU-a. Jučer su nam u Vladi konačno pojasnili i tehniku održavanja takvih sjednica. Tajnica Vlade Jagoda Premužić u ime premijera nazove sve ministre, a prethodno im pošalje faksom ili e-mailom prijedlog odluke o kojoj se moraju očitovati. Nakon toga ministri se izjasne, odnosno kažu jesu li suglasni s odlukom, pa se, napominju u Vladi, ovisno o broju glasova za ili protiv donese odluka, o čemu se sastavlja i zapisnik. Ako ministri imaju i primjedbi, one se prenesu premijeru, objasnili su nam u Banskim dvorima, no ostali ministri očito ostanu zakinuti za takvu informaciju.