Vjesnik: 26. 08. 2005.

Hoće li biti posla za tužiteljstvo

U jeku medijske kampanje u kojoj se samoreklamira kao budući hrvatski premijer, drugi čovjek HNS-a i bivši ministar u Račanovoj vladi Radimir Čačić suočio se s nalazom saborske istrage koja je u srijedu izrijekom zaključila da je svojim tvrtkama namještao poslove s državom dok je bio na vlasti te da je u tim poslovima bilo nezakonitosti. To što su za zaključak o pogodovanju tvrtkama iz Coning grupe ruku digla samo tri člana Istražnog povjerenstvo iz HDZ-ove većine, dok je dvoje oporbenjaka bilo protiv, samom je Čačiću potvrda o »unaprijed smišljenom scenariju za moje političko diskreditiranje«. Zato naoko spokojno očekuje i konačnu riječ Sabora, ali i mogućnost da se u cijeli slučaj uključi i Državno odvjetništvo.

Je li uopće realno očekivati da se, prihvati li saborska većina nalaz Povjerenstva o pogodovanju i nezakonitima, u »slučaj Čačić« umiješa i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić? Čini se to iluzornim, zna li se da su više-manje sva istražna povjerenstva otkad je suverene Hrvatske, a bilo ih je sedam, neslavno okončala, da nikakve naknadne reakcije nije bilo, pogotovo ne reagiranja pravne države, te da nijednom osumnjičenom dužnosniku ni dlaka s glave nije pala.

Ipak, zamjenik predsjednika Povjerenstva Krunoslav Markovinović (HDZ) uvjeren je da će u »slučaju Čačić« državni odvjetnik imati posla, tim prije što je Povjerenstvo »nedvosmisleno utvrdilo niz nezakonitosti i kriminalnih radnji«. Izdvaja dva različita ugovora koja je istog dana za isti posao Čačićevo ministarstvo sklopilo s Congamom za gradnju stanova u Vukovaru, na činjenicu da je Congama taj posao dobila i zato što je ponudila najnižu cijenu koja je aneksom ugovora nabujala za više od 25 posto, iako je posao zaključen po klauzuli ključ u ruke i po fiksnoj cijeni. Upozorava i na ugovore o gradnji stanova u Španskom koje je Čačičevo ministarstvo sklopilo s Čačićevim tvrtkama prije izbora u studenome 2003. »Što je nego kriminal podatak da su poslovi od 100 milijuna kuna sklopljeni bez građevinske dozvole i riješenih imovinsko-pravnih odnosa?! Čačiću se žurilo namjestiti nove poslove svojim tvrtkama prije smjene vlasti«, tvrdi te podsjeća da su Čačićeve tvrtke dok je bio na vlasti iz državnog proračuna dobile čak 226 milijuna kuna.

Predsjednik Povjerenstva Nenad Stazić (SDP), međutim, tvrdi da u »slučaju Čačić« nema posla za državno odvjetništvo. »Osnivanje povjerenstva je politički motivirano, a iz dostupne dokumentacije i iskaza svjedoka nismo mogli utvrditi ni da je bilo izravnog pogodovanja, niti da je riječ o kriminalu«, kaže. Priznaje ipak da dvostruka Čačićeva uloga, kao državnog dužnosnika i vlasnika tvrtki koje su poslovale s državom, može pobuditi sumnju u pogodovanje. Zato je, podsjeća, i inzistirao na tome da Povjerenstvo predloži Saboru izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa, kojima bi se tvrtkama državnih dužnosnika, ma koliko u njima imali dionica i vlasničkih udjela, zabranilo poslovanje s državom.

Član Povjerenstva i potpredsjednik HNS-a Jozo Radoš pak izričito tvrdi da je »sve to politička predstava, u kojoj HDZ-ovci otpočetka samo žele ocrniti političkog protivnika«. Uvjeren je da se ništa neće dogoditi ni ako i Sabor zaključi da je Čačić namještao poslove svojim tvrtkama te da je u njima bilo nezakonitosti. »Bila je to tek demonstracija političke moći. Jer, da HDZ ima ikakve dokaza o njegovu kriminalu, odavno bi ih već poslao Bajiću«, smatra Radoš.

Ivka Bačić