Vjesnik: 26. 08. 2005.

Veleposlanik Nobilo pozvan na hitne konzultacije u Zagreb

Slovenski veleposlanik Peter A. Bekeš pozvan je u MVPEI da pruži potrebne informacije i objašnjenja

ZAGREB - Hrvatska vlada odbacuje odluku slovenske vlade od četvrtak kojom je prihvaćen Prijedlog zakona o proglašenju ekološke zone i epikontinentalnom pojasu i upućen u hitnu parlamentarnu proceduru, priopćeno je u četvrtak iz hrvatske Vlade.

Vlada ocjenjuje da je riječ o politički štetnoj odluci koja nije u skladu s obostrano potvrđenim nastojanjima za izgradnjom visokorazvijenih dobrosusjedskih odnosa na temeljima punog uzajamnog povjerenja, prijateljstva i suradnje, ističe se u priopćenju. Premda je prijedlog zakona pravno neutemeljen i ništavan te nema i ne može imati pravnog učinka, on objektivno odražava pokušaj iskazivanja teritorijalnih pretenzija i time je duboko protivan međunarodnom pravu i temeljnim načelima međunarodnih odnosa. Bez obzira na naglašavanje slovenske strane da je riječ o privremenoj granici navedenog pojasa, činjenica je da navedene koordinate južne privremene granice ekološkog pojasa predstavljaju posezanje u hrvatsko državno područje, navodi se u priopćenju.

Republika Slovenija tim prijedlogom zakona odstupa od Konvencije UN-a o pravu mora i njezina osnovnog načela da se obalom određuju svi drugi pojasevi na moru.

Slovenska kopnena granica u dodiru s morem ne osigurava nikakav dodir s otvorenim more ni pravo na epikontinentalni pojas, pa stoga ni pravo na bilo kakve druge pojaseve izvan teritorijalnog mora. Slovensko teritorijalno more zatvoreno je talijanskim i hrvatskim teritorijalnim morem (bez obzira na eventualno buduće razgraničenje) i od Slovenije čini geografski prikraćenu obalnu državu o čemu se i sama država Slovenija očitovala u svojim službenim aktima u više navrata, pa i pred međunarodnim institucijama (OUN).

Pokušaj proglašavanja Slovenije sukcesorom Sporazuma o razgraničenju epikontinentalnog pojasa između Italije i ondašnje SFRJ iz 1968. godine također ne daje osnove za takav potez.

Još manje osnove za takav potez ima u Sporazumu o pograničnom prometu i suradnji između dviju država na koji se slovenska strana također poziva, a čime ga zapravo otvoreno krši, stoji u priopćenju.

Hrvatska vlada posebno naglašava da slovenska odluka i postupak njezinog donošenja odudaraju od sadržaja i duha Zajedničke izjave o izbjegavanju incidenata kojom je potvrđeno da nijedna strana neće donositi odluke kojima bi se stvaralo novo stanje uz granicu.

Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija u nastalim je okolnostima pozvalo hrvatskog veleposlanika Marija Nobila u Ljubljani na hitne konzultacije, a slovenski veleposlanik Peter A. Bekeš pozvan je u MVPEI da pruži potrebne informacije i objašnjenja.

Državni tajnik Hido Biščević izvijestit će veleposlanike Europske unije u Zagrebu o nastaloj situaciji i hrvatskim stajalištima, navodi se na kraju priopćenja.

Uskoro novi zakon o privatizaciji

Odmah nakon utvrđivanja pregovaračkih pozicija, za što je zadužen potpredsjednik Vlade Damir Polančec, pristupit će se pregovorima sa SN i DOM holdinzima o prijenosu dionica Liburnia Riviera Hotela«, izjavio je u četvrtak nakon Vladina užega kabineta, glasnogovornik Vlade Ratko Maček koji očekuje da će ti pregovori vrlo brzo završiti.

Maček je istaknuo kako je premijer Ivo Sanader zadužio potpredsjednika Vlade Damira Polančeca da što skorije utvrdi startne pozicije za pregovore sa SN holdingom i DOM holdingom o prijenosu dionica Liburnija Riviera Hotela.

»Intenzivne konzultacije o Liburniji traju cijelo vrijeme i Vlada, u duhu dobroga gospodara, nastoji zaštititi državne interese«, istaknuo je Maček.

Najavio je i osnivanje radne skupine koja bi uskoro trebala pripremiti i u saborsku proceduru uputiti novi zakon o privatizaciji.

Na pitanje hoće li potpredsjednik Polančec snositi odgovornost za propuste u pripremi Vladine odluke da dionice Liburnije prenese na dva holdinga da bi namirila državni dug iz kuponske privatizacije, Maček je odgovorio niječno.

Naglasio je da u samom postupku davanja suglasnosti nije bilo netransparentnosti, nego se ona dogodila u pripremi samoga sporazuma s holdinzima, za što je, kaže, bilo odgovorno isključivo čelništvo HFP-a.

Glasnogovornik Vlade ponovio je da Polančec nije znao za činjenicu da je Upravni odbor HFP-a u studenom prošle godine stavio izvan snage rujanski sporazum sa SN holdingom. Obavijest o tome, tvrdi Maček, u Vladu nije stigla.

Na sjednici užega kabineta bio je i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić ali, prema Mačekovim riječima, nije bilo govora o aktivnostima Državnog odvjetništva vezanim uz kuponsku privatizaciju.

»Bajić je uži kabinet izvijestio o aktivnostima iz njegova djelokruga, a o kojima državni vrh izvještava redovito«, kazao je Maček. [Hina]