Slobodna Dalmacija: 27. 08. 2005.

ODLUKA NIKE LOZANČIĆA O POMILOVANJU PRCE JOŠ IZAZIVA POMUTNJU

Strani tužitelj prijeti vetom

Najnovije informacije otkrivaju kako bi međunarodni tužitelj John Mc Nair mogao stopirati odluku, premda je ona pravno legitimna i u skladu s Kaznenim zakonom F BiH

SARAJEVO - Odluka predsjednika F BiH Nike Lozančića o pomilovanju Miroslava Prce, bivšeg ministra obrane Vojske F BiH, i dalje izaziva medijsku pozornost. Najnovije informacije otkrivaju kako bi međunarodni tužitelj John Mc Nair mogao reagirati na odluku o pomilovanju i istu stopirati.

Mc Nair navodi kako ga zanima je li Prce jedini koji je dobio tu privilegiju u posljednjih šest mjeseci te ga zanimaju i imena drugih osoba koje su pomilovane.

No, čini se kako je među pravnim stručnjacima najžešću reakciju izazvala izjava Miloša Babića, suca Suda BiH koji je smanjenje kazne bivšem ministru obrane nazvao ništavnim činom zbog kako je kazao "nenadležnosti predsjednika Federacije". On je kazao da su odluke koje donese organ koji nije nadležan same po sebi ništavne. Na Babićevu izjavu reagirao je Prcin odvjetnik Žarko Bulić riječima da je iznenađen takom izjavom jer ona dolazi od suca koji bi morao znati da je snazi još uvijek zakon o pomilovanju koji je u nadležnosti predsjednika Federacije.

— Pošto je Miroslav Prce suđen po zakonu za krivična djela iz KZ-a Federacije BiH, za pomilovanje je nadležan predsjednik F BiH. Prema Zakonu o pomilovanju, Niko Lozančić je imao nadležnost za pomilovanje Miroslava Prce — istaknuo je Žarko Bulić.

On je podsjetio da je nadležnost predsjednika F BiH određena prirodom kazenog djela, pojašnjavajući kako se Miroslavu Prci sudilo po članku 358. i 366. Krivičnog zakona F BiH za djelo zloporabe službenog položaja ili ovlasti i nesavjesnog rada.

Inače, prema Kaznenom zakonu BiH svaki osuđenik koji je odslužio polovicu kazne ima pravo tražiti uvjetni otpust, a u izuzetnim slučajevima, ako je osuđivan ranije, ako se primjerno vladao, ili ako je bolestan, otpust se može tražiti i nakon izdržane jedne trećine kazne.

Odvjetnik Bulić nas je također podsjetio da u točki 9. Sporazuma o priznanju krivnje koji su potpisali tužitelj John Mc Nair, odvjetnik Bulić i njegov klijent Miroslav Prce decidirano piše da se u slučaju izricanja kaznenih sankcija sukladno ovom Sporazumu o priznanju krivne tužitelj neće protiviti budućem zahtjevu optuženoga za uvjetni otpust.

Ako se tužitelj bude držao obećanja, Miroslav Prce stječe pravo na uvjetni otpust koncem rujna ove godine kada istječe trećina izdržane kazne, odnosno u ljeto 2006. godine kada istječu dvije i pol godine provedene u zatvoru. Što se pak tiče izjave suca Miloša Babića, odvjetnik Bulić je kazao kako se kruške i jabuke u pravilu ne mogu miješati.

On je potvrdio da je nedavno izašao Zakon o izmjenama krivičnih sankcija BiH, ali on ne regulira institut pomilovanja, već uvjetni otpust o čemu će i posebna komisija raspravljati.

Zlatko TULIĆ