Glas Istre: 01. 09. 2005.

DVA DANA NAKON SPEKTAKULARNOG UHIĆENJA IVANA MATEKOVIĆA, U INOZEMSTVU »PAO« I DRUGI ORGANIZATOR OTMICE SINA GENERALA ZAGORCA

Hrvoje Petrač uhićen u Grčkoj

Petrač je uhićen na trajektu u grčkoj luci Igoumenitsa zajedno s dvojicom hrvatskih državljana, a uhitili su ga pripadnici grčke Obalne straže, na osnovu tjeralice Interpola. Od tri najtraženija hrvatska bjegunca, na slobodi je još samo Ante Gotovina

ZAGREB - Dva dana nakon uhićenja Ivana Matekovića, nepravomoćno osuđenog zbog otmice sina generala Zagorca, Hrvatska s popisa traženih može obrisati i Hrvoja Petrača, uhićenog u srijedu rano ujutro na trajektu u grčkoj luci Igoumenitsa. Kao i Matekovića, hrvatske vlasti traže Petrača zbog nepravomoćne presude kojom je kažnjen sa šest godina zatvora za otmicu Zagorčeva sina, ali vlastima je također zanimljiv i zbog naznaka da financira bijeg generala Ante Gotovine, o čemu je najuži vrh države pismom izvijestio i Bruxelles. Čini se kao da je samo pitanje dana kad će biti uhićen i najtraženiji hrvatski bjegunac - general Ante Gotovina.

Vijest o uhićenju Petrača, nepravomoćno osuđenog na šest godina zatvora zbog otmice sina Vladimira Zagorca, potvrdio je grčki veleposlanik u Hrvatskoj Ioannis Tzorties.

- Hrvoje Petrač uhićen je danas između četiri i pet sati ujutro na trajektu u luci Igoumenitsa. Njega i još dva hrvatska državljanina koji su bili s njim uhitila je obalna straža na trajektu »Superfast« koji plovi na liniji Patra - Igoumenitsa - Ancona. Ne mogu reći ništa više o uhićenju jer je Petrač pod istragom, rekao je glasnogovornik grčkog veleposlanstva

Identitet dvaju hrvatskih državljanina uhićenih s Petračem grčki veleposlanik jučer nije htio otkriti. Odvjetnici Hrvoja Petrača također nisu imali više informacija o osobama s kojima je njihov klijent uhićen, kao ni o okolnostima uhićenja. Ni grčka policija nije htjela otkriti identitet osoba iz Petračeve pratnje, kao ni brodovlasnik »Superfast Ferries«, zbog politike povjerljivosti putničkih podataka.

Putovao s lažnom hrvatskom putovnicom

Prema informacijama iz grčke policije, Petrač je uhićen nakon višednevne potrage koju je provela grčka obavještajna služba. Očito je Petrač lociran ili već u Patri na Peloponeskom poluotoku ili u Igoumenitsi kraj Krfa. Samo uhićenje proveli su službenici grčke obalne straže. Navodno se Petrač porječkao s njima kad mu nisu htjeli vratiti lažnu hrvatsku putovnicu.

- Prema informacijama koje smo dobili od Interpola i grčke obavještajne agencije, radi se o osobi koju se smatra visokopozicioniranom u organiziranom kriminalu i jednom od najtraženijih s Interpolovih tjeralica. Najvažnije svjetske obavještajne službe već neko vrijeme tragaju za njim u namjeri da ga uhite, rečeno nam je u MUP-u Grčke.

Hrvoje Petrač u bijegu je nešto više od godinu i pol dana. Iz Hrvatske je otišao nakon otmice sina generala Zagorca, točnije nakon što je USKOK proširio istragu i na njega. Podsjetimo, najprije je za otmicu maloljetnika osumnjičen i uhićen Petračev sin Novica, a potom i on sam. Dok je policija pretraživala njegove nekretnine, Petrač je prešao granicu, navodno zbog ranije zakazanog službenog puta.

Za vrijeme bijega, Hrvoje Petrač je u pismu koje je vrh hrvatske vlasti uputio Bruxellesu označen »ključnom figurom organiziranog kriminala u Hrvatskoj, za koju postoje naznake njegove izravne i neizravne materijalne, financijske i druge vrste pomoći haaškom bjeguncu generalu Anti Gotovini«. Zbog toga je Petrač »uletio« u famozni Akcijski plan hrvatske Vlade, iako policija i tužiteljstvo, kako se čini, nisu uspjeli pronaći čvrste dokaze da on pomaže haaškog bjegunca, kao što ranije nisu pronađeni ni čvrsti dokazi da se Petrač bavi švercom cigareta. No, otkad je postao dio Akcijskog plana, u potragu za njim uključene su i njemačke, britanske, francuske i američke obavještajne službe.

Petračevi su poslovi u Hrvatskoj dospjeli pod temeljitu provjeru poreznika i policije. Naposljetku, Petrač se odrekao dobrog dijela svoje imovine u Hrvatskoj i vlasničkih udjela u poduzećima. Osiguravateljsku kuću Atlas osiguranje prepustio je koncernu Agram, a druge tvrtke prepisane su na njemu bliske osobe i rodbinu.

Skrovišta na Bliskom istoku i Mediteranu

Posljednjih godinu i pol dana Petrač je boravio uglavnom na Bliskom istoku i jugoistočnom dijelu Mediterana, gdje ima dobre poslovne veze. Njegove destinacije su, kako smo doznali iz neslužbenih izvora, uglavnom bile Izrael, Turska, Grčka i Italija. Zbog trajektne veze Igoumenitsa - Ancona, odnosno daljnjih veza iz Ancone za Hrvatsku i Crnu Goru, neslužbeni policijski izvori ne isključuju ni mogućnost da je Petrač tijekom skrivanja određeno razdoblje proboravio u Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Kao što su potvrdile i domaće institucije, nedvojbeno je da je Hrvoje Petrač ovog ljeta bio u Izraelu. Navodno je primijećen početkom ovog ljeta prilikom povratka u Izrael iz Turske, gdje je, opet navodno, bio u Istanbulu na nogometnoj utakmici Lige prvaka. Ulazak u Izrael registrirale su tamošnje vlasti, no unatoč svemu, ta je država ignorirala hrvatski zahtjev za izručenjem Petrača i produljila mu boravišnu vizu.

Bez obzira što je, prema svim dostupnim informacijama, Izrael određeno vrijeme bio najsigurnije odredište za Petrača, neslužbeni izvori nagađaju kako je moguće da je Izrael postao prerizičan, što zbog zahtjeva za izručenjem, što zbog nesigurne političke situacije, pa se drugi najtraženiji domaći bjegunac preselio u Grčku. Kakva je bila svrha njegovog putovanja u Italiju, nismo uspjeli doznati. Sigurno je međutim da je luka Igoumenitsa zbog svojih dobrih veza (jedno vrijeme je imala vezu i s Rijekom), kao i zbog prometa od pet milijuna putnika godišnje, Petraču pružala privid sigurnosti. Posebno stoga što se bjeguncu u turističkoj sezoni lakše izgubiti u masi.

Službeni izvori MUP-a jučer su još čekali da ih grčka policija putem Interpola službeno izvijesti o uhićenju Hrvoja Petrača. Po primitku te obavijesti MUP će izvijestiti Ministarstvo pravosuđa, koje će preko Uprave za međunarodnu suradnju zatražiti izručenje Petrača Hrvatskoj. U zahtjevu za izručenjem bit će dostavljena presuda kojom je Petrač kažnjen sa šest godina zatvora, kao i izvodi iz Kaznenog zakona. Petrač može odugovlačiti situaciju protiveći se izručenju, navodeći primjerice da je u Hrvatskoj izložen političkom progonu, kao što je to naveo u pismu saborskom Odboru za ljudska prava, kojem se požalio i na medijski linč. Ali, može i pristati na izručenje i bitno skratiti proceduru, što u pravilu traje od 18 do 40 dana.

Sergej ABRAMOV, Danko RADALJAC, Ana RAIĆ-KNEŽEVIĆ

Motiv otmice - novac

Branitelj generala Vladimira Zagorca odvjetnik Miroslav Šeparović izjavio je jučer da Zagorac pozdravlja uhićenje Petrača

- Razgovarao sam s generalom Zagorcem i mogu reći da on pozdravlja uhićenje Petrača i akciju hrvatske i grčke policije. General Zagorac demantira medijska nagađanja da je na bilo koji način uključen u hvatanje Petrača. Što se tiče sudskog postupka za otmicu njegova sina, general Zagorac smatra da će se sad moći dodatno rasvijetliti okolnosti otmice, prvenstveno u smislu odnosa samih okrivljenika, ali očekuje da će postojeća presuda opstati. U eventualnom novom postupku mogu se samo dodatno razjasniti odnosi Matekovića i Petrača, rekao je odvjetnik Šeparović. Dodao je da Zagorac i dalje smatra da je isključivi motiv otmice bio novac.

Alica Petrač: To je hajka i linč

Alica Petrač, supruga Hrvoja Petrača, nije jučer poslije podne znala nikakve pojedinosti uhićenja.

- U šoku sam. Došla sam u poduzeće i tamo su mi ljudi rekli da su mediji javili da je moj suprug priveden u Grčkoj, rekla nam je uzbuđeno Petračeva supruga. No za nju nema nikakve dvojbe tko je odgovoran za sve što se u proteklom razdoblju događalo Hrvoju Petraču.

- Sve je ovo rezultat političke hajke i linča koji se sustavno provode protiv mojeg supruga. Premda sam uvjerena da on ne zna gdje se nalazi general Ante Gotovina, proglašen je generalovim pomagačem i njegovo uhićenje je dio tzv. Akcijskog plana. Isključivo su hrvatske vlasti odgovorne zato što je Hrvoje Petrač osuđen na šest godina zatvora, naglašava Alica Petrač. (D. C.)