Vjesnik: 05. 09. 2005.

Lista čekanja za najskuplje stanove!

Za stanove u elitnim dijelovima Zagreba, čija cijena dostiže 3000 eura za četvorni metar, treba se predbilježiti iako su od cijele zgrade sagrađeni tek temelji

Prodaja stanova u Zagrebu stagnira zbog nerealno visokih cijena, ali unatoč tome, za vrlo skupe a još nesagrađene stanove u elitnim dijelovima Zagreba - čija cijena dostiže 3000 eura za četvorni metar - postoji lista čekanja. Preciznije, potencijalni kupac stana mora se predbilježiti da bi na nacrtima u uredu tvrtke-investitora - jer stan, realno, još nije sagrađen - mogao vidjeti o čemu je riječ. Takve slučajeve pronašli smo posljednjih dana u samome središtu Zagreba - Medvedgradskoj ulici, Novoj Vesi, Vlaškoj, Bužanovoj, ali i u podsljemenskoj, elitnoj zoni - gdje se takve urbane vile tek grade.

U jednoj takvoj zgradi, a zapravo gradilištu u Medvedgradskoj ulici na kojem bi do iduće godine trebala biti sagrađena trokatnica, za prodaju je ostao još samo jedan stan na prvom katu. Iako su sagrađeni tek temelji, ostali su stanovi, kako doznajemo od investitora, već prodani.

Cijena četvornog metra u tim stanovima iznosi 3000 eura, a može biti i mnogo viša odluči li se kupac za ugradnju kvalitetnije opreme (skupljih pločica, sanitarija i parketa).

Čini se da je upravo ta mogućnost, dakle da se stan u potpunosti uredi prema potrebama budućeg vlasnika, privukla kupce jer im je u tom slučaju ekskluzivnost zajamčena.

Oni će za opremanje stana često unajmiti i posebnog stručnjaka za uređenje interijera ili pak krenuti u kupnju vrhunske opreme koja će cijenu četvornog metra takvog stana poskupiti za 500 eura.

Sve ovo govori u prilog tezi da svaka nekretnina ima svoga kupca, ali neki se time pokušavaju i okoristiti iako za to nemaju uporište. Naime, promotri li se istraživanje tržišta stanova u Zagrebu - koje iz mjeseca u mjesec provodi Burza nekretnina, udruženje agencija za posredovanje u prometu nekretninama - može se zaključiti da prodaja stanova stagnira, ali i to da su cijene i dalje prilično visoke i da nema ni govora o njihovu osjetnom padu. Zašto je tome tako?

Jedan od razloga jest taj što visoke cijene kvalitetnih, novosagrađenih stanova potiču ostale prodavatelje da i oni, iako za to nemaju opravdanja, podignu cijenu svojim stanovima. Rezultat je da su neke nekretnine precijenjene i da razlika u cijeni između takvih i kvalitetnih stanova zapravo i ne postoji.

Primjerice, četvorni metar stana nedaleko od spomenute novogradnje u Medvedgradskoj, sagrađen početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, stoji 2200 eura. Kvalitetno uređenje takvog stana zbog starosti opreme, potrebe ugradnje novih instalacija ali i samog stanja zgrade (koje često skrivaju svakakva iznenađenja) kupca bi moglo stajati više desetaka tisuća eura, pa se na kraju, kad se sve zbroji, lako može zaključiti da bi bilo isplativije potražiti posve novi stan.

Claudio Kramarić