Glas Istre: 08. 09. 2005.

HRVATSKA POSTALA NAJPRIVLAČNIJA DESTINACIJA NA SREDOZEMLJU

Turistička sezona rekordna - koristi za Hrvatsku upitne

Krajnji je čas da Vlada i HTZ od nekog domaćeg instituta naruče studiju koja bi prikazala sve koristi i štete koje je Hrvatskoj rastući turizam donio unazad deset godina, da bi se tako prije idućeg ljeta raspetljale tri strateške dvojbe

Hrvatska je, napokon, na turističkoj karti nove Europe prerasla u jednu od najtraženijih ljetnih destinacija, a prirodnom atraktivnošću i niskim rizikom od eventualnih terorističkih udara čak i u najprivlačniju na Sredozemlju. Stoga je turizam od ove godine prvorazredna djelatnost u Hrvatskoj, prema ključnom kriteriju - njezinu doprinosu u stvaranju godišnjeg bruto proizvoda, dostižući udio od liderskih 20 posto!

Prema zadnjim podacima i procjenama HNB-a i Turističke zajednice, ukupni prihodi turizma u Hrvatskoj se udvostručuju, s tri milijarde eura u 2000. na najmanje šest milijardi u 2005. Prema broju dolazaka stranih turista i noćenja gostiju, domaćih i stranih, početkom rujna se zaokružuje, unazad više od 16 godina, rekordno prometna sezona. No, za razliku od većine analitičara iz medija u državnom ili većinskom inozemnom vlasništvu, koji zbunjeno ili propagandistički u tim rekordima vide samo velike uspjehe hrvatskog tranzicijskog pothvata, ponovno tvrdim: neto koristi (prihodi umanjeni za izdatke, štete, gubitke vlasništva i nadzora) krajnje su - upitne.

Laku noć, pameti

Da su kojim slučajem još istinite fraze o »našem« turizmu i o tome da je »turizam najprofitabilnija adresa za izvoz domaćih proizvoda«, tada zahvaljujući najnovijim rekordima državni proračun ne bi bio u kronično opasnom manjku, a stopa rasta BDP-a iznosila bi najmanje sedam, umjesto aktualnih jedva tri posto godišnje, dok bi se stopa nezaposlenosti ljeti smanjivala za više od pet, a ne samo za 1,5 postotni bod.

Da je kojim slučajem Hrvatska poslije 1995. krenula u novi razvoj na temelju vlastite nove koncepcije razvoja, želeći baš preko turizma multiplicirati koristi i od gradnje nove mreže autocesta i od modernizacije željeznice, a osobito prerađivačke i u sklopu nje prehrambene industrije, tada bi spriječila predaju najkvalitetnijih turističkih potencijala (naročito u Istri i u Dubrovniku) stranim vlasnicima, vodila bi bitno drukčiju politiku tečaja (tako da većina domaće ponude bar na domaćem tržištu bude jeftinija od uvozne konkurencije, a ne obratno, kako je već 12 godina!), i ne bi većinu bankarskog i telekom potencijala prepustila strancima.

Najnoviji dokaz da rekordna turistička sezona u Hrvatskoj veći dio koristi donosi stranim, a manji domaćim akterima (proračunu, građanima, poduzetnicima), stigao je jučer od Državnog zavoda za statistiku, čiji analitičari ističu činjenicu da je baš od početka sezone ponovno znatno povećan uvoz u odnosu na izvoz robe te da je nakon više mjeseci njihova proljetnog uravnotežena povećavanja, od početka srpnja naglo povećani uvoz doveo do rekordnog vanjskotrgovinskog manjka.

Većinu koristi od rekordne sezone pobrali su, međutim, strani ponuđači i hrvatski uvoznici te strani većinski vlasnici u ovdašnjoj proizvodnji najtraženije robe tijekom sezone: od nafte i derivata, preko pitke vode, sokova, piva, vina i žestokih pića, do hrane (povijesno rekordan uvoz) i robe široke potrošnje (prodiru Kinezi, probija se ponuda s Balkana).

Dobro jutro, Hrvatska

Ali, kroz HR-turizam buja i uvoz plovila i prijevoznih sredstava svih vrsta, novac usisavaju i sve brojniji uvozni zabavljači, ovdašnje banke u većinskom stranom vlasništvu široke ruke kreditiraju ponajviše uvoz i otkup nekretnina od hrvatskih građana. Uz njih sve veći dio kolača od HR-turističkih rekorda beru i mafijaški krugovi, kroz rastuću ponudu droge, ali i novo divljaštvo, začinjeno cjelonoćnom techno-bukom iz kafića i diskoteka na otvorenom, koje protuzakonitim, nesputanim radom ugrožavaju opstanak većine jadranskih jezgri, čak i kultnu manifestaciju - Dubrovačke ljetne igre. Nakon ove sezone u Jadran su ispuštene i tone štetnog otpada, kojem tužno društvo čine podjednako opasne količine smeća uzduž obale pa čak i u nacionalnim parkovima.

Zato je krajnji čas da Vlada i HTZ od nekog domaćeg instituta naruče studiju koja bi prikazala sve koristi i štete koje je Hrvatskoj turizam donio unazad deset godina, da bi se tako prije idućeg ljeta raspetljale tri strateške dvojbe: treba li većinu potencijala prepustiti strancima ili ne; treba li sve napučeniji Jadran nesputano otvarati vrata masovnom ili cijeli preći na elitni turizam; hoće li i na Jadranu važiti hrvatskih zakoni i EU-standardi ili će se taj prostor trajno prepustiti divljoj gradnji, sivom i crnom biznisu te prijetećoj totalnoj devastaciji.

Ivo JAKOVLJEVIĆ