Vjesnik: 14. 09. 2005.

»Veliki brat« iza svakog ugla

BILJANA BAŠIĆ

Obistine li se najave, kamere za videonadzor koje bi navodno trebale građanima pružiti više sigurnosti uskoro će biti na svakom uglu. Sve je više javnih površina na kojima su postavljene ili će tek biti, pa ih se uskoro može očekivati na svakom prometnijem mjestu, trgu, plaži, ulici. Protivnicima »bigbrotherizacije« odgovara se da nije riječ o zadiranju u privatnost jer »na ulici nema privatnosti«, ali sumnja da kamere, jer to dopuštaju tehničke mogućnosti, neće zavirivati i u preostale zakutke privatnosti - ostaje. Zagrebačka policija hvali se da će kamerama obuhvatiti sve važnije gradske točke. Nadzoru će biti podvrgnuti i prosvjednici na zagrebačkim ulicama, pa bi im mogla zastati kost u grlu budu li se žešće borili za svoja prava. Najdalje se otišlo u Osijeku gdje se danonoćno nadziru frekventnije gradske površine, a uskoro slijedi i obuhvatan nadzor vrtića i škola.

Možda će ovakva kontrola i uspjeti obeshrabriti ponekog džepara, no neizbježno je i zadiranje u privatnost građana koji ne krše zakon, pa nitko više neće biti siguran ni u spavaćoj sobi niti u kupaonici.

Nitko još suvislo nije odgovorio o zakonskim temeljima na kojima se uvodi ovakva kontrola, jer se za zloporabe otvaraju neslućene mogućnosti. Upitno je tko bi trebao kontrolirati videozapise nastale snimanjem i praćenjem, a u »sivoj zoni« su i poduzeća koja daju tehničku opremu. Koliko je tu lutanja pokazuje i osječki primjer, gdje su za takvu kontrolu zadužene osobe iz komunalnih odjela. Uznapreduje li takva praksa, uskoro bi onda i šišači trave mogli u ruke dobiti moćno oružje kontrole svojih sugrađana. Činjenica je da dramatični događaji, poput terorističkih napada, šokantnih ubojstava navlače vodu na mlin orwellizaciji, a građani postaju sve ravnodušniji prema zadiranju u privatnost.. Teroristički napadi i prijetnje u svijetu i teški oblici kaznenih djela nedvojbeno nameću novi način promišljanja sigurnosti u društvu.

No, opasnosti prelaska Rubikona izuzetno su velike ne postigne li se ravnoteža između potrebe sigurnosti građana i zaštite ljudskih prava. Naši zakonodavci na tom području još su »zeleni«, što »praktikantima« novih metoda otvara neograničene mogućnosti zadiranja u uglavnom zaštićeni privatni prostor. Idealno je to područje za razne manipulatore i ucjenjivače, kojima bi građani uskoro mogli biti prepušteni ne budu li pokazali više interesa za zaštitu svojih temeljnih prava. Udruge za ljudska prava i mjerodavna državna tijela o svemu ovome uglavnom šute, no valja vjerovati da će progovoriti prije nego što nepozvani ulete u zonu kontrole.