Slobodna Dalmacija: 14. 09. 2005.

NA RANG LISTI SVJETSKE BANKE "DOING BUSINESS IN 2006." ZA ISTOČNOEUROPSKE ZEMLJE

Hrvatska najlošija po uvjetima poslovanja

Hrvatska je zauzela 118. mjesto, dok je Slovačka 37., Češka 41., Mađarska 52., a Poljska 54. na ljestvici, ističu autori Izvješća

Piše: Ljubica VUKO

Na ljestvici istočnoeuropskih zemalja Hrvatska je najlošije rangirana kad se promatraju uvjeti poslovanja, ali se očekuje da će sa trenutno 118. mjesta skočiti na bolju poziciju u rangiranju 2006/2007. godine, jer je u svibnju ove godine Vlada pokrenula projekt one-stop-shop koji provodi Fina "režući" broj koraka u pokretanju novog posla sa 12 na pet, te broj potrebnih dana na oko 20. Istaknuto je to u posebnom izvješću Svjetske banke koje analizira uvjete poslovanja u 155 zemalja, a objavljeno je pod nazivom "Doing Business in 2006."

Za Hrvatsku je posebno izdvojeno i da je ubrzana vlasnička registracija zahvaljujući digitalizaciji katastra i zemljišnika, te ažuriranju zemljišnih knjiga u Zagrebu i Splitu gdje je bilo 90 posto neriješenih predmeta. Također, upis u zemljišnike više ne obavljaju suci, pa je tako znatno smanjeno vrijeme potrebno za upis i broj zaostalih predmeta za njih oko 200 tisuća. Od ostalih istočnoeuropskih zemalja, Slovačka je primjerice zauzela 37. mjesto, Češka 41., Mađarska 52., Poljska 54. Analitičari Svjetske banke napominju kako su u svakoj od zemalja u toj regiji uvedeni reformski potezi koji idu u prilog uspješnijeg poslovanja. Tu prednjače Srbija i Crna Gora, Slovačka, Rumunjska i Latvija. U Srbiji i Crnoj Gori uvedena je online registracija poduzetnika, te poduzeće sada može pokrenuti posao za 15 dana dok im je prije bilo potreban 51 dan. U Slovačkoj je za to potrebno 25 dana, odnosno 80 dana manje nego u 2003. godini. Slovačka se plasirala i među deset zemalja na svijetu u kojima je najlakše registrirati vlasništvo.

Ovo izvješće Svjetske banke bazira se na lanjskim podacima vezanim za pokretanje posla, zapošljavanje i otpuštanje radnika, sklapanje ugovora, registraciju vlasništva, zaštitu investitora, dobivanje kredita, izdavanje dozvola, prekograničnu trgovinu i plaćanje poreza.

Paul Wolfowitz, predsjednik Svjetske banke izjavio je kako su poslovi prioritet svake zemlje, pogotovo onih najsiromašnijih. A da bi se otvorilo više radnih mjesta i potakao gospodarski rast neophodno je puno više činiti na ukidanju administrativnih barijera na putu poduzetnika koji žele pokrenuti nove poslove.

Započete reforme u mnogim zemljama, od Srbije do Ruande, pokazuju put naprijed, kazao je čelnik Svjetske banke.

Prvo mjesto Novom Zelandu

Među 30 najuspješnijih gospodarstava u svijetu najlakše je poslovati u Novom Zelandu, Singapuru i Sjedinjenim Američkim Državama. Slijede Kanada, Norveška, Australija, Hong Kong/Kina, Danska, Velika Britanija, Japan, Irska, Island, Finska, Švedska, Litva, Estonija, Švicarska, Belgija, Njemačka, Tajland, Malezija, Portoriko, Mauricijus, Nizozemska, Čile, Latvija, Koreja, Južnoafrička Republika, Izrael i Šanjolska.

Oblasti i "packe"

Kada je riječ o pokazateljima vremena potrebnog za izdavanje raznih dozvola za pokretanje novog poduzeća, naša je zemlja plasirana na nezavidnom 148. mjestu. Hrvatska nema dobre ocjene niti u kategoriji zaštite ulagača gdje je zauzela 135. poziciju, te u ocjeni dobivanja kredita gdje se našla na 131. mjestu.

Po kriteriju prekogranične trgovine autori izvješća Svjetske banke stavili su je na 109. mjesto, kao i po kriteriju zapošljavanja i otpuštanja.

Po pokretanju tvrtke našla se na 103. mjestu, registraciji imovine 99., plaćanju poreza 85. i 66. mjestu kod zatvaranja tvrtke. Najbolje, 43. mjesto Hrvatska je ostvarila po pokazateljima realizacije ugovora.