Slobodna Dalmacija: 16. 09. 2005.

"Packe" Svjetske banke

Frenki LAUŠIĆ

Uopće ne treba čuditi nervozna i jaka reakcija premijera Ive Sanadera prema Svjetskoj banci nakon što je ta institucija u svojem istraživanju o uvjetima poslovanja Hrvatsku rangirala na tužno 118. mjesto.

Prvi razlog toj nervozi je činjenica da aktualna Vlada razvoj gospodarstva u idućim godinama temelji na izravnim stranim investicijama, a ne primarno na državnim investicijama. A u prilog tomu svakako ne ide loša ocjena uvjeta poslovanja Hrvatske od institucije koja u globaliziranom gospodarstvu ima i funkciju institucionalnog "vodiča kroz gospodarstva".

Drugi razlog nervozi leži u unutarnjoj političkoj situaciji, jer je HDZ izbore dobio s parolom "pokrenimo Hrvatsku", a istraživanje Svjetske banke je pokazivalo da to baš i nije tako. U situaciji kada HDZ-u ionako pada popularnost ne treba mu još i institucionalna potvrda raspoloženja javnog mnijenja. Treći razlog jest to što Svjetska banka zbilja u svojem istraživanju nije uzela u obzir da je Vlada utemeljila takozvanu One-stop-shop agenciju (Hitro.hr) koja služi bržem otvaranju tvrtki i dobivanju adekvatnih poslovnih informacija, te na još nekoliko načina unaprijedila uvjete poslovanja u Hrvatskoj u posljednjih pola godine.

U ljutnji, hrvatski premijer je čak kazao kako je moguće da iza takve ocjene Svjetske banke stoji i dio politike. Čini se kako je pritom aludirao i na "unutarnje" i na "vanjske neprijatelje". A to je dijelom obrazložio činjenicom da tim Svjetske banke prilikom dolaska u Hrvatsku, u siječnju ove godine kada je provodio to istraživanje, uopće nije kontaktirao ni s kim iz Vlade.

No, može se bez mnogo dvojba reći kako ovoga puta u ponašanju Svjetske banke nije bilo političke motivacije. Naime, istraživanje Svjetske banke odnosi se na 2004., a ne na 2005. kada je Vlada zbilja donijela neke potrebne promjene. A da su u Svjetskoj banci (kao uostalom i u MMF-u) nakloni prema Hrvatskoj i ovoj Vladi govori i njihova reakcija na premijerovu "ljutnju". Shigeo Katsu, potpredsjednik Svjetske banke za Europu i srednju Aziju, istoga je dana reagirao javnim priopćenjem na Sanaderove zamjerke, ustvrdivši, između ostalog, kako studija Poslovanje 2006. ne odražava nedavna poboljšanja u poslovnom ozračju Hrvatske. To dovoljno govori u prilog tomu da Svjetska banka ne želi na Hrvatsku bacati lažnu pesimističnu sjenu. No, pesimističnu sjenu na uvjete poslovanja u Hrvatskoj bacaju tužno-prazni šalteri Fine na kojima posluje Hitro.hr. Što se brže ti šalteri "pokrenu", brže će i Hrvatska izići iz problema u kojima se nalazi.