Večernji list: 16. 09. 2005.

SLUČAJ ADEMI - NORAC Haaško tužiteljstvo predaje dokumente državnom odvjetniku Bajiću u roku od 30 dana

Generali bez zajedničke obrane

Autor: SILVANA PERICA, ZVONIMIR DESPOT

Haaški je sud jučer i na web stranici objavio svoju odluku o prepuštanju slučaja Ademi-Norac Hrvatskoj, što je prvi pravi slučaj prepuštanja nekog slučaja drugom pravosuđu, uz 4 predmeta prepuštena BiH, no ondje sude i stranci. Haaško sudsko vijeće bilo je zadovoljno uvjetima koje je ponudila Hrvatska, napominjući kako to uključuje zaštitu svjedoka, pošteno suđenje i jamstvo da neće biti primijenjena smrtna kazna. Tužiteljstvu Haaškog suda naređeno je da u roku od 30 dana glavnom državnom odvjetniku preda optužnice i sve dokazne materijale. Mladen Bajić tada će optužnicu prilagoditi hrvatskim propisima, zadržavajući sadržaj haaške optužnice.

Primjedbe

Haaški sud očekuje redovite izvještaje od Carle del Ponte o napretku Mladena Bajića i državnog odvjetništva. Prvi izvještaj treba biti predan 6 tjedana nakon predaje predmeta, a zatim svaka tri mjeseca.

Vjerojatno u Zagrebu

Sud je ocijenio da se hrvatskim zakonodavstvom u glavnini može obuhvatiti zapovjedna odgovornost kako je određuje statut Haaškoga suda. Raspravljalo se i o ozbiljnosti zločina za koji su Ademi i Norac optuženi i razini njihove odgovornosti, važnosti i težini slučaja Medački džep, vojnom činu optuženih i ulozi u zbivanjima, prema optužnici.

Zločini su ocijenjeni vrlo ozbiljnima, no sud je ocijenio da to nije prepreka prepuštanju procesa Hrvatskoj. Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda, koji odlučuje o tome gdje će se suđenje održati, o tome nije još mogao govoriti, a moguće je da to bude u Zagrebu, Osijeku, Rijeci ili Splitu.

No gotovo je sigurno da će to biti u dvorani Županijskog suda u Zagrebu, koja je u siječnju dobila videovezu pa je tada i iskušana veza s Haagom i Specijalnim sudom u Beogradu. Videoveza omogućit će tako saslušavanje svjedoka koji više nisu u Hrvatskoj. Željko Olujić, branitelj Mirka Norca, kaže da neće graditi zajedničku obranu s Čedom Prodanovićem koji brani Ademija. On razlog vidi u tome što je Ademi 1993. bio na odgovornijem položaju te je u drukčijem položaju. Dopušta mogućnost da će zatražiti razdvajanje postupka bude li razmimoilaženja u obranama.

Možda budemo stroži od Haaga

Prof. dr. Željko Horvatić, koji je u ovom postupku na Haaškom sudu bio savjetnik Ministarstva pravosuđa, kaže kako je u vrijeme događaja u Medačkom džepu u nas na snazi bio Kazneni zakon koji nije sankcionirao zapovjednu odgovornost kako to čini haaški statut. No, i u to vrijeme u nas su bili na snazi međunarodni propisi koji to rješavaju. No to ne znači, kaže, da će zapovjednik odgovorati uvijek za sve što počine pripadnici jedinica kojima zapovijeda. Naši će sudovi s velikom pozornošću primijeniti to pravo, postoji opasnost da tu budu čak i papskiji od pape kaže prof. Horvatić.