Slobodna Dalmacija: 22. 09. 2005.

U GRČKOJ I HRVATSKI ISTRAŽITELJI RADI RAZGOVORA S OSUĐENIM TAJKUNOM O OTMICI I NJEGOVU IZRUČENJU

Petračev politički azil pada u vodu!

ZAGREB - Hrvatski istražitelji u srijedu popodne su doputovali u Grčku kako bi obavili razgovor s Hrvojem Petračem. Petrač svoj slučaj nastoji neuspješno ispolitizirati na sve moguće načine s jednim jedinim ciljem: da na koncu, temeljem presude za planiranje i organiziranje otmice sina generala Vladimira Zagorca, ne bude izručen Hrvatskoj. No, Petračeve šanse za dobivanje političkog azila u Grčkoj ravne su nuli - rekao nam je u srijedu dobro obaviješteni hrvatski pravosudni izvor.

Time je postao deplasiran zahtjev Petračeva odvjetničkog tima da njihov klijent u grčkom ekstradicijskom zatvoru u Ioanni razgovara s hrvatskim istražiteljema isključivo u nazočnosti istražitelja Međunarodnoga kaznenog suda u Den Haagu. Petrač je ovaj zahtjev hrvatskim pravosudnim vlastima obznanio samo dan ranije preko odvjetnika Ljube Pavasovića Viskovića, tražeći pritom i "korektne prevoditelje" za potrebe istražitelja Haaškoga suda. Konstrukcija koju je time pokušala izvesti Petračeva obrana je jasna: nakon dolaska haaških i hrvatskih istražitelja u Ioannu, Petrač će se pred grčkim vlastima nastojati prikazati prvenstveno kao žrtva političkog progona u Hrvatskoj. Argumenti obrane za ishođenje Petračeva političkog azila u Grčkoj, kako se pretpostavlja, bili su sljedeći: izjava premijera Sanadera kako je njegovo uhićenje dio Akcijskoga plana suradnje s Haagom, interes haaških istražitelja za Petrača koji postaje bjelodan nakon njihova dolaska u Grčku, kao i čitav niz drugih dokaza koji tajkuna dovode u vezu s odbjeglim generalom Gotovinom.

Gotovinin prijatelj, politički istomišljenik i pokrovitelj, a ne otmičar djece! - bit je Petračeve protuekstradicijske strategije. No, kao i sve crno-bijele projekcije na temu heroj, a ne zločinac, i ova je, legalistički, poprilično manjkava: Hrvoja Petrača uz epitet Gotovinina prijatelja i pomagača jasno krasi i nepravomoćna presuda Županijskoga suda u Zagrebu na šest godina zatvora. A Ministarstvo pravosuđa je zahtjev za izručenjem Petrača Grčkoj uputilo isključivo na temelju spomenute presude.

Hrvatski istražitelji, kako smo saznali, s Petračem u Grčkoj kane razgovarati isključivo o okolnostima otmice za koju je odbjegli tajkun nepravomoćno osuđen. K tome, s grčkim će vlastima nastojati dogovoriti proceduru njegova što skorijeg izručenja Hrvatskoj. Prema međunarodnim konvencijama koje reguliraju ekstradicijske uvjete, Grčka Petrača Hrvatskoj može izručiti u roku od 18 do 40 dana od zaprimanja službenoga zahtjeva.

D. KRILE