Glas Istre: 22. 09. 2005.

ŽUČNE RASPRAVE OBILJEŽILE PRVO SABORSKO ZASJEDANJE NAKON LJETNE STANKE

Kapraljević: HDZ je zločinačka organizacija

Je li svojevremeno nakon pretvorbe i privatizacije HDZ trebalo proglasiti zločinačkom organizacijom i zabraniti mu rad, pitao se HNS-ovac Antun Kapraljević komentirajući odgovor Sanadera na njegovo pitanje o ustupanju dionica LRH-a Ostoji i Eltzu

ZAGREB - Saborski zastupnici nisu još, čini se, ušli u punu formu nakon dvomjesečne ljetne stanke, tako da je u sklopu jučerašnjeg aktualnog prijepodneva bilo malo inspirativnih zastupničkih pitanja. Premijer Ivo Sanader proveo je stoga više-manje ugodno vrijeme u parlamentu. Tek mu je, kao posljednji na redu, tlak digao HNS-ovac Antun Kapraljević.

- Pitam se je li svojevremeno nakon pretvorbe i privatizacije - nakon sveg zla koje je tada napravljeno - HDZ trebalo proglasiti zločinačkom organizacijom i zabraniti mu rad, rekao je Kapraljević komentirajući odgovor premijera Sanadera na njegovo pitanje o ustupanju dionica Liburnia riviera hotela fondovima u vlasništvu Darka Ostoje i Georga Eltza.

Kapraljević je prvo upitao premijera zašto je država izostavila LRH s popisa tvrtki od posebnog državnog interesa, odnosno je li »namjerno izostavila LRH s popisa da bi se Ostoji i Eltzu omogućila pravna dobit ili je to, ako gledamo moralno, pljačka hrvatske imovine teška milijardu i 200 milijuna kuna«. Premijer mu je odgovorio da ono što Kapraljević pita »nema veze sa zdravim razumom« i da nije točno.

- Sve ono što smo zajedno s vama dogovorili da treba biti kriterij za uvrštavanje poduzeća na ovu listu, učinili smo. I nemojte uzeti sebi za pravo postavljati se iznad svih jer ste i vi sudjelovali u tom poslu, rekao je Sanader.

Vukelićevo torbarenje

Kapraljević je na to rekao da je »zadovoljan« Sanaderovim odgovorom jer je »pokazao da su svi poslovi oko privatizacije LRH-a bili onakvi kako je o tome pisano u novinama«.

- Vlada je od početka do onoga dana kad je donosila popis poduzeća namjerno izostavila LRH. A, ne radi se o imovini neke veterinarske stanice, nego o pedesetak hotela, rekao je Kapraljević i potom prozvao HDZ zločinačkom organizacijom.

Ingrid Antičević Marinović (SDP) upitala je premijera podržava li svog ministra Branka Vukelića, »koji je nakon lokalnih izbora, na kojima HDZ voljom birača nije dobio većinu, nagovorio 77-godišnjeg Franju Capana da potpiše ugovor o suradnji dviju stranaka«.

- Tako su ga oni nazvali, iako Capan i nije imao ovlasti za to, a Vukelić je to dobro znao. U ugovoru doslovno piše da se HDZ obvezuje osigurati minimalno 20.000 kuna mjesečno za funkcioniranje HSU-a, naravno iz gradske blagajne, rekla je Antičević Marinović. Premijer Sanader rekao je da ne vidi nikakvog problema da se rad političkih stranaka financira iz proračuna.

- Ovo je čista politička korupcija. Da se ministar Vukelić tako intenzivno bavi gospodarstvom, a ne torbarenjem i trgovinom gradskim vijećnicima, onda vi sigurno ne biste bili primorani pisati prigovore Svjetskoj banci, naglasila je Antičević Marinović.

Zamjenicu predsjednika SDP-a Željku Antunović zanimalo je na kojem je sada mjestu na listi zemalja po uvjetima poslovanja Hrvatska, nakon premijerovog prosvjeda Svjetskoj banci zbog korištenja zastarjelih podataka. Sanader je rekao da očekuje da će ta banka uvažiti njegovu intervenciju i rangirati više Hrvatsku, jer su »kod nas uvjeti poslovanja daleko bolji nego u onim zemljama koje su uvrštene ispred Hrvatske«. Antunović je napomenula da je Sanader trebao prosvjedovati i svojoj Vladi i samom sebi, zato što je nepobitna činjenica da se u Hrvatskoj teško posluje, »čemu u prilog govore i neprihvatljivo niske stope rasta«.

Radite, manje prosvjedujte

- Radite, manje prosvjedujte, poručila je Račanova zamjenica. Njezin stranački kolega Slavko Linić upozorio je, vezano uz privatizaciju dijela TLM-a, da i Vlada razvrgavanjem već sklopljenih ugovora pridonosi negativnim ocjenama o uvjetima poslovanja. Sanader je rekao da su obmanjivanje javnosti priče da je Vlada dala nalog Nadzornom odboru TLM-a.

- Vlada nema nikakve veze s onime što se događalo u TLM-u, riječ je o autonomnoj odluci tog poduzeća. Potpredsjednik Vlade i ministar uključili su se u završnoj fazi, da bi pokušali iznaći rješenje najbolje za Hrvatsku. Moglo je doći i do sukoba između radnika i prijevoznika, što bi bila jedna nelijepa scena, zaključio je predsjednik Vlade.

Sanader je progovorio i o rušenju bespravno sagrađenog mola u Novalji, koje je silno uzbudilo tamošnje stanovnike.

- Ne možemo dopustiti da bilo kome padne na pamet da na jadranskoj obali gradi mol i naplaćuje ga za sebe, ne pitajući pritom niti jednu državnu instituciju. Gdje ćemo doći ako ćemo se tako ponašati, ustvrdio je premijer. Dodao je da mu je neprihvatljiv pristup jednog fratra koji se protivi rušenju spornog mola.

Zlatko CRNČEC, Dražen CIGLENEČKI