Slobodna Dalmacija: 26. 09. 2005.

KAKVE NAM ŽIVOTNE PROMJENE DONOSE DOGOVORI SA SVJETSKOM BANKOM

Manje novca za socijalu, zdravstvo, mirovine,...

Ispunjenje kriterija za pristupanje Europskoj uniji traži intenzivne strukturne i institucionalne reforme, a prošloga tjedna potpisani Programski zajam za prilagodbu (PAL 1) jaka je novčana podrška Svjetske banke hrvatskoj Vladi u tom projektu.

Ova suhoparna rečenica iz vokabulara administracije Svjetske banke krije u sebi životne promjene koje se upravo događaju našoj zemlji.

Dokup mirovina

Riječ je o reformama što bi nam dugoročno trebale donijeti gospodarski boljitak, ali za građane Hrvatske, pogotovo u početku, značit će smanjivanje životnog standarda u zdravstvenom i mirovinskom osiguranju.

Jednako tako, u velikim javnim poduzećima, poput Hrvatskih željeznica, nastavit će se prodaja dijelova tvrtke koji nisu u "temeljnom biznisu", pa će iz HŽ-a samo ove i iduće godine na tržište otići 6000 radnika zaposlenih u deset izdvojenih društava. Planira se i intenzivna privatizacija brodogradnje, kojoj će prethoditi temeljito restrukturiranje.

Premijer Ivo Sanader je najavio i da će se program dokupa mirovina, kojeg u Hrvatskoj već dugo provodi Royal mirovinsko osiguranje, uskoro ugraditi i u kolektivni ugovor za javne službenike i namještenike.

Taj program je socijalno osjetljiv, ali ipak najava njegova uvođenja u javne službe znači i da će u njima započeti proces zbrinjavanja viška zaposlenika, kojih, prema nekim procjenama, pa i ocjenama granskih sindikata, ima od 30 do 70 tisuća.

Teže do subvencija

Vlada će predložiti i stroži Zakon o državnim subvencijama sa strogim kriterijima koja poduzeća i na koji način mogu dobiti izravne subvencije ili državna jamstva za kredite.

Razlozi za provođenje ovih reformi povod su za aktualne političko-ideološke rasprave, ne samo u Hrvatskoj. Jedan od glavnih njihovih povoda jest potreba konsolidacije državnog proračuna, odnosno smanjivanja proračunskog manjka. Drugi razlog je povećanje dijela proračunskog novca kojim bi se moglo stimulirati gospodarstvo, a ne socijala, zdravstveni i mirovinski sustav.

Vlada, dakle, računa na dugoročno povećavanje novca za stimuliranje projekata koji povećavaju zapošljavanje i proizvodnju, a to bi onda značilo i bolju socijalnu situaciju.

Vladu čekaju teški dani

Vlada je odlučila odigrati tu rizičnu kartu. Naime, u trenutku "prelaza" s jačeg državnog investiranja na "privatnu inicijativu", uz istodobno provođenje socijalnih reformi što smanjuju standard građana, postoji kritično međuvrijeme potrebno da privatni sektor "uhvati zalet".

U tom "međuvremenu" gospodarstvo neće postizati razvojne stope koje bi kompenzirale smanjenje životnog standarda uzrokovano reformama, pa će se aktualnoj Vladi, kao i svim vladama koje provode takve reforme, značajno smanjiti politički rejting.

Zbog toga, među ostalim, Sanaderova Vlada i gubi popularnost, a to će se samo pojačati.

Frenki LAUŠIĆ

Što mijenja reforma

KREDITI: OBAVI, PA ZARADI

Hrvatska je ulaskom u osnovni scenarij pozajmljivanja Strategije pomoći Svjetske banke osigurala 425 milijuna američkih dolara povoljnih kredita u sljedeće tri godine. Vrijednost prvog kredita (PAL 1) iznosi 150 milijuna dolara, a povlačenje ostalih ovisi o tome jesu li realizirane dogovorene reforme. Točni rokovi za sada su postavljeni samo za dovršenje privatizacije (tijekom 2006.), te privatizacije dijela HŽ-a (do 2007.).

ZDRAVSTVO: MANJE KREVETA U BOLNICAMA

Reforma u zdravstvu bazira se na politici da će država skrbiti samo o osnovnim zdravstvenim uslugama, dok će sve ostalo ići u privatne ruke, što znači da će dobrovoljno i dopunsko osiguranje biti skuplje. Osim toga, smanjit će se paket usluga u primarnom zdravstvu, pa slijedi povećanje udjela koji građani plaćaju za zdravstvene usluge i lijekove. U bolnice će se uvesti DRG i PPTP sustav - australski model: restrukturiranje bolnica uz smanjenje broja postelja i otvaranje dnevnih bolnica.

SOCIJALA: UVODE SE IMOVINSKE KARTICE

Reforma socijalnog sustava će se temeljiti na uvođenju imovinske kartice. Tako će, na primjer, u primanja umirovljenika iz Zagreba ući i do sada neevidentirani "besplatni prijevoz" i novčana naknada koju je umirovljenicima davao Grad Zagreb, što će nekima onemogućiti korištenje dodatnih beneficija koje im je davala država na ime male osnovne mirovine.

PRAVOSUĐE: BRŽE OVRHE

U okviru pravosudnog sustava već su donesene Izmjene i dopune Ovršnog zakona kojim je ubrzan ovršni postupak, a promijenit će se i Stečajni zakon koji će dodatno zaštititi vjerovnike i ubrzati naplatu njihovih potraživanja. Kako bi to sve moglo funkcionirati predstoji otvaranje komisionih prodavaonica u kojima će se prodavati zaplijenjene pokretnine.

DRŽAVNA UPRAVA: MANJE LJUDI

Zakonom o primopredaji vlasti političari će popunjavati samo mjesta ministara i državnih tajnika (možda i pomoćnika ministara), dok će sva ostala mjesta biti profesionalizirana. Priprema se i plan zbrinjavanja viška radnika u javnim i državnim službama radi racionalizacije poslovanja. Priprema se i novi zakon o plaćama u javnim službama koji sadrži odredbe o "dekompresiji plaća" i nagrađivanju na temelju rezultata rada.

HŽ: PRIVATIZACIJA "VIŠKA" TVRTKI

Prema informacijama iz HŽ-a, ukupno će biti privatizirano 17 društava u kojima radi oko 6925 radnika, s tim da će deset društava u kojima radi oko tri tisuće ljudi biti privatizirano u 2005. i 2006. Preostalih sedam društava će biti privatizirano najvjerojatnije 2007. i 2008.