Vjesnik: 27. 09. 2005.

Važni datumi za presudno »da« ili »ne«

JURICA KÖRBLER

Početi pregovore s Turskom, a stalno ih odgađati s Hrvatskom bio bi i poraz EU-a

Iako Hrvatska nikad nije bila tako blizu početku pregovora, i sada - šest dana do tog »dana D« - ostaju još važni datumi i događaji koji će odigrati presudnu ulogu za »da« ili »ne«. Carla del Ponte 30. rujna dolazi u Zagreb, a 2. listopada sastat će se Radna skupina Europske unije za Hrvatsku i tek nakon toga bit će odlučeno počinju li pregovori istodobno kada i s Turskom ili će za Hrvatsku biti određen neki drugi datum.

Raspoloženje u Bruxellesu ukazuje da više nema ni jedne europske države članice Unije koja nije konstatirala i prihvatila da je Hrvatska učinila ozbiljne pomake u provođenju Akcijskog plana. Pomaci su evidentni, a »slučaj Petrač« samo je jedan od dokaza da je Akcijski plan dao i daje rezultate. S provođenjem plana Hrvatska nastavlja i tako će biti bez obzira na to počnu li pregovori ili ne.

Ostaje, dakle, samo Carla del Ponte. Njezin posljednji istup i osuda Katoličke crkve i Vatikana izazvala je buru reakcija, a uskoro će u Lisabonu visoki dostojanstvenici Katoličke crkve otvoriti javni dijalog vezan za optužbe haaške tužiteljice. Bit će postavljeno i pitanje rada Haaškog suda, a sigurno je da će crkveni dostojanstvenici tražiti daleko konkretnije dokaze od onih koje je do sada iznijela Del Ponte.

Koliko su njezine prosudbe utjecale na članice Europske unije i kako će izgledati njezino novo izvješće nemoguće je prognozirati. Činjenica je da je haaška tužiteljica u posljednje vrijeme često mijenjala stavove, pa je tako nedavno u Bernu bila izrazito nesklona Hrvatskoj, da bi kasnije priznala da su učinjeni znatni pomaci u suradnji, ali da puna suradnja još nije ostvarena. Zadrži li tu posljednju formulaciju, na članovima Radne skupine, a nakon toga na ministrima zemalja EU-a ostat će odluka treba li početi pregovore, s obvezom daljnje suradnje s Haagom.

Velik broj europskih dužnosnika smatra da je došlo vrijeme za početak pregovora, jer će ionako sve obveze Hrvatske i prema Haagu i prema Bruxellesu ostati. Pregovori ne znače i ulazak u Uniju, jer tek slijedi proces prilagodbe. Ostaje, naravno, i mogućnost suspenzije pregovora pa će Hrvatska svim sredstvima nastaviti suradnju i s Haagom i s Bruxellesom.

Početi pregovore s Turskom, koja i dalje vuče problem priznanja Cipra, te novo odgađanje pregovora s Hrvatskom bio bi i poraz Europske unije. Velik broj članica EU-a to već javno kaže, pogotovo nakon vidljivih pomaka u Hrvatskoj i tankih argumenata haaške tužiteljice na skliskom terenu sukoba s Crkvom.