Vjesnik: 29. 09. 2005.

Francuzi predlažu dvije Europe

Nicholas Sarkozy, mogući kandidat za budućeg francuskog predsjednika, ponovno je zatražio da se EU podijeli na dvije Europe

Kad je Velika Britanija preuzela predsjedanje Europskom unijom 1. srpnja, nitko nije mislio da će šestomjesečna »vožnja « biti ugodna i jednostavna; otočna država članica predsjedanje je preuzela u jeku najveće europske krize.

Sada, kada je već prošla polovica predsjedavanja, situacija nije nimalo bolja: dogovor o novom proračunu nije na vidiku, o europskom ustavu se gotovo više i ne govori, a za financijsku disciplinu više nitko i ne mari.

Kad je pak riječ o budućem ustroju EU, ponovno se oglasio Nicholas Sarkozy, mogući kandidat za budućeg francuskog predsjednika koji je opet zatražio da se EU podijeli na dvije Europe. Eurostat, Unijin statistički ured je izračunao kako čak 12 zemalja članica prošle godine nije poštovalo Pakt o stabilnosti i rastu, paket mjera kojima se želi osigurati gospodarski rast i ojačati euro. Tim mjerama određeno je da zemlje članice ne smiju imati proračunski deficit veći od tri posto BDP-a.

Negativnu su sezonu, prekršivši Pakt, otvorile upravo Njemačka i Francuska, dvije članice koje se smatraju ključnim europskim motorom.

No, nakon velikih kritika, prije svega Europske komisije koja je uzaludno čekala da joj ove dvije stari članovi plate predviđenu novčanu kaznu, negativan trend slijedile su i ostale zemlje, a nedavno im se, istina za samo 0,1 posto, pridružila i Velika Britanija. Najveći deficit zabilježila je Grčka sa 6,6 posto, zatim slijedi Mađarska sa 5,4, Malta 5,1, potom Poljska, Cipar, Njemačka, Francuska i Italija.

Britanski premijer Tony Blair na početku je predsjedanja predstavio ambiciozni program u kojem se zauzeo za modernizaciju Europske unije i nastavak njena proširenja. Modernizacija bi trebala pomoći da se EU suoči s izazovima globalne konkurencije i nadvlada strahove od daljnjeg proširenja.

Europskoj uniji su hitno potrebne gospodarske reforme kako bi potaknula rast, ali i smanjenje izdvajanja za poljoprivredne subvencije, rekao je Blair zastupnicima Europskog parlamenta u srpnju.

Velika Britanija preuzela je šestomjesečno predsjedanje Europskom unijom obećavši da će povlačiti poteze koji će uzdrmanu Europsku uniju ponovno vratiti na kolosijek ekonomskog jačanja i vanjskopolitičkog utjecaja. No, već je sada jasno kako će Blair većinu problema morati prebaciti u krilo austrijskog kolege Wolfganga Schüssela.

Trostruka kriza, kriza institucija, financijska i kriza liderstva prouzročila je mnoge nedoumice. Ključni europski čelnici tvrde kako im je jedino stalo do snažnije i efikasnije Europe, no svaki od njih ima različite ideje kako do tog cilja doći. Sarkozy je tako još jednom ustvrdio kako se institucionalna kriza može prevladati ako se šest ključnih zemalja EU poveže u snažniju integraciju, a ostali bi morali odlučiti žele li taj put slijediti. Tih šest zemalja uključuje, uz naravno Francusku, još Njemačku, Veliku Britaniju, Španjolsku, Poljsku i Italiju.

Na taj način, drži Sarkozy, »velika šestorka« efikasnije bi vodila Europsku uniju i puno se bolje nosila s problemima koje Uniji donosi globalizacija. Za početak, već su reagirali u Bruxellesu, velikih šest osim Španjolske morali bi se pobrinuti da prestanu trošiti više nego što zarađuju. Tony Blair se ipak nada da će u listopadu uspjeti održati summit na kojem bi se razgovaralo o krizi koja traje. Taj sastanak je zbog posvađanih lidera već nazvan »sastankom pomirbe«.

Bruno Lopandić