Vjesnik: 29. 09. 2005.

Hrvatska je učinila sve

Apeliram na našu javnost, kao što smo često i dosad u prošlosti bili razočarani, da ni sada ne treba biti prevelik optimist. Treba pričekati hladnokrvno što će reći Europska unija, poručio je premijer

STRASBOURG (Od Vjesnikova izvjestitelja) - »Očekujem da će se vrednovati svi napori koje je Hrvatska učinila. U ovom trenutku nije primjereno da kao predsjednik Vlade dajem bilo kakve prognoze, ali mogu reći da je Hrvatska sve učinila«, izjavio je premijer Ivo Sanader u srijedu poslije podne, završavajući posjet Europskom parlamentu i Vijeću Europe u Strasbourgu. Upitan koliko je realno očekivati da pregovori počnu sljedeći tjedan, Sanader je kazao: »Nije na meni da ocjenjujem koliko je realno. Apeliram na našu javnost, kao što smo često i dosad u prošlosti bili razočarani, da ni sada ne treba biti prevelik optimist.

Treba pričekati hladnokrvno što će reći Europska unija. Meni je kao premijeru prije svega stalo da Hrvatsku predstavim u inozemstvu kao zrelu, demokratsku zemlju, koja zna koje su njezine obveze«.

»Bez obzira kakva odluka bila, Hrvatska ide dalje«, rekao je Sanader.

Premijer se tijekom dana sastao i s Ollijem Rehnom, povjerenikom Europske komisije za proširenje, i razgovarao s njim iza zatvorenih vrata. »Razgovor je bio iznimno dobar. Razgovarali smo u četiri oka i tad se može i nešto više reći jedan drugome. Bez obzira kakvu odluku donese radna skupina, a Rehn je član skupine, pozvao sam ga, kao bivšeg nogometaša, da dođe na utakmicu Hrvatska - Švedska u Zagrebu«, kazao je Sanader.

Četiri dana pred donošenje odluke o početku ili odgodi pregovora s Hrvatskom u nekim medijima, pa i uglednom Daily Telegraphu i Le Figarou, pojavili su se napisi da će Austrija blokirati početak pregovora s Turskom ako ne počnu pregovori s Hrvatskom.

Hrvatski premijer Ivo Sanader, koji je u srijedu boravio u Strasbourgu i susreo se s liderima Europskog parlamenta i Vijeća Europe, demantirao je takve napise i spekulacije. »Kada je riječ o mogućim trgovinama, moram odbaciti takve spekulacije.

Ono što znam, a mislim da je to ispravno, svaku zemlju se ocjenjuje o njezinu postignuću individualno. Ne mogu se povezivati Turska i Hrvatska, i siguran sam da će europski lideri znati ocijeniti što je hrvatska vlada postigla u ispunjavanju Akcijskog plana«, kazao je premijer.

»Pročitao sam kao i vi te spekulacije, i što se mene tiče odbacujem ih, a prema mojim saznanjima to nije slučaj«, rekao je premijer hrvatskim novinarima.

Sanader se u srijedu ujutro, na posebno inzistiranje, sastao i s predsjednikom kluba zastupnika socijaldemokrata u Europskom parlamentu u Strasbourgu Martinom Schulzom i s Hanesom Swobodom, koji je izvjestitelj za Hrvatsku u Europskom parlamentu.

»Ne želim da nas podržava samo Europska pučka stranka. Ne želimo uopće da se Europa dijeli na pitanju Hrvatske, nego želimo da se suglasjem svih 25 zemalja članica i svih parlamentarnih frakcija u parlamentu da potpora Hrvatskoj«, kazao je Sanader, uz konstataciju da je u svim razgovorima došla puna potpora Hrvatskoj. »Svi ističu da se čuje i izvješće Carle del Ponte i ocjena radne skupine«.

Premijer kaže da je bilo nužno doći u Strasbourg i razgovarati s različitim frakcijama i dati im informaciju iz prve ruke. Sanader je pozvao Martina Schulza u posjet Hrvatskoj, a izrazio je i spremnost da se obrati socijaldemokratskim zastupnicima u Europskom parlamentu. »Hrvatska je iznad stranačkih podjela, i u našem Saboru i u Europskom parlamentu. Bilo mi je bitno da se stranački klubovi u Europskom parlamentu ne dijele oko Hrvatske«, konstatirao je Sanader. Istodobno, Hanes Swoboda doći će u Zagreb u petak, kada i Carla del Ponte.

Raspravljajući o početku pregovora s Turskom, neki zastupnici Europskog parlamenta spomenuli su i Hrvatsku. Hans-Gert Pöttering ponovio je da trebaju vrijediti isti kriteriji za Tursku i za Hrvatsku. Hrvatska prema njemu treba riješiti samo jedan problem, dok Tursku čeka mnogo veći i zahtjevniji posao. Hanes Swoboda je kazao da trebaju istodobno početi pregovori s Hrvatskom i Turskom, jer bi to bio jasan signal da se jedna zemlja ne suprotstavlja drugoj.

Zastupnici Europskog parlamenta usvojili su rezoluciju u kojoj se podržali početak pregovora s Turskom, ali su zatražili od te zemlje da prizna ubijanje Armenaca potkraj Prvog svjetskog rata kao genocid kao jedan od uvjeta prije punopravnog članstva u EU.

Jurica Körbler