Glas Istre: 30. 09. 2005.

U PRVOM DIJELU OVE GODINE U HRVATSKU STIGLA 1,1 MILIJARDA DOLARA IZRAVNIH ULAGANJA, DOK JE IZ ZEMLJE OTIŠLO 99 MILIJUNA DOLARA

Hrvatska najviše ulaže na Djevičanske otoke

Potvrda o sve većim ulaganjima na Djevičanske otoke jedina je informacija iz HNB-a, pa je ostala tajna o kojim se ulagačima radi i koliko je novca završilo na otocima • Hrvatske tvrtke najčešće ulagale i u Veliku Britaniju te u zemlje bivše Jugoslavije

ZAGREB - Hrvatske tvrtke u posljednje vrijeme najviše novca ulažu u Veliku Britaniju i na Djevičanske otoke. Otkrili su to jučer predstavnici Hrvatske narodne banke na predstavljanju izvješća UNCTAD-a (United Nations Conferencce on Trade and Development) o izravnim inozemnim ulaganjima u svijetu u prošloj godini. No, sve veća ulaganja na Djevičanske otoke, poreznu oazu i najpoznatije mjesto za otvaranje off-shore kompanija, jedina su informacija koja se jučer mogla dobiti u HNB-u, pa je tako ostala tajna o kojim se ulagačima radi i koliko je novca završilo na otocima.

U prošloj godini Hrvatske su tvrtke u inozemstvo uložile 348 milijuna dolara, a u prvih šest mjeseci ove godine 99 milijuna dolara. Pored najnovijeg interesa za ulaganje u Veliku Britaniju i Djevičanske otoke najviše izravnih ulaganja završilo je u zemljama u regiji, odnosno na području bivše Jugoslavije. Najviše, čak 52 posto investicija otpada na proizvodnju kemikalija i kemijskih proizvoda, a slijede sa 16 posto ulaganja u proizvodnju hrane i pića.

S druge strane, u Hrvatsku je prošloj godini stiglo 1,25 milijardi dolara inozemnih ulaganja, dok je u prvih šest mjeseci ove godine bilo gotovo 1,1 milijardu dolara. No, to ne znači da će ulaganja u ovoj godini premašiti dvije milijarde dolara. Naime, direktor Direkcije za statistiku HNB-a Igor Jemrić objasnio je da je 88 posto inozemnih ulaganja u prvoj polovini ove godine zapravo zadržavanje dobiti koju strani vlasnici nisu prebacili u svoje centrale, nego su je reinvestirali u Hrvatskoj.

Najveći ulagači u Hrvatsku su i dalje zemlje Europske unije, na koje otpada 97,6 posto izravnih investicija, a čak 75 posto investicija stiže iz »starih« članica Unije, odnosno nekadašnje »petnaestorice«. Što se tiče ukupnih svjetskih izravnih ulaganja, ona su u prošloj godini iznosila 648 milijardi dolara, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje od dva posto.

- U prošloj su godini prvi put nakon tri godine izravna inozemna ulaganja porasla. Iako se radi o rastu od dva posto, to ipak pokazuje da je gospodarstvo na putu oporavka, kazao je savjetnik UNCTAD-a Branko Vukmir. On je istaknuo da je posebno značajno što su za čak 40 posto porasla ulaganja u zemlje u razvoju, pa su ona dosegnula 233 milijarde dolara. Istovremeno su za čak 14 posto pala ulaganja u razvijene zemlje, a najveći je pad osjetila Njemačka.

Na prvom mjestu na obje se liste, i onoj po primljenim ulaganjima i onoj po investiranju u inozemstvo, nalazi SAD. Ta je zemlja u prošloj godini u inozemstvo investirala 229 milijardi dolara, a u nju su inozemne kompanije uložile 93 milijardi dolara.

Jagoda MARIĆ

Istraživački centri mamac za ulagače

Posebna tema ovog izvješća UNCTAD-a bila su ulaganja u istraživanje, a ono je, kaže Vukmir, pokazalo da se investiranje u istraživanje sve više internacionalizira, te da se ulaganja sve više sele u zemlje u razvoju. Posljedica je to, tvrdi Vukmir, boljeg zakonskog reguliranja u zaštiti intelektualnog vlasništva. Za ulagače sve interesantnije postaju zemlje kao što su Indija ili Kina, koja primjerice ima 700 istraživačkih centara, što privlači transnacionalne kompanije. Među svjetskim kompanijama u istraživanje najviše ulažu Ford (6,8 milijardi dolara), Pfizer (6,5 milijardi dolara), Siemens (6,3 milijarde dolara) ili primjerice Toyota s 5,6 milijardi dolara.