Vjesnik: 01. 10. 2005.

Pritisci ostaju i nakon početka pregovora

Prevladava mišljenje da će EU početi pregovore, a onda tek »pritisnuti« Ankaru da prizna Cipar i da poduzme neophodne reforme

Kao što se i očekivalo odluka o Turskoj bit će donijeta u posljednji trenutak. Nakon »zelenog svjetla« u Europskom parlamentu u Strasbourgu, sastali su se veleposlanici EU, ali nisu postigli dogovor oko pregovaračkog okvira za Tursku i odluka je prepuštena Vijeću ministara, koji će se sastati na izvanrednoj sjednici u nedjelju u Luxembourgu.

Kao što je nezahvalno bilo što prognozirati kad je riječ o Europskoj uniji, jer su njene odluke sve neizvjesnije i iznenađujuće, ipak diplomati u Bruxellesu izražavaju nadu da će u nedjelju biti sve dogovoreno i da će pregovori početi kako se i očekivalo u ponedjeljak, 3. listopada. I prije konačne odluke prevladava mišljenje da je Europa Turskoj zažmirila na jedno oko te da je bitno samo početi pregovore, a onda tek »pritisnuti« Ankaru da prizna Cipar i da poduzme niz neophodnih reformi.

Iako Turska i Hrvatska nemaju ništa zajedničko kad je u pitanju početak pregovora s EU-om, njihovi se putevi ipak neki način prepliću. Krug zemalja koji zdušno podržavaju pregovore s Hrvatskom, s Austrijom na čelu, već sada javno upozoravaju da ne bi bilo korektno početi pregovore s Ankarom, a zaobići Zagreb. Austrijski kancelar Wolfgang Schüssel osudio je dvostruka mjerila EU prema Turskoj i Hrvatskoj, a takve ocjene se sve više čuju i od drugih europskih lidera. U svjetskim medijima, i u petak su se pojavile spekulacije da će Austrija blokirati pregovore s Turskom ako ne dobije čvrsta jamstva da će pregovori početi i sa Zagrebom.

Austrija je predlagala i druge oblike suradnje s Turskom koji ne uključuju punopravno članstvo, ali to je Ankara odbacila. »Nas zanima samo i isključivo punopravno članstvo u EU«, poruka je iz Ankare.

Odluka o početku pregovora s Turskom bit će bez sumnje politički kuriozitet, jer istovremeno dok dužnosnici EU-a najavljuju stroge kriterije za sve zemlje uoči početka pregovora, Ankara ih započinje odlučna da i dalje ne priznaje Cipar, punopravnog člana EU-a! Istovremeno samo prošle je godine zabilježeno 1200 slučajeva grubih kršenja ljudskih prava, a i kada je riječ o povijesti, Ankara nije spremna priznati mnoge »grijehove«, poput progona Armenaca.

S druge strane, Velika Britanija inzistira da pregovori s Turskom počnu kako je najavljeno, i ovih se dana vodi snažno lobiranje unutar zemalja Europske unije da se u nedjelju postigne sporazum. Nitko ne gaji iluzije da će pregovori s Turskom biti brzi, pa je realno očekivati da će se o članstvu Turske u EU raspravljati tek za sedam-osam godina, ako ne i kasnije.

Turska će bez sumnje morati u skoroj budućnosti priznati Cipar jer u protivnom neće imati nikakve šanse ne samo za članstvo nego i nastavak pregovora. Događaji oko Turske, ali i Hrvatske, dobivaju dramatiku koja se rijetko vidjela i doživjela i unutar Europske unije, i to upravo u politički najnapetijim i najneizvjesnijim danima u povijesti EU-a.

Jurica Körbler