Glas Istre: 05. 10. 2005.

MEDIJI U SVIJETU O HRVATSKOM USPJEHU U LUKSEMBURGU - OTVARANJE PREGOVORA S TURSKOM IPAK U PRVOM PLANU

Slovenija iznenađena, BiH razočarana

BiH je ostala bez početka pregovora o stabilizaciji i pridruživanju zbog odbijanja Republike Srpske da provede reformu policije

RIJEKA - Dvostruko vjenčanje u gluho doba noći, trgovina, iznenadni ponoćni telefonski pozivi, ucjene i opća drama - tim riječima svjetski mediji opisuju zbivanja na maratonskom ministarskom zasjedanju u Luksemburgu. Glavna vijest u svijetu je otvaranje pregovora s Turskom, dok je Hrvatska u njezinoj sjeni. Agencija Reuters naglašava pozitivan učinak vijesti iz Luksemburga na hrvatsko tržište i jačanje kune u odnosu na euro, BBC prenosi uvjerenje promatrača da je austrijska odluka o puštanju Turske blisko povezana s početkom pregovora s Austriji bliskom Hrvatskom, iako Britanija kao predsjedateljica EU-a uvjerava da nikakve trgovine nije bilo.

Austrijski »Der Standard« ne piše pohvalno o austrijskoj diplomaciji, pitajući jesu li sve to uzbuđenje i rat živcima bili vrijedni cijene koju će Austrija platiti jer je pokazala da baš i nije partner koji je u stanju postići dogovor. »Die Presse«, pak, misli sasvim suprotno, tvrdeći da je Austrija, podržavši Hrvatsku, ojačala svoju ulogu u jugoistočnoj Europi.

Njemački »Die Tageszeitung« i »Berliner Zeitung« ocjenjuju da je austrijsko protivljenje početku pregovora bilo »bizarno« i da je naštetilo kredibilitetu Unije.

Pozitivna odluka Unije u Sloveniji je dočekana s velikim iznenađenjem. Slovenski mediji su danima uoči Luksemburga uvjeravali o malim ili nikakvim izgledima da Hrvatska dobije zeleno svjetlo. Slovenski političari pak naglašavaju da je otvaranje pregovora s Hrvatskom povoljno za Sloveniju zbog zajedničkih otvorenih pitanja. Jožef Jerovšek, predsjednik slovenskog vanjskopolitičkog odbora iz vladajućeg Janšinog SDS-a, navodi da će Hrvatska u vrijeme pregovora morati sačuvati status kredibilnog partnera, pa će od sada biti više sklona uvažavanju slovenskih interesa kad je riječ o otvorenim pitanjima, a osobito o granici na moru. »Slovenija, koja je već sada članica EU-a, imat će veću mogućnost utjecaja, a u krajnjem slučaju i blokiranja pregovora«, prijeti Jerovšek, dodajući da Hrvatska ne može očekivati brzi završetak pregovora jer EU-u treba određeno vrijeme za »unutarnju konsolidaciju«.

»Delo« u svom komentaru tvrdi da Hrvatska, unatoč zelenom svjetlu, nije bitno bliže punopravnom članstvu nego što je bila dosad. »Hrvatska će svakako morati poslati generala Gotovinu u Haag prije zatvaranja svih pregovora«, tvrdi list.

BiH je razočarana vijestima iz Luksemburga. Ta je zemlja, naime, ostala bez početka pregovora o stabilizaciji i pridruživanju zbog odbijanja vlasti Republike Srpske da provede reformu policije. Za razliku od BiH, EU je u Luksemburgu odobrio pregovore sa SCG-om o stabilizaciji i pridruživanju, čime su toj zajednici otvorena vrata za prvi »ugovorni odnos« s europskom dvadesetpetoricom. Europski ministri pozdravili su »suštinski napredak koji je SCG ostvario u reformama«.

D. ROMAC